Włosi w Szydłowcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł jest częścią cyklu artykułów o Szydłowcu
herb Szydłowca

W pierwszej połowie XVII wieku w Szydłowcu istniała niewielka kolonia włoska.

Do osób pochodzenia włoskiego w Szydłowcu w XVII wieku można zaliczyć m.in. Tomasza Regiusa, malarza szydłowieckiego i książęcego i Albrechta Fodygę który przez pewien czas był burmistrzem miasta Szydłowca. Jego krewny, murator Kasper Fodyga, który wraz z bratem Sebastianem przybył z Mesocco do Chęcin gdzie uczestniczył w pracach budowlanych przy jednym z chęcińskich kościołów, kierował przez pewien czas budową ratusza szydłowieckiego. Włosi zajmowali się zwykle murarstwem, kamieniarstwem oraz sztuką, pełnili także funkcje dworskie. Poza Regiusem i Fodygami w Szydłowcu mieszkali także inni przedstawiciele tego narodu: murator Gian Vegio (1602), murator Franciszek (1602–1603), Calisetti (przed 1604), Marcin Mocz (1603–1605), mularz Piotr Barro (1639) oraz miernik dworski Piotr Pebelavo (1618–1619).

Być może pod wpływem Włochów w Szydłowcu Albrycht Władysław Radziwiłł ściągnął Regiusa do Szydłowca, zwłaszcza że w czasie budowy zamku, kończono również wtedy, rozpoczętą w 1602 roku budowę ratusza w Szydłowcu. Budowa została zakończona w 1629 roku. Możliwe że rzemieślnicy związani z budową ratusza pracowali także na zamku.

Z historią rzeźby w Szydłowcu związany jest Bartolommeo Berrecci, który wykonał renesansowy nagrobek Mikołaja Szydłowieckiego w kościele farnym.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Z dziejów parafii Szydłowieckiej, Jacek Wijaczka Legaty na rzecz Kościoła w Szydłowcu XVII wieku, Szydłowiec 1998 rok
  • Beata Wojciechowska, Malarz i wójt szydłowiecki Tomasz Regius, Szydłowiec z dziejów miasta, Szydłowiec 1999
  • Krzysztof Dumała, Studia z dziejów Szydłowca, Szydłowiec