Włoska Partia Socjalistyczna (2007)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Włoska Partia Socjalistyczna
Lider Riccardo Nencini
Data założenia 5 października 2007
Poglądy gospodarcze państwo opiekuńcze
Europejska Grupa
Parlamentarna
Partia Europejskich Socjalistów
Strona internetowa

Włoska Partia Socjalistyczna (wł. Partito Socialista Italiano, PSI) – włoska socjalistyczna partia polityczna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rozmowy o powołaniu nowej formacji toczyły się od kwietnia 2007. Ostateczna decyzja o jej zawiązaniu pod nazwą Partia Socjalistyczna została ogłoszona podczas zjazdu lewicowych polityków 5 października 2007[1] w Rzymie. Akces do PS zgłosiła grupa niewielkich ugrupowań socjalistycznych i socjaldemokratycznych m.in.:

Liderem ugrupowania został przewodniczący SDI, ówczesny poseł i były deputowany do Parlamentu Europejskiego, Enrico Boselli. W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2008 PS wystawiła własną listę, otrzymując niespełna 1% głosów, nie uzyskując tym samym żadnych mandatów w Izbie Deputowanych ani w Senacie. Po porażce wyborczej nowym sekretarzem generalnym został Riccardo Nencini, zaś honorową funkcję przewodniczącej objęła Pia Elda Locatelli[1].

7 października 2009 partia przyjęła nazwę Włoska Partia Socjalistyczna[1], nawiązując do PSI, rozwiązanej na początku lat 90. W 2013 współpracowała w wyborach parlamentarnych z PD, uzyskując kilkuosobową reprezentację w parlamencie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Leaders of Italy (ang.). zarate.eu. [dostęp 2017-04-29].