W. Grant McMurray

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
William Grant McMurray
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 12 lipca 1947
Toronto
Prezydent-Prorok
Okres sprawowania 1996–2004
Wyznanie chrześcijańskie
Kościół Społeczność Chrystusa

William Grant McMurray (ur. 12 lipca 1947) – amerykański duchowny, Prezydent-Prorok Społeczności Chrystusa w latach 19962004. Prezydent McMurray uznany jest za jednego z bardziej zasłużonych w historii Prezydentów Kościoła i jest do dziś szanowany jako utalentowany pisarz i mówca.

Prezydent McMurray był pierwszym w historii Społeczności Chrystusa Prezydentem nie będącym potomkiem założyciela ruchu – Józefa Smitha, Jr. Został on mianowany na następcę w urzędzie przez Prezydenta Wallace B. Smitha w 1995 r. i rok później, gdy Wallace B. Smith przeszedł na emeryturę, został ordynowany na to stanowisko. Przedtem był historykiem i zajmował różnorakie stanowiska w kościelnej hierarchii, łącznie ze służeniem jako Doradca w Pierwszym Prezydium.

W 1997 r. Prezydent McMurray wezwał Kościół do odnowy i przemiany poprzez uwypuklenie chrystocentrycznej teologii Pokoju.

Za prezydentury W. Granta McMurraya, w roku 2000, oficjalnie przyjęto nową nazwę dla Zreorganizowanego Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, będącą wyrazem wejścia Kościoła w Nowe Tysiąclecie i gotowości na wyzwania współczesności przed jakimi stanie Kościół. Jednocześnie nowa nazwa miała stanowić odwołanie do wielkiego dzieła przywrócenia z 1830 r., kiedy to Kościół znany był pod nazwą: „Kościół Chrystusa”. Przyjęto zatem nazwę: „Społeczność Chrystusa”, pod którą Zreorganizowany Kościół znany jest na całym świecie. Nazwa ta oprócz ewidentnego nawiązania do historii Świętych w Dniach Ostatnich, stanowi podkreślenie centralnej roli, jaką zajmuje Chrystus w Kościele, a także upamiętnienie długiej tradycji Świętych w Dniach Ostatnich dotyczącej budowania chrystocentrycznej społeczności Syjonu.

Prezydent McMurray nadzorował pierwszą w historii Kościoła ordynację kobiety do urzędu apostoła w Kworum Dwunastu. Ponadto przewodził Społeczności Chrystusa w zacieśnianiu braterskich więzi z Kościołem Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, budowaniu przyjaznej współpracy między tymi dwiema największymi denominacjami Świętych oraz wspieraniu wspólnych projektów historycznych dotyczących wczesnych dziejów Kościoła.

29 listopada 2004 r. Prezydent McMurray zrezygnował ze stanowiska Prezydenta, a jego następcą został Stephen M. Veazey, ordynowany dn. 3 czerwca 2005 r. podczas Światowej Konferencji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]