WB Electronics FlyEye

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
WB Electronics FlyEye
WB Electronics FlyEye
Dane podstawowe
Państwo  Polska
Producent WB Electronics
Typ UAV
Konstrukcja kompozytowa
Załoga 0
Dane techniczne
Napęd 1 x silnik elektryczny
Wymiary
Rozpiętość 3,9 m
Masa
Startowa 11 kg
Osiągi
Prędkość maks. 170 km/h
Pułap 6000 m n.p.m.
Zasięg 300 km (przy przemieszczającej się stacji naziemnej)
Długotrwałość lotu 2 - 4 h
Rozbieg start z ręki
Doskonałość maks. 20 (po odrzuceniu ładunku użytecznego)
Dane operacyjne
Użytkownicy
Polska Ukraina

WB Electronics FlyEyebezzałogowy statek powietrzny (UAV – Unmanned Aerial Vehicle) opracowany przez polskie przedsiębiorstwo WB Electronics, przeznaczony do bliskiego rozpoznania.

Historia[edytuj | edytuj kod]

FlyEye jest w całości polskim mini BSL skonstruowanym przez inżynierów należącej do WB Electronics gliwickiej spółki Flytronic. Po raz pierwszy publicznie bezzałogowy statek powietrzny został zaprezentowany 14 czerwca 2010 roku na Eurosatory w Paryżu[1].

W październiku 2010 roku aparat FlyEye został wykorzystany do poszukiwań zaginionego dziecka w rejonie Augustowa[1].

W październiku 2010 roku Jednostka Wojskowa Nil ogłosiła przetarg na dostawę dwóch zestawów bezzałogowych statków powietrznych. Przetarg wygrał produkt WB Electronics, który 10 grudnia tego samego roku zaprezentował nieco zmodernizowaną względem pierwotnego projektu wersję FlyEye (zmieniono między innymi kształt usterzenia zastępując klasyczny układ, układem w kształcie litery T, modyfikacji uległ kształt skrzydeł, zwiększono ich powierzchnie i cięciwę). Dwa zestawy, w każdym po cztery aparaty zakupiono w listopadzie 2010 roku[2]. FlyEye był kolejnym po Aeronautics Orbiter, Aeronautics Aerostar i Boeingiem ScanEagle bezzałogowym statkiem powietrznym na wyposażeniu Wojska Polskiego. W odróżnieniu od wszystkich pozostałych jest to projekt i produkt polski[1].

Bezzałogowce użytkowane były operacyjnie w ramach misji w Afganistanie przez żołnierzy JW NIL[3].

13 lutego 2013 roku, po negocjacjach prowadzonych w ramach pilnej potrzeby operacyjnej, podpisano umowę na dostawę kolejnych 12 zestawów dronów FlyEye do Wojska Polskiego. Dziewięć z nich ma trafić do Wojsk Specjalnych - Jednostki Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych, a trzy do Wojsk Lądowych - Dywizjonu Rozpoznania Powietrznego 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz do jednostek Wojsk Rakietowych i Artylerii. Nowe aparaty mają zostać dostarczone do 15 listopada 2013 roku[2][4]. Rok później, 4 lipca 2014 roku Inspektorat Uzbrojenia podał do publicznej wiadomości informację o zakupie kolejnego zestawu FlyEye[5]. Wszystkie aparaty dostarczono w latach 2013 - 2014[2].

23 grudnia 2014 roku rozstrzygnięto przetarg na bezzałogowe statki powietrzne klasy mini dla Straży Granicznej. Jego zwycięzcą został WB Electronics FlyEye. 13 lutego 2015 roku Straż podała do publicznej wiadomości informacje o zamówieniu aparatów dla Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie[6].

Użytkowane przez Ukrainę od marca 2015 i używane bojowo w walkach z separatystami na wschodzie kraju.[7]

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

FlyEye jest kompozytowym, wolnonośnym górnopłatem. Bezzałogowiec startuje z ręki, nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń wspomagających start. Dzięki stromotorowemu startowi konstrukcja może być wyrzucana w powietrze z bardzo małych, ograniczonych powierzchni, terenów zurbanizowanych, leśnych polan. Z przodu samolotu znajduje się składane śmigło, dlatego głowica oraz ładunek użyteczny umieszczone są pod kadłubem w rejonie środka ciężkości. Lot aparatu może w całości być kontrolowany ręcznie ze stanowiska kontroli (na odległość do 30 km) lub być w pełni autonomiczny, wykonywany według wcześniej zaprogramowanej trasy z możliwością jej ręcznego korygowania w trakcie lotu. Lot jest niezwykle cichy z uwagi na fakt, że przez większą część trwania lotu bezzałogowca szybuje. Tuż przed lądowaniem podkadłubowa sekcja z głowicą obserwacyjną odrzucana jest kilkanaście metrów nad ziemią i bezpiecznie opada na spadochronie. Reszta bezzałogowca ląduje samodzielnie ślizgiem w zadanym miejscu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Grzegorz Hołdanowicz. Seryjne FlyEye dostarczone. „Raport”. 12, s. 28-32, 2010. ISSN 1429-270x. 
  2. a b c Tomasz Kwasek, Bezzałogowe systemy powietrzne dla Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych w latach 2001-2017, „Lotnictwo”, nr 3 (2018), s. 45-49, ISSN 1732-5323
  3. FlyEye w czołówce ofert dla Kazachstanu
  4. Kolejne FlyEye dla SZ RP, „Nowa Technika Wojskowa”, nr 3 (2014), s. 5, ISSN 1230-1655
  5. Kolejny zestaw Fly Eye dla Sił Zbrojnych RP, "Lotnictwo", nr 8 (2014), s. 4, ISSN 1732-5323
  6. FlyEye dla Straży Granicznej, "Nowa technika Wojskowa", nr 3 (2015), s. 62, ISSN 1230-1655
  7. Fly Eye i Warmate na Ukrainie - Altair Agencja Lotnicza, www.altair.com.pl [dostęp 2016-06-18].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]