Przejdź do zawartości

WB Electronics SOFAR

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
SOFAR
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Polska
 Izrael

Producent

WB Electronics
Top I Vision

Typ

mini-UAV

Konstrukcja

kompozytowa

Załoga

0

Dane techniczne
Napęd

1 x silnik elektryczny

Wymiary
Rozpiętość

2,5 m

Długość

1,7 m

Masa
Startowa

4,9 kg

Osiągi
Prędkość maks.

92 km/h

Prędkość minimalna

20 km/h

Prędkość wznoszenia

7 m/s

Pułap

3000 m

Zasięg

100 km

Długotrwałość lotu

1,5 h

Doskonałość maks.

25

Dane operacyjne
Użytkownicy
Węgry[1]

WB Electronics SOFAR – bezzałogowy statek powietrzny (UAV - Unmanned Aerial Vehicle) opracowany wspólnie przez izraelską firmę Top I Vision i polską WB Electronics przeznaczony do bliskiego rozpoznania.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Aparat powstał jako wspólne przedsięwzięcie obydwu firm. Firma Top I Vision produkuje go pod nazwą Casper 250. Obydwie firmy mają takie same prawa do dokumentacji, praw autorskich i produkcji aparatu.

Konstrukcja

[edytuj | edytuj kod]

Aparat zbudowany jest w całości z kompozytów, napędzany silnikiem elektrycznym. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary start aparatu może odbywać się z ręki, możliwe jest również zastosowanie przenośnej wyrzutni używającej naciąganej gumy. SOFAR może wykonywać swoje misje w pełni autonomicznie przy użyciu autopilota po wcześniejszym zaprogramowaniu trasy, jak również może być ręcznie sterowany przez operatora znajdującego się w naziemnej stacji kontroli lotu również operacja lądowania może odbywać się w trybie automatycznym i ręcznym. W skład wyposażenia rozpoznawczego wchodzą wymienne głowice obserwacyjne zapewniające aparatowi możliwość operowania zarówno w dzień i w nocy. Głowica z kamerą światła dziennego 3CCD o rozdzielczości 600 tys. pikseli, optycznym zoomem x 15, kamera na podczerwień o rozdzielczości obrazu 324 x 256 pikseli i cyfrowym zoomem x 2 lub cyfrowy aparat fotograficzny o rozdzielczości od 3 do 5 mln pikseli.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]