WB Electronics SOFAR

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
SOFAR
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo  Polska
 Izrael
Producent WB Electronics
Top I Vision
Typ mini-UAV
Konstrukcja kompozytowa
Załoga 0
Dane techniczne
Napęd 1 x silnik elektryczny
Wymiary
Rozpiętość 2,5 m
Długość 1,7 m
Masa
Startowa 4,9 kg
Osiągi
Prędkość maks. 92 km/h
Prędkość minimalna 20 km/h
Prędkość wznoszenia 7 m/s
Pułap 3000 m
Zasięg 100 km
Długotrwałość lotu 1,5 h
Doskonałość maks. 25
Dane operacyjne
Użytkownicy
Węgry[1]

WB Electronics SOFAR – bezzałogowy statek powietrzny (UAV - Unmanned Aerial Vehicle) opracowany wspólnie przez izraelską firmę Top I Vision i polską WB Electronics przeznaczony do bliskiego rozpoznania.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Aparat powstał jako wspólne przedsięwzięcie obydwu firm. Firma Top I Vision produkuje go pod nazwą Casper 250. Obydwie firmy mają takie same prawa do dokumentacji, praw autorskich i produkcji aparatu.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Aparat zbudowany jest w całości z kompozytów, napędzany silnikiem elektrycznym. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary start aparatu może odbywać się z ręki, możliwe jest również zastosowanie przenośnej wyrzutni używającej naciąganej gumy. SOFAR może wykonywać swoje misje w pełni autonomicznie przy użyciu autopilota po wcześniejszym zaprogramowaniu trasy, jak również może być ręcznie sterowany przez operatora znajdującego się w naziemnej stacji kontroli lotu również operacja lądowania może odbywać się w trybie automatycznym i ręcznym. W skład wyposażenia rozpoznawczego wchodzą wymienne głowice obserwacyjne zapewniające aparatowi możliwość operowania zarówno w dzień i w nocy. Głowica z kamerą światła dziennego 3CCD o rozdzielczości 600 tys. pikseli, optycznym zoomem x 15, kamera na podczerwień o rozdzielczości obrazu 324 x 256 pikseli i cyfrowym zoomem x 2 lub cyfrowy aparat fotograficzny o rozdzielczości od 3 do 5 mln pikseli.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]