WB Electronics Warmate 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
WB Electronics Warmate 2
Dane podstawowe
Państwo

 Polska

Producent

WB Electronics

Typ

Amunicja krążąca

Konstrukcja

kompozytowa

Załoga

0

Dane techniczne
Napęd

1 x silnik elektryczny

Wymiary
Rozpiętość

2,5 m

Średnica wirnika

2,5 m

Masa
Startowa

30 kg

Osiągi
Prędkość maks.

150 km/h

Pułap praktyczny

200 -500 m

Długotrwałość lotu

120 min

WB Electronics Warmate 2 – bojowy, bezzałogowy statek powietrzny (UAV - Unmanned Aerial Vehicle) opracowany przez polską firmę WB Electronics, we współpracy z firmą Tawazun ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, przeznaczony, w zależności od używanej na pokładzie głowicy bojowej do rażenia siły żywej lub celów opancerzonych - amunicja krążąca.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Aparat powstał na bazie doświadczeń z eksploatacji i użycia bojowego wcześniejszej konstrukcji firmy, samolotu bezzałogowego WB Electronics Warmate. Ukończony samolot został po raz pierwszy zademonstrowany publicznie na odbywających się w 2018 roku Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Nowa maszyna, oparta o większy płatowiec, charakteryzuje się zwiększeniem w porównaniu do swojego poprzednika istotnych parametrów lotu oraz większymi możliwościami bojowymi. Warmate 2 może przebywać w powietrzu 120 minut. Użytkownik ma do dyspozycji kilka typów głowic bojowych, każda o masie prawie 5 kg, zawierające do 3 kg ładunku bojowego. Wśród wymienianych znajduje się między innymi głowica przeciwpiechotna, o 100 metrowym promieniu rażenia. Głowica przeciwpancerna, która umożliwia przebicie pancerza typu RHA (Rolled Homogeneous Armour - jednolity walcowany materiał) o grubości 400 mm lub głowica treningowa.

Aparat na stałe ma zamontowane dwie kamery światła dziennego i termowizyjną. Umożliwia to realizację zadań w ciągu całej doby. Maszyna zintegrowana jest z mobilnym nośnikiem, którym może być odpowiedni przygotowany samochód, półciężarówka. Pojazd wyposażony jest w automatyczną wyrzutnie z elastomerową procą oraz dwie stacje kontroli. Jedna z nich przeznaczona jest do sterowania aparatem a druga do kontroli operacji bojowych. Pojazd może być wyposażony w wysuwaną antenę, umożliwiającą łączność i przekazywanie danych z i do aparatu w czasie rzeczywistym na dystansie 20 km. Płatowiec ma klasyczną konstrukcję, jest górnopłatem z usterzeniem w kształcie litery T. Maszyna napędzana jest silnikiem elektrycznym ze śmigłem pchającym.

System sterowania samolotu jest w pełni kompatybilny z systemem służącym do kontroli wcześniejszej wersji Warmate. Dzięki temu, to samo stanowisko kontroli misji może z powodzeniem realizować zadania wykonywane przez aparaty Warmate i Warmate 2[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marek Dąbrowski, Amunicja krążąca - fakty i mity, „Nowa Technika Wojskowa”, nr 10 (2018), s. 56-64, ISSN 1230-1655

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Kutnik, Warmate 2. Jedyny w Europie system amunicji krążącej...z Polski, „Lotnictwo Aviation International”, nr 9 (2018), s. 14-15, ISSN 2450-1298.