WDR 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
WDR 2
WDR 2 logo 2012.svg
Logo stacji
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Nadrenia Północna-Westfalia
Język niemiecki
Siedziba Kolonia
Założono 1950
Właściciel Westdeutscher Rundfunk
Strona internetowa

WDR 2 - niemiecka stacja radiowa należąca do Westdeutscher Rundfunk(WDR), publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego obsługującego kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Rozgłośnia została uruchomiona 3 kwietnia 1950 roku. Ramówka stacji ma charakter muzyczno-informacyjny, z elementami sportowymi. Playlista koncentruje się na współczesnej muzyce popowej i rockowej. Grupę docelową stanowią osoby w wieku 25-59 lat, zainteresowane tematyką lokalną. Według danych za II kwartał 2014 roku, stacja zajmuje czwarte miejsce wśród najpopularniejszych rozgłośni radiowych w całych Niemczech, drugie w Nadrenii Północnej-Westfalii i pierwsze wśród stacji nadawanych przez WDR[1].

Mutacje lokalne[edytuj | edytuj kod]

W czasie niektórych pasm informacyjnych sygnał stacji jest rozszczepiany na osiem mutacji dla poszczególnych części landu, co pozwala nadawać wiadomości o jeszcze bardziej lokalnym charakterze. Serwisy te nadawane są z następujących miast: Akwizgran, Düsseldorf/Essen (wymiennie dla tej samej mutacji), Kolonia, Wuppertal, Dortmund, Siegen, Münster i Bielefeld.

Dostępność[edytuj | edytuj kod]

W swoim macierzystym kraju związkowym stacja dostępna jest w analogowym i cyfrowym przekazie naziemnym. Ponadto można jej słuchać w niekodowanym przekazie z satelity Astra 1M[2] oraz w Internecie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uwe Mantel: Radio-MA: WDR 2 und Bayern 1 top, 1Live und hr3 flop (niem.). DWDL.de, 2014-07-15. [dostęp 2014-10-04].
  2. WDR 2 Rheinland (ang.). lyngsat.com. [dostęp 2014-10-04].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]