WISHES (projekt programu Erasmus Mundus)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Projekt WISHES (Web-based Information Service for Higher Education Students) – internetowy portal informacyjny, jest projektem unijnym realizowanym przez dziewięć instytucji europejskich. WISHES promuje pracę oraz studia w Europie, kierując swoją ofertę do studentów z całego świata[1]. W odpowiedzi na potrzeby ponad 4000 studentów, portal WISHES stworzył centralną bazę danych, prezentującą profile europejskich instytucji szkolnictwa wyższego (HEIs) oraz przedsiębiorstw, według wytycznych procesu bolońskiego i lizbońskiego. Projekt WISHES jest silnie wspierany przez ponad 100 instytucji szkolnictwa wyższego, wiele stowarzyszeń i sieci europejskich, posiada także poparcie wśród dużej liczby agencji krajowych, konferencji rektorskich a także Komisji Europejskiej. Oferta projektu WISHES skierowana jest do 3 głównych grup beneficjentów: studentów z całego świata, instytucji szkolnictwa wyższego oraz przedsiębiorstw[2].

Beneficjenci WISHES[edytuj | edytuj kod]

WISHES kieruje swoją ofertę do 3 głównych grup odbiorców:

  • Studenci – studenci uniwersytetów oraz koledży z całego świata zainteresowani rozpoczęciem bądź kontynuacją studiów lub podjęciem pracy za granicą. Bliska współpraca ze stowarzyszeniami studenckimi jest obecnie nawiązywana (np. z Erasmus Student Network lub Europejskim Związkiem Studentów Medycyny).
  • Instytucje szkolnictwa wyższego – uniwersytety, koledże, stowarzyszenia akademickie, sieci edukacyjne, oraz inne instytucje z sektora szkolnictwa wyższego mieszczące się w krajach, które przyjęły postanowienia procesu bolońskiego mogą promować swoje oferty na portalu WISHES. W szczególności, projekt WISHES skierowany jest do osób, których działalność zawodowa obejmuje współpracę międzynarodową, np. prorektorów ds. współpracy i stosunków międzynarodowych lub pracowników jednostek zajmujących się współpracą z zagranicą.
  • Przedsiębiorstwa – pracodawcy, członkowie stowarzyszeń zawodowych, firmy mieszczące się w krajach, które przyjęły postanowienia procesu bolońskiego, poszukujące form dotarcia do studentów oraz absolwentów międzynarodowych z całego świata.

Podstawy działania[edytuj | edytuj kod]

Wychodząc naprzeciw potrzebom dzisiejszych studentów międzynarodowych, promujący mobilność portal WISHES składa się z:

  • portalu informacyjnego: portal informacyjny przedstawiający oferty studiów w Europie. Oprócz podstawowych informacji o kierunkach i programach edukacyjnych, zawiera także informacje o danym kraju, mieście, możliwościach zakwaterowania, kosztach utrzymania itd.
  • bazy danych o stażach/praktykach zagranicznych: drugim komponentem platformy WISHES jest baza danych zawierająca informacje o zagranicznych stażach/praktykach zawodowych, prezentująca studentom z całego świata oferty zagranicznych pracodawców a także profil firm za pomocą indywidualnej internetowej karty biznesowej.
  • społeczności internetowej: trzeci komponent portalu WISHES to wirtualna przestrzeń, gdzie studenci mogą zamieszczać swoje komentarze, prowadzić dyskusje oraz, na forum publicznym, oceniać oferty studiów i pracy, jak i dzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat praktycznych zagadnień organizacji wyjazdu zagranicznego. Struktura tego wirtualnego rynku podzielona jest według poszczególnych krajów oraz europejskich miast uniwersyteckich, co pozwala na komunikowanie się między sobą byłych oraz przyszłych studentów zagranicznych.

Konsorcjum WISHES[edytuj | edytuj kod]

Konsorcjum WISHES tworzy 9 instytucji:

Historia[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2006 r. podczas spotkania Erasmus Semester na Tomas Bata University w Zlinie, Michael Steinmann i Ricardo Dores wyszli z pomysłem stworzenia jednego centralnego portalu internetowego skupiającego wszystkie informacje na temat życia i nauki na uniwersytetach Erasmusa w krajach całej Europy. [4] Dzięki ogromnemu zaangażowaniu oraz poparciu wielu różnych uczelni wyższych, projekt zaczął szybko się rozwijać: udział w wielu międzynarodowych konferencjach, gdzie projekt WISHES był prezentowany, zaowocował w kwietniu 2007 roku zaproszeniem od Alana Smitha do przedstawienia projektu w Dyrektoriacie Generalnym Edukacji i Kultury (DG EAC) Komisji Europejskiej w Brukseli. Wspierani przez University of Paderborn, Michael Steinmann i Prof. Dr. Leena Suhl w 2008 roku złożyli propozycję projektu WISHES w ramach Akcji 4 programu Erasmus Mundus, mającej na celu podniesienie atrakcyjności szkolnictwa wyższego w Europie. W październiku 2008 roku projekt WISHES został zatwierdzony przez Komisję Europejską (Umowa nr. 2008-2457 / 001 - 001 MUN MUNATT) i ruszył w grudniu 2008. W roku 2009 przeprowadzono 3 obszerne ankiety dotyczące projektu WISHES, które stały się solidną podstawą do stworzenia portalu promującego mobilność: w przeprowadzonych ankietach, 600 instytucji szkolnictwa wyższego, 100 przedsiębiorstw i 4000 studentów przedstawiło swoje sugestie i pomysły dotyczące utworzenia centralnego źródła informacji na temat nauki i pracy w Europie. W celu dalszej promocji projektu, WISHES został zaprezentowany na wielu wiodących europejskich konferencjach, podczas których omawiane było zagadnienie mobilności w sektorze szkolnictwa wyższego, m.in. na konferencji ERACON w 2009 (Nikozja, Cypr) oraz konferencji EAIE (Madryt, Hiszpania). W maju 2010, podczas WISHES Networking Days w Essen w Niemczech, portal WISHES został uruchomiony dla potrzeb promocji instytucji szkolnictwa wyższego. Od czerwca 2010, instytucje szkolnictwa wyższego mogą zamieszczać tam swoje profile i oferty studiów. Portal WISHES zostanie udostępniony dla studentów we wrześniu 2010.

Kolejne działania[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2010 portal WISHES zostanie udostępniony studentom z całego świata. Począwszy od lutego 2011 pracodawcy mogą zamieszczać tam swoje oferty pracy. Projekt Erasmus Mundus WISHES był prezentowany podczas następujących konferencji:

2010

2011

The WISHES Network[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uluslararası İlişkiler Birimi | Ondokuz Mayıs Üniversitesi, uib.omu.edu.tr [dostęp 2017-11-27] (tur.).
  2. Erasmus mundus project WISHES, www.slideshare.net [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  3. Erasmus Congress and Exhibition | ERACON, www.eracon.info [dostęp 2018-11-03] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]