WR-40 Langusta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wyrzutnia WR-40 Langusta na podwoziu Jelcz P662
WR-40 Langusta, 5 pułk artylerii

WR-40 Langustawyrzutnia rakiet skonstruowana w Polsce jako gruntowna modernizacja wyrzutni radzieckiej BM-21 Grad. Langusta jest produkowana w Centrum Produkcji Wojskowej HSW w Stalowej Woli. Wyposaża się ją m.in. w pociski rakietowe Feniks-Z produkowane we współpracy z francuskim przedsiębiorstwem w Zakładach Produkcji Specjalnej w Bolechowie. Według stanu na styczeń 2010 r. SZ RP dysponują 19 egzemplarzami wyrzutni, znajdującymi się na wyposażeniu 5 pułku artylerii w Sulechowie (18) i Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. Józefa Bema (1). Łączna liczba zamówionych wyrzutni to 75 sztuk. Po dostarczeniu ostatniej kolejne Langusty nie będą zamawiane.

Zastosowanie[edytuj]

Broń ta jest przewidziana jako wyposażenie dywizjonu artylerii rakietowej. Langusta przeznaczona jest do:

  • niszczenia urządzeń ogniowych i bojowych;
  • WR-40 Langusta MSPO 2007
    niszczenia fortyfikacji, umocnień i budowli;
  • obezwładniania i niszczenia siły żywej, zwłaszcza na rejonach ześrodkowania.

Ogólna charakterystyka[edytuj]

Wyrzutnie są osadzane na podwoziu 6x6 o podwyższonej mobilności Jelcz P662D.35 z sześcioosobową kabiną załogi 144WPP (projektu Jelcza). Kabina posiada ochronę balistyczną w postaci opancerzenia poziomu 1 STANAG 4569. Nośność pojazdu osiąga 10 Mg (ton). Silnik IVECO części jezdnej ma moc 259 kW i pozwala na osiągnięcie maksymalnej prędkości na drogach utwardzonych do 85 km/godz.

Urządzenie jest wyposażone w terminal pojazdowy DD9620T i cyfrowy układ sterowania ogniem polskiego systemu WB Electronics oraz zestaw nawigacyjny Talin 5000. Łączność jest zapewniona przez radiostację pokładową UKF Fastnet Radmor RRC-9311 AP oraz współpracujące radiostacje indywidualne PRC-500 (system łączności wewnętrznej WB Electronics Fonet BMS) i układ zarządzania terenem walki Trop. Całość stanowi system kierowania ogniem (SKO).

Podstawowe charakterystyki uderzeniowe[edytuj]

Według danych udostępnionych przez producenta wyrzutnia posiada 40 luf kalibru 122,4 mm. Czas zaprogramowania 40 zapalników pocisków umieszczonych w lufach to 3 minuty, a pełna salwa jest wykonywana w ciągu 20 sekund. Zasięg ostrzału wynosi od 40 do blisko 70 km (pociski FENIKS), a w przypadku standardowej amunicji wynosi 20km[1].

Bibliografia[edytuj]

Przypisy