WWE Cruiserweight Championship

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

WWE Cruiserweight Championship - aktualnie nieaktywny już pas mistrzowski federacji World Wrestling Entertainment w wadze półciężkiej. Pierwotnie tytuł ten należał do World Championship Wrestling. O czempionat mogli się ubiegać wrestlerzy o maksymalnej wadze 215 lbs (107.5 kg)[1]. W latach gdy tytuł był własnością WWE, w rosterze SmackDown!.

Historia[edytuj | edytuj kod]

WWE Cruiserweight Championship pierwotnie nazywał się WCW Light Heavyweight Championship. Tytuł został zaprezentowany w 1991 roku, a jego pierwszego zwycięzce miał wyłonić turniej. 27 października Brian Pillman pokonał Richarda Mortona w finale tego turnieju i zdobył tytuł. 2 września 1992 roku tytuł stał się nieaktywny, po tym jak Brad Armstrong był zmuszony zrzec się go z powodu kontuzji. 20 marca 1996 roku, Shinjiro Otani pokonał The Pegasus Kid'a i zdobył WCW Cruiserweight Championship.

W marcu 2001 roku, World Wrestling Federation kupiło World Championship Wrestling. Krótko po tym, doszło do tzw. "Inwazji" w wyniku, której Alliance (złożona z wrestlerów WCW oraz ECW) została kompletnie rozmontowana. Podczas gali Survivor Series 2001, tytuł zmienił nazwę na WWF Cruiserweight Championship, zastępując WWF Light Heavyweight Championship[1]..

Po tym jak w 2002 roku WWF zmieniło nazwę na WWE, pas zmienił nazwę na WWE Cruiserweight Championship i stał się pasem ekskluzywnym dla brandu SmackDown!. 28 września 2007, Hornswoggle został pozbawiony tytułu przez General Manager'a Vickie Guerrero[2].

3 marca 2008 roku, po 6 miesiącach absencji WWE usunęło tytuł ze strony internetowej prezentującej aktywne mistrzostwa, gdzie do tej pory pas widniał jako "wakat". Niedługo potem, tytuł został umieszczony na stronie prezentującej zlikwidowane pasy. W ten oto sposób, tytuł został "po cichu" wycofany[3][4].

Statystyki[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. WWE: Inside WWE > Title History > Light Heavyweight
  2. Hornswoggled. WWE. [dostęp 2007-11-12].
  3. WWE Superstars. World Wrestling Entertainment. [dostęp 2008-03-04].
  4. WWE title histories. World Wrestling Entertainment. [dostęp 2008-03-04].