WWE Cruiserweight Championship

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
WWE Cruiserweight Championship
Matt Hardy jako Cruiserweight Champion
Matt Hardy jako Cruiserweight Champion
Detale
Data utworzenia 27 października 1991
Data dezaktywacji 3 marca 2008
Promocja WCW (1991-2001)
WWF/E (2001-08)
Brand SmackDown (2002-07)
Inne nazwy
  • WCW Light Heavyweight Championship
  • WWF Cruiserweight Championship

WWE Cruiserweight Championship było tytułem mistrzowskim profesjonalnego wrestlingu promowanym przez federację World Wrestling Entertainment, a oryginalnie służył jako mistrzostwo dla federacji World Championship Wrestling (WCW). Tytuł mogli zdobywać wrestlerzy o maksymalnej wadze 102 kilogramów. Po podzieleniu brandu na rostery Raw i SmackDown, tytuł stał się ekskluzywny dla tego drugiego brandu do końca jego żywota.

Historia[edytuj]

WWE Cruiserweight Championship był wcześniej uznawany jako WCW Light Heavyweight Championship; tytuł, który był uważany jako odseparowany od WCW World Cruiserweight Championship w tamtym czasie przez WCW. Po tym jak zaprezentowano Light Heavyweight Title w 1991, odbył się turniej wyłaniający pierwszego mistrza. 27 października 1991, Brian Pillman pokonał Richarda Mortona w finale turnieju zdobywając tytuł[2]. Jednakże kiedy Brad Armstrong musiał porzucić tytuł ze względu na kontuzję 2 września 1992, tytuł stał się nieaktywny. 20 marca 1996, Shinjiro Otani pokonał The Pegasus Kida (Chrisa Benoita) w decydującym meczu o posiadacza WCW World Cruiserweight Championship.

W marcu 2001, World Wrestling Federation (WWF) zakupiło World Championship Wrestling. Niedługo później odbył się storyline z The Invasion (wrestlerami z WCW/ECW), gdzie The Alliance ostatecznie zostało rozwiązane. Po Survivor Series 2001, nazwa tytułu została zmieniona na WWF Cruiserweight Championship, tym samym dezaktywując WWF Light Heavyweight Championship[3].

Po zmianie nazwy z World Wrestling Federation na World Wrestling Entertainment w 2002, akronim tytułu również został zmieniony na WWE i mistrzostwo stało się ekskluzywne dla brandu SmackDown.

Hornswoggle, który był ostatnim Cruiserweight Championem.

28 września 2007, tytuł został zwakatowany po tym jak ostatni mistrz, Hornswoggle, został pozbawiony tytułu przez Generalną Menadżerkę SmackDown Vickie Guerrero[4]. Hornswoggle wygrał mistrzostwo w Cruiserweight Open na tegorocznym the Great American Bash. Ostatni raz tytuł był broniony 31 sierpnia na SmackDown, gdzie Hornswoggle pokonał Jamiego Noble’a.

Po sześciu miesiącach przerwy, 3 marca 2008, WWE usunęło mistrzostwo z listy aktywnych na swojej oficjalnej stronie, gdzie przez pół roku znajdował się jako „zwakatowany”. Tuż po tym, tytuł został przeniesiony do strony z nieaktywnymi mistrzostwami. W ten sposób, tytuł został definitywnie zdezaktywowany[5][6].

Gregory Helms podczas jednego panowania posiadał tytuł najdłużej, 385 dni. Helms wygrał mistrzostwo na Royal Rumble w 2006 wygrywając Cruiserweight Open będąc oryginalnie członkiem brandu Raw, lecz po wygranej przeniesiono go na SmackDown. Stracił tytuł dopiero na No Way Out w 2007, trzynaście miesięcy później na rzecz Chavo Guerrero. Psicosis miał tytuł najkrócej, gdyż jego panowanie trwało około godziny. Rey Mysterio Jr. miał tytuł osiem razy (pięć razy w WCW i trzy w WWE), najwięcej w historii. Trzy kobiety posiadały mistrzostwo, a były to Madusa i Daffney z WCW oraz Jacqueline z WWE.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]