WWE Hall of Fame

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
WWE Hall of Fame
Ilustracja
Logo WWE Hall of Fame użyte w 2014 roku
(z niebędącym częścią logo dopiskiem Tickets)
Państwo  Stany Zjednoczone
Data założenia 22 marca 1993
Członkowie 105 osób wprowadzonych indywidualnie
11 grup (31 osób łącznie)
9 celebrytów
3 laureatów nagrody Warrior Award
16 osób ze skrzydła Legacy

(164 wprowadzonych łącznie)

brak współrzędnych
Strona internetowa

WWE Hall of Famegarleria sławy dla osobistości związanych z profesjonalnym wrestlingiem prowadzona przez federację WWE. Jej utworzenie zostało ogłoszone 22 marca 1993 roku w programie Monday Night Raw. Tego dnia został wprowadzony do niej pierwszy członek, André the Giant, który zmarł dwa miesiące wcześniej[1][2][3]. W 1994 i 1995 roku ceremonie odbywały się kilka godzin przed coroczną galą pay-per-view King of the Ring. W 1996 uroczystość zbiegła się z listopadową galą Survivor Series i po raz pierwszy odbyła się na oczach publiczności oraz personelu federacji[4]. Kolejna ceremonia odbyła się dopiero osiem lat później, przez ten czas nie dołączano do galerii kolejnych osób.

W 2004 roku WWE przywróciło ceremonie Hall of Fame, które od tej pory były organizowane dwa dni przed galami WrestleMania. Pierwsza edycja w XXI wieku odbyła się przed WrestleManią XX[5]. Tak jak poprzednich, także ceremonii z 2004 roku nie wyemitowano w telewizji, ale nagranie z zostało wydane na DVD 1 czerwca 2004[6]. Uroczystość z 2005 roku transmitowano na kanale Spike TV[7], a od 2006 są one emitowane na USA Network[8][9]. Od 2005 każde nagranie z ceremonii jest dołączane do DVD z WrestleManią. Od 2014 uroczystości są emitowane na żywo za pośrednictwem serwisu subskrypcyjnego WWE Network, na którym dodatkowo w 2015 roku WWE udostępniło nagrania z wszystkich poprzednich edycji[10].

Pomimo, że nigdy nie powstał budynek odzwierciedlający fizycznie galerię sławy, WWE miało w planach zbudowanie takiego obiektu. W 2008, Shane McMahon, ówczesny wiceprezes wykonawczy od spraw medialnych WWE, oświadczył, że firma od lat gromadzi pamiątki po wrestlerach, które są opisywane i dzielone na kategorie w razie gdyby taki budynek miał powstać[11].

Po ceremonii w 2017 roku galeria liczyła 164 wprowadzonych. Na liczbę składa się 105 wyróżnionych indywidualnie wrestlerów, 11 zespołów (liczących razem 31 osób), dziewięciu celebrytów, trzech laureatów nagrody Warrior Award oraz szesnastu członków skrzydła Legacy. 36 członków zostało wprowadzonych pośmiertnie. Ric Flair jest jedyną osobą, która została wprowadzona dwukrotnie: wpierw indywidualnie w 2008, a za drugim razem w 2012 jako członek grupy The Four Horsemen. Flair, StingKurt Angle są jedynymi osobami wprowadzonymi do galerii w chwili gdy byli aktywni zawodowo jako wrestlerzy[12].

Osoby wprowadzone do Hall of Fame[edytuj | edytuj kod]

Osoby wprowadzone indywidualnie[edytuj | edytuj kod]

Rok Zdjęcie Pseudonim ringowy
(Prawdziwe imię)
Wprowadzony/a przez Osiągnięcia uznane przez WWE
1993 André the Giant in the late '80s.jpg André the Giant
(André Roussimoff)
Brak Wprowadzony pośmiertnie.
Jednokrotny mistrz WWF World Heavyweight i jednokrotny mistrz WWF World Tag Team.

Z wprowadzeniem nie wiązała się ceremonia. 22 marca 1993 roku w programie WWF Monay Night RAW został wyemitowany klip promujący dołączenie do galerii sławy[3].

1994 Skaaland, ArnoldArnold Skaaland McMahon, ShaneShane McMahon Jednokrotny mistrz WWWF United States Tag Team i wieloletni manager Bruno Sammartino oraz Boba Backlunda w WWF[13].
Brazil, BoboBobo Brazil
(Houston Harris)
Ladd, ErnieErnie Ladd Siedmiokrotny mistrz WWWF United States Heavyweight i jednokrotny mistrz NWA United States Heavyweight[14].
Rogers, "Nature Boy" Buddy"Nature Boy" Buddy Rogers
(Herman Rohde Jr.)
Hart, BretBret Hart Wprowadzony pośmiertnie.
Jednokrotny mistrz NWA World Heavyweight i pierwszy mistrz WWWF World Heavyweight[15].
Strongbow, Chief JayChief Jay Strongbow
(Luke Scarpa)
Tatanka Czterokrotny mistrz WWWF/WWF World Tag Team[16].
Freddie Blassie.jpg Blassie, "Classy" Freddie"Classy" Freddie Blassie Philbin, RegisRegis Philbin Posiadacz ponad 30 mistrzostw regionalnych NWA, wieloletni manager w WWF[17].
Monsoon, GorillaGorilla Monsoon
(Robert Marella)
Ross, JimJim Ross Dwukrotny mistrz WWWF United States Tag Team, były konferansjer, komentator i prezes WWF w kayfabe[18].
Dudley, JamesJames Dudley McMahon, VinceVince McMahon Pierwszy Afroamerykanin, który występował na ważnej amerykańskiej arenie[19].
1995 Antonino Rocca 1956.jpg Rocca, AntoninoAntonino Rocca
(Antonino Biasetton)
Nash, KevinKevin Nash Wprowadzony pośmiertnie, reprezentowany przez swoją żonę.
Jednokrotny mistrz WWF International Heavyweight i pionier akrobatycznego stylu walki we wrestlingu[20].
Ladd, "Big Cat" Ernie"Big Cat" Ernie Ladd Brazil, BoboBobo Brazil Posiadacz wielu mistrzostw regionalnych NWA i jeden z niewielu wrestlerów, którzy odnieśli sukces w futbolu amerykańskim[21].
George Steele.jpg Steele, George "The Animal"George "The Animal" Steele
(William Myers)
Doink the Clown Jeden z pierwszych wrestlerów grających rolę heela-monstera[22].
Putski, IvanIvan Putski
(Josef Bednarski)
Putski, ScottScott Putski Jednokrotny mistrz WWF Tag Team[23].
Moolah20010402.jpg The Fabulous Moolah
(Lillian Ellison)
Blayze, AlundraAlundra Blayze Czterokrotna (trzykrotna w momencie dołączenia) i pierwsza mistrzyni WWF Women’s. Posiadała mistrzostwo kobiet przez 28 lat, najdłużej w historii WWF[24].
The Grand Wizard
(Ernie Roth)
Slaughter, Sgt.Sgt. Slaughter Wprowadzony pośmiertnie, reprezentowany przez swojego protegowanego, Bobby'ego Harmona.
Wieloletni heel-manager w WWF[25].
Pedro Morales as the WWWF (WWE) Champion.jpg Pedro Morales Vega, SavioSavio Vega Jednokrotny mistrz WWWF World Heavyweight – posiadał mistrzostwo przez prawie 3 lata; pierwszy mistrz WWF Triple Crown[26] i pierwszy Latynos, który zdobył mistrzostwo świata[27].
1996 Scicluna, "Baron" Mikel"Baron" Mikel Scicluna Monsoon, GorillaGorilla Monsoon Jednokrotny mistrz WWWF World Tag Team i jednokrotny mistrz WWWF United States Tag Team[28].
Lou Albano and a fan crop.jpg Albano, "Captain" Lou"Captain" Lou Albano Franklin, JoeJoe Franklin Jednokrotny mistrz WWWF United States Tag Team. Jako manager przewodził trzynastoma różnymi tag teamami, które razem zdobyły rekordową liczbę siedemnastu mistrzostw drużynowych. Miał też czterech podopiecznych, którzy zdobyli wiele mistrzostw. Jego współpraca z Cyndi Lauper była znacząca w procesie przemiany wrestlingu w fenomen mainstreamowy[29][30].
Jimmy Superfly Snuka Paparazzo Photography.jpg Snuka, Jimmy "Superfly"Jimmy "Superfly" Snuka
(Jimmy Reiher Sr.)
Muraco, DonDon Muraco Jednokrotny mistrz NWA United States Heavyweight, dwukrotny mistrz NWA World Tag Team i dwukrotny mistrz ECW Heavyweight[31].

Od września 2015 jego profilu nie ma w sekcji Hall of Fame na stronie WWE.com. Nie musi to oznaczać, że Snuka został usunięty z WWE Hall of Fame. WWE nie wydało w tej sprawie oświadczenia. Jednakże jego imię zostało wymienione na liście osób, które dołączyły do galerii sławy w 1996 roku w trzecim tomie encyklopedii WWE wydanej w 2016 roku[32].

Johnny Rodz.jpg Rodz, JohnnyJohnny Rodz
(Johnny Rodriguez)
Skaaland, ArnoldArnold Skaaland Walczył w WWF przez prawie dwie dekady[33].
Legend Killer Kowalski Training John Quinlan.jpg Kowalski, KillerKiller Kowalski
(Edward Walter Spulnik)
Triple H Jednokrotny mistrz WWWF World Tag Team i posiadacz wielu mistrzostw regionalnych NWA[34].
Pat Patterson April 2014 crop.jpg Patterson, PatPat Patterson
(Pierre Clermont)
Hart, BretBret Hart Jednokrotny mistrz WWF Intercontinental Heavyweight, jednokrotny mistrz AWA World Tag Team i posiadacz ponad 20 mistrzostw regionalnych NWA. Uznawany za twórcę Royal Rumble[35].
McMahon, Vincent J.Vincent J. McMahon McMahon, ShaneShane McMahon Wprowadzony pośmiertnie, reprezentowany przez swoją rodzinę.
Założyciel i wieloletni promotor World (Wide) Wrestling Federation[36].
2004 Big John Studd.jpg Studd, Big JohnBig John Studd
(John Minton)
Big Show Wprowadzony pośmiertnie, reprezentowany przez swojego syna, Johna Mintona Jr.
Jednokrotny mistrz WWWF World Tag Team i zwycięzca Royal Rumble w 1989 roku[37].
Muraco, DonDon Muraco Foley, MickMick Foley Dwukrotny mistrz WWF Intercontinental i pierwszy zwycięzca turnieju King of the Ring w 1985 roku[38].
10.1.10GregValentineByLuigiNovi1.jpg Valentine, Greg "The Hammer"Greg "The Hammer" Valentine
(Gregory Wisniski)
Hart, JimmyJimmy Hart Dwukrotny mistrz NWA United States Heavyweight, czterokrotny mistrz NWA World Tag Team, jednokrotny mistrz WWF Intercontinental i jednokrotny mistrz WWF Tag Team Champion[39].
Harley race.jpg Race, HarleyHarley Race Flair, RicRic Flair Ośmiokrotny mistrz NWA World Heavyweight, jednokrotny oraz pierwszy mistrz NWA United States Heavyweight, trzykrotny mistrz AWA World Tag Team i zwycięzca turnieju King of the Ring w 1986 roku[40].
Jesse Ventura.jpg Ventura, Jesse "The Body"Jesse "The Body" Ventura
(James Janos)
Janos, TyrellTyrell Janos Jednokrotny mistrz AWA World Tag Team i były komentator w WWF i WCW[41].
Sylvester "Junkyard Dog" Ritter in the mid-80s.jpg Junkyard Dog
(Sylvester Ritter)
Ladd, ErnieErnie Ladd Wprowadzony pośmiertnie, reprezentowany przez swoją córkę, LaToyę Ritter.
Piętnastokrotny mistrz w Mid-South Wrestling Association, w tym czterokrotny mistrz Mid-South North American Heavyweight[42].
Wwe wrestler sgt slaughter.jpg Slaughter, Sgt.Sgt. Slaughter
(Robert Remus)
Patterson, PatPat Patterson Jednokrotny mistrz WWF World Heavyweight i dwukrotny mistrz NWA United States Heavyweight[43].
Superstar Billy Graham.jpg Graham, "Superstar" Billy"Superstar" Billy Graham
(Eldridge Wayne Coleman)
Triple H Jednokrotny mistrz WWWF World Heavyweight[44].
Tito Santana in the late '80s.jpg Santana, TitoTito Santana
(Merced Solis)
Michaels, ShawnShawn Michaels Dwukrotny mistrz WWF Intercontinental, dwukrotny mistrz WWF Tag Team i zwycięzca turnieju King of the Ring w 1989 roku[45]
Brooklyn Brawler & Bobby Heenan.jpg Heenan, Bobby "The Brain"Bobby "The Brain" Heenan
(Raymond Heenan)
Lanza, BlackjackBlackjack Lanza Były komentator i wieloletni manager w AWA, WWF i WCW[46].
2005 Hulk Hogan cropped.jpg Hogan, HulkHulk Hogan
(Terry Bollea)
Stallone, SylvesterSylvester Stallone Sześciokrotny mistrz WWF/E World Heavyweight, sześciokrotny mistrz WCW World Heavyweight, jednokrotny mistrz WWE World Tag Team i dwukrotny zwycięzca Royal Rumble (w1990 i 1991)[47].

Od lipca 2015 jego profilu nie ma w sekcji Hall of Fame na stronie WWE.com. Nie musi to oznaczać, że Hogan został usunięty z WWE Hall of Fame. WWE nie wydało w tej sprawie oświadczenia. Jednakże jego imię zostało wymienione na liście osób, które dołączyły do galerii sławy w 2005 roku w trzecim tomie encyklopedii WWE wydanej w 2016 roku[48].

HOT ROD!.jpg Piper, "Rowdy" Roddy"Rowdy" Roddy Piper
(Roderick Toombs)
Flair, RicRic Flair Jednokrotny mistrz WWF Intercontinental, trzykrotny mistrz NWA/WCW United States Heavyweight i gospodarz segmentu Piper's Pit[49].
Orton vs. Snuka.jpg Orton, "Cowboy" Bob"Cowboy" Bob Orton Orton, RandyRandy Orton Posiadacz wielu mistrzostw regionalnych NWA[50].
Jimmy Hart.jpg Hart, JimmyJimmy Hart Lawler, JerryJerry Lawler Wieloletni manager w WWF i WCW[51].
Paul Orndorff.jpg Orndorff, "Mr. Wonderful" Paul"Mr. Wonderful" Paul Orndorff Heenan, BobbyBobby Heenan Czterokrotny mistrz NWA National Heavyweight i trzykrotny mistrz WCW World Tag Team[52].
Nikolai Volkoff.jpg Volkoff, NikolaiNikolai Volkoff
(Josip Peruzovic)
Ross, JimJim Ross Trzykrotny mistrz WWWF International Tag Team i jednokrotny mistrz WWF Tag Team[53].
Iron Shiek Milwaukee WI 031008.jpg The Iron Sheik
(Khosrow Vaziri)
Slaughter, Sgt.Sgt. Slaughter Jednokrotny mistrz WWF World Heavyweight i jednokrotny mistrz WWF Tag Team[54].
2006 Bret Hart in 1994.jpg Hart, Bret "Hit Man"Bret "Hit Man" Hart Austin, SteveSteve Austin Pięciokrotny mistrz WWF World Heavyweight, dwukrotny mistrz WCW World Heavyweight, zwycięzca (ex aequo z Lexem Lugerem) Royal Rumble w 1994 roku i dwukrotny zwycięzca King of the Ring – w 1991 i 1993 roku[55].
Eddie Guerrero 2008.jpg Guerrero, EddieEddie Guerrero
(Eduardo Guerrero)
Benoit, ChrisChris Benoit, Mysterio, ReyRey Mysterio i Guerrero, ChavoChavo Guerrero Wprowadzony pośmiertnie, reprezentowany przez swoją żonę, Vickie Guerrero, i dwie córki.
Jednokrotny mistrz WWE, dwukrotny mistrz WCW/WWE United States, dwukrotny mistrzWWF/WWE Intercontinental i czterokrotny mistrz WWE Tag Team[56].
Mene Gene Okerlund.jpg Okerlund, "Mean" Gene"Mean" Gene Okerlund Hogan, HulkHulk Hogan Wieloletni konferansjer i reporter w AWA, WCW i WWF/E[57].
Sherri, "Sensational""Sensational" Sherri
(Sherri Russell)
DiBiase, TedTed DiBiase Jednokrotna mistrzyni WWF Women’s, czterokrotna mistrzyni AWA World Women’s i była managerka[58].
Verne Gagne 1964.jpg Gagne, VerneVerne Gagne Gagne, GregGreg Gagne Współzałożyciel American Wrestling Association, dziesięciokrotny mistrz AWA World Heavyweight[59].
Tony Atlas.jpg Atlas, "Mr. USA" Tony"Mr. USA" Tony Atlas
(Anthony White)
Jones, S.D.S.D. Jones Jednokrotny mistrz WWF Tag Team i wraz z Rocky'm Johnsonem pierwszy afroamerykański posiadacz tego tytułu[60].
2007 Dusty.png Rhodes, "The American Dream" Dusty"The American Dream" Dusty Rhodes
(Virgil Runnels Jr.)
Cody i Rhodes, DustinDustin Rhodes Trzykrotny mistrz NWA World Heavyweight, jednokrotny mistrz NWA United States Heavyweight, dwukrotny mistrz NWA World Tag Team, dwukrotny mistrz NWA World Six Man Tag Team, jednokrotny mistrz NWA World Television i wieloletni organizator w WCW[61].
Hennig-wcw.jpg Hennig, "Mr. Perfect" Curt"Mr. Perfect" Curt Hennig Boggs, WadeWade Boggs Wprowadzony pośmiertnie, reprezentowany przez swoją matkę, ojca – Larrego "The Axe" Henniga, żonę – Leonice, i czwórkę dzieci.
Jednokrotny mistrz AWA World Heavyweight, dwukrotny mistrz WWF Intercontinental, jednokrotny mistrz WCW United States Heavyweight i jednokrotny mistrz WCW World Tag Team[62].
10.9.10JerryLawlerByLuigiNovi.jpg Lawler, Jerry "The King"Jerry "The King" Lawler Shatner, WilliamWilliam Shatner Jednokrotny mistrz AWA World Heavyweight, 35-krotny mistrz AWA Southern Heavyweight, trzykrotny mistrz WCWA World Heavyweight, 28-krotny mistrz USWA Unified i wieloletni komentator w WWE[63].
Bockwinkel, NickNick Bockwinkel Heenan, BobbyBobby Heenan Czterokrotny mistrz AWA World Heavyweight i trzykrotny mistrz AWA World Tag Team[64].
Mr Fuji.jpg Fuji, Mr.Mr. Fuji
(Harry Fujiwara)
Muraco, DonDon Muraco Pięciokrotny mistrz WWWF/WWF World Tag Team i były manager[65].
The Sheik
(Edward Farhat)
Van Dam, RobRob Van Dam i Sabu Wprowadzony pośmiertnie, reprezentowany przez swoją żonę, Joyce Farhat.
Znany też jako The Original Sheik (pl. Oryginalny Sheik, ze względu na wielu innych wrestlerów, którzy wcielali się w różne wariacje postaci Farhata), dwukrotny mistrz WWWF United States Champion i posiadacz ponad 20 mistrzostw regionalnych[66].
Jim Ross No Mercy 2007.jpg Ross, JimJim Ross Austin, SteveSteve Austin Wieloletni konferansjer i komentator w WWF/E, WCW oraz mniejszych organizacji i łowca talentów w WWF, który sprowadził do organizacji wielu znanych wrestlerów[67].
2008 Ric Flair in Seoul, South Korea.jpg Flair, "Nature Boy" Ric"Nature Boy" Ric Flair
(Richard Fliehr)
Triple H Pierwszy aktywny zawodowo wrestler przyłączony do WWE Hall of Fame.
Dwukrotny mistrz WWF World Heavyweight, sześciokrotny mistrz WCW World Heavyweight[68] i ośmiokrotny mistrz NWA World Heavyweight[69]WWE uznaje go w związku z tym za 16-krotnego mistrza świata wagi ciężkiej. Sześciokrotny mistrz NWA United States Heavyweight, jednokrotny mistrz WWE Intercontinental i zwycięzca Royal Rumble w 1992 roku[70].
Maivia, "High Chief" Peter"High Chief" Peter Maivia
(Fanene Maivia)
Rock, TheThe Rock Wprowadzony pośmiertnie, reprezentowany przez swoją córkę, Atę Maivię Johnson.
Dwukrotny mistrz WWF World Heavyweight i posiadacz ponad 12 regionalnych tytułów NWA[71].
Johnson, "Soulman" Rocky"Soulman" Rocky Johnson
(Wayde Bowles)
Rock, TheThe Rock Jednokrotny mistrz WWF World Tag Team i wraz z Tonym Atlasem (wprowadzonym do Hall of Fame w 2006 roku) pierwszy afroamerykański posiadacz tego tytułu[72].
MaeYoung20010402.jpg Young, MaeMae Young
(Johnnie Young)
Patterson, PatPat Patterson Jednokrotna i pierwsza mistrzyni NWA United States Women’s[73] oraz jednokrotna mistrzyni NWA Women’s World Tag Team[74].
Graham, EddieEddie Graham
(Edward Gossett)
Rhodes, DustyDusty Rhodes Wprowadzony pośmiertnie, reprezentowany przez swojego syna, Mike'a Grahama.
Promotor i organizator w Championship Wrestling from Florida i posiadacz ponad 30 mistrzostw regionalnych NWA, w tym 18 w CWF[75].
Solie, GordonGordon Solie
(Jonard Labiak)
Ross, JimJim Ross Wprowadzony pośmiertnie, reprezentowany przez piątkę swoich dzieci.
Promotor, konferansjer i komentator w Championship Wrestling from Florida, później pracujący w World Championship Wrestling[76].
2009 Austinentrance.jpg Austin, "Stone Cold" Steve"Stone Cold" Steve Austin
(Steve Williams)
McMahon, VinceVince McMahon Sześciokrotny mistrz WWF (World Heavyweight), zwycięzca turnieju King of the Ring w 1996 roku i trzykrotny zwycięzca Royal Rumble – w 1997, 1998 i 2001[77].
Steamboat2.jpg Steamboat, Ricky "The Dragon"Ricky "The Dragon" Steamboat
(Richard Blood)
Flair, RicRic Flair Jednokrotny mistrz NWA World Heavyweight, trzykrotny mistrz NWA United States Heavyweight i jednokrotny mistrz WWF Intercontinental Heavyweight[78].
Bill Watts Cropped.jpg Watts, "Cowboy" Bill"Cowboy" Bill Watts Ross, JimJim Ross Były promotor wrestlingu w środkowo-południowym regionie Stanów Zjednoczonych, jednokrotny mistrz WWWF United States Tag Team i posiadacz ponad 20 mistrzostw regionalnych NWA[79].
Howard Finkel WrestleMania 28.jpg Finkel, HowardHoward Finkel Okerlund, GeneGene Okerlund Konferansjer WWE od 1977 roku i pierwszy pracownik zatrudniony przez WWE (wówczas WWWF) w 1975 roku[80].
Koko B. Ware.jpg Ware, Koko B.Koko B. Ware
(James Ware)
Honky Tonk Man, TheThe Honky Tonk Man Posiadacz wielu mistrzostw regionalnych NWA[81].
2010 Ted DiBiase at the Royal Albert Hall.jpg DiBiase, "The Million Dollar Man" Ted"The Million Dollar Man" Ted DiBiase DiBiase Jr., TedTed DiBiase Jr. i DiBiase, BrettBrett DiBiase Czterokrotny mistrz Mid-South North American Heavyweight, twórca i dwukrotny posiadacz nieoficjalnego mistrzostwaMillion Dollar Championship, trzykrotny mistrz WWF World Tag Team i zwycięzca King of the Ring w 1988 roku[82].
Antonio Inoki IMG 0398-2 20121224.JPG Inoki, AntonioAntonio Inoki Hansen, StanStan Hansen Założyciel organizacji wrestlingowej New Japan Pro Wrestling, dwukrotny mistrz WWWF/WWF World Martial Arts Heavyweight i jednokrotny mistrz IWGP Heavyweight[83].
Richter, WendiWendi Richter Piper, RoddyRoddy Piper Dwukrotna mistrzyni WWF Women’s, jednokrotna mistrzyni AWA Women’s i dwukrotna mistrzyni NWA Women’s World Tag Team[84].
Vachon, Maurice "Mad Dog"Maurice "Mad Dog" Vachon Patterson, PatPat Patterson Pięciokrotny mistrz AWA World Heavyweight[85].
Stanley Kubrick - Gorgeous George cph.3d02373.jpg George, GorgeousGorgeous George
(George Wagner)
Beyer, DickDick Beyer Wprowadzony pośmiertnie, reprezentowany przez swoją byłą żonę, Betty Wagner[86].
Jednokrotny mistrz bostońskiej wersji AWA World Heavyweight. Odgrywał postać ekstrawaganckiego, aroganckiego, charyzmatycznego heela. Przypisuje mu się pomoc w przeniesieniu wrestlingu do telewizji w latach 40. i 50. XX wieku[87].
Hart, StuStu Hart Hart, BretBret Hart Wprowadzony pośmiertnie, reprezentowany przez rodzinę Hartów.
Założyciel organizacji wrestlingowej Stampede Wrestling w Calgary w 1948 roku i jej posiadacz do 1984 roku, wieloletni właściciel szkoły wrestlingu "The Dungeon", trener wielu wrestlerów WWE i głowa rodziny Hartów[88].
2011 Shawn Michaels WM24 shot.jpg Michaels, "The Heartbreak Kid" Shawn"The Heartbreak Kid" Shawn Michaels
(Michael Hickenbottom)
Triple H Trzykrotny mistrz WWF World Heavyweight, jednokrotny mistrz World Heavyweight, trzykrotny mistrz WWF Intercontinental, dwukrotny zwycięzca Royal Rumble (w 1995 i 1996) i pierwszy wrestler, który osiągnął "Grand Slam"[89].
10.13.12HacksawJimDugganByLuigiNovi3.jpg Duggan, "Hacksaw" Jim"Hacksaw" Jim Duggan
(James Duggan)
DiBiase, "The Million Dollar Man" Ted"The Million Dollar Man" Ted DiBiase Zwycięzca pierwszego Royal Rumble (w 1988 roku), jednokrotny mistrz WCW United States[90].
Tommy Seigler & Bob Armstrong (cropped).jpg Armstrong, "Bullet" Bob"Bullet" Bob Armstrong
(Joseph James)
The Armstrong Family (Scott, Brad, i Brian) Posiadacz wielu mistrzostw regionalnych NWA[91].
10.2.10TammyLynnSytchByLuigiNovi1.jpg Sunny
(Tammy Sytch)
WWE Divas Uznawana przez WWE za pierwszą divę[92].
Abdullah the butcher.jpg Abdullah the Butcher
(Lawrence Shreve)
Funk, TerryTerry Funk Uznawany przez WWE za legendę hardcore'owego wrestlingu. Posiadacz wielu mistrzostw regionalnych NWA[93].
2012 Mil Mascaras 1.jpg Máscaras, MilMil Máscaras
(Aaron Arellano)
Del Rio, AlbertoAlberto Del Rio Meksykański luchador, pierwszy zamaskowany wrestler, który występował na arenie Madison Square Garden[94].
Edge World Heavyweight Champ.jpg Edge
(Adam Copeland)
Christian Czterokrotny mistrz WWE, rekordowy siedmiokrotny mistrz World Heavyweight, rekordowy dwunastokrotny mistrz WWF/World Tag Team, dwukrotny mistrz WWE Tag Team, zwycięzca turnieju King of the Ring w 2001 roku, zwycięzca pierwszej walki typu Money in the Bank ladder match w 2005 roku i zwycięzca Royal Rumble w 2010 roku[95].
Ron Simmons.jpg Simmons, RonRon Simmons Layfield, John "Bradshaw"John "Bradshaw" Layfield Uznawany przez WWE za pierwszego Afroamerykanina będącego oficjalnym posiadaczem mistrzostwa świata w rozrywce sportowej. Jednokrotny mistrz WCW World Heavyweight i trzykrotny mistrz WWF Tag Team[96].
Yokozuna walking.jpg Yokozuna
(Rodney Anoaʻi)
Jimmy i Jey Uso Wprowadzony pośmiertnie, reprezentowany przez swojego kuzyna, Rikishi'ego i jego rodzinę.
Dwukrotny mistrz WWF World Heavyweight, dwukrotny mistrz WWF Tag Team i zwycięzca Royal Rumble w 1993 roku[97].
2013 Mick-foley-at-signing.jpg Foley, MickMick Foley Funk, TerryTerry Funk Znany z odgrywania różnych ról, między innymi Cactusa Jacka, Mankinda i Dude Love. Trzykrotny mistrz WWF, ośmiokrotny mistrz WWF Tag Team, dwukrotny mistrz ECW World Tag Team, jednokrotny mistrz WCW World Tag Team i pierwszy mistrz WWF Hardcore[98].
Bob Backlund Axxess 2014.jpg Backlund, BobBob Backlund Menounos, MariaMaria Menounos Dwukrotny mistrz WWWF/WWF (World) Heavyweight i jednokrotny mistrz WWF Tag Team[99].
Trish Stratus April 2014.jpg Trish Stratus
(Patricia Stratigias)
McMahon, StephanieStephanie McMahon Rekordowa siedmiokrotna mistrzyni WWF/E Women’s i trzykrotna zwyciężczyni konkursu WWE Babe of the Year, wybrana na Divę roku w wyniku głosowana w odcinku specjalnym WWE Raw w dziesiątą rocznicę programu[100].
BrunoSeasonParade.jpg Sammartino, BrunoBruno Sammartino Schwarzenegger, ArnoldArnold Schwarzenegger Dwukrotny mistrz WWWF World Heavyweight, który w sumie posiadał pas 11 lat, co stanowi rekord posiadania[101].
Booker T.jpg Booker T
(Booker Huffman Jr.)
Stevie Ray Pięciokrotny mistrz WCW World Heavyweight, jednokrotny mistrz World Heavyweight, rekordowy sześciokrotny mistrz WCW World Television, rekordowy jedenastokrotny mistrz WCW World Tag Team i zwycięzca King of the Ring w 2006 roku[102].
2014 The Ultimate Warrior entrance April 7th 2014 Crop2.jpg Warrior, The UltimateThe Ultimate Warrior
(James Hellwig)
Linda McMahon Jednokrotny mistrz WWF World Heavyweight i dwukrotny mistrz WWF Intercontinental Heavyweight[103].
Jake Roberts 2013.jpg Roberts, Jake "The Snake"Jake "The Snake" Roberts
(Aurelian Smith Jr.)
Diamond Dallas Page Uznawany przez WWE za twórcę chwytu DDT, posiadacz wielu mistrzostw regionalnych NWA[104].
Amy Dumas 2012.jpg Lita, Lita
(Amy Christine Dumas)
Trish Stratus Czterokrotna mistrzyni WWF/E Women’s[105].
Paul Bearer.jpg Bearer, PaulPaul Bearer
(William Moody)
Kane Wprowadzony pośmiertnie, reprezentowany przez swoich synów, Daniela i Michaela.
Wieloletni manager w WCCW (jako Percy Pringle III) i w WWE (jako Paul Bearer), wyróżniony za bycie managerem The UndertakeraMankinda i Kane'a[106].
Carlos Colón Hall of Fame (cropped).jpg Colón, CarlosCarlos Colón
(Carlos Edwin Colón González)
Carlito, Eddie i Orlando Colón Promotor World Wrestling Council w Puerto Rico, jednokrotny mistrz NWA World Heavyweight i 26-krotny mistrz WWC Universal Heavyweight[107].
Scotthall2010.jpg Ramon, RazorRazor Ramon
(Scott Hall)
Kevin Nash Czterokrotny mistrz WWF Intercontinental, dwukrotny mistrz WCW United States Heavyweight, siedmiokrotny mistrz WCW World Tag Team i zwycięzca Battle Royal na gali WCW World War 3 w 1997 roku[108].
2015 Randy Savage 1986.jpg Savage, "Macho Man" Randy"Macho Man" Randy Savage
(Randy Poffo)
Hulk Hogan Wprowadzony pośmiertnie, reprezentowany przez swojego brata, Lanny'ego Poffo.
Dwukrotny mistrz WWF World Heavyweight, czterokrotny mistrz WCW World Heavyweight, jednokrotny mistrz WWF Intercontinental Heavyweight, zwycięzca turnieju King of the Ring w 1987 roku i zwycięzca Battle Royal na gali WCW World War 3 w 1995 roku[109].
Rikishi Hall of Fame 2015.jpg Rikishi
(Solofa Fatu Jr.)
Jimmy Uso i Jey Uso Jednokrotny mistrz WWF Intercontinental, dwukrotny mistrz WWF/World Tag Team i jednokrotny mistrz WWE Tag Team[110].
Madusa.jpg Alundra Blayze
(Debrah Miceli)
Natalya Trzykrotna mistrzyni WWF Women’s, a jako Madusa jednokrotna mistrzyni AWA World Women’s i pierwsza mistrzyni WCW Cruiserweight[111].
Larry Zbyszko HOF.jpg Larry Zbyszko
(Lawrence Whistler)
Bruno Sammartino Dwukrotny mistrz AWA World Heavyweight, jednokrotny mistrz WCW World Television, jednokrotny mistrz WCW World Tag Team i jednokrotny mistrz WWWF Tag Team[112].
Tatsumi fujinami.jpg Tatsumi Fujinami Ric Flair Sześciokrotny mistrz IWGP Heavyweight, jednokrotny mistrz NWA World Heavyweight, jednokrotny mistrz WWF International Tag Team, dwukrotny mistrz WWF International Heavyweight i dwukrotny mistrz WWF Junior Heavyweight[113].
Kevin Nash Hall of Fame 2015.jpg Kevin Nash Shawn Michaels Znany też jako Diesel, jednokrotny mistrz WWF World Heavyweight, pięciokrotny mistrz WCW World Heavyweight, jednokrotny mistrz WWF Intercontinental, dziewięciokrotny mistrz WCW World Tag Team, dwukrotny mistrz WWF Tag Team Champion i zwycięzca Battle Royal na gali WCW World War 3 w 1998 roku[114].
2016 Sting March 2015.jpg Sting
Steve Borden
Ric Flair Drugi aktywny zawodowo wrestler przyłączony do WWE Hall of Fame, choć ogłosił emeryturę w trakcie ceremonii.
Sześciokrotny mistrz WCW World Heavyweight, dwukrotny mistrz WCW International World Heavyweight, dwukrotny mistrz NWA World Heavyweight Champion, two-time WCW United States Heavyweight, trzykrotny mistrz WCW World Tag Team i jednokrotny mistrz NWA World Television[115].
The Godfather Hulkamania Tour 2009.jpg The Godfather
(Charles Wright)
APA (John "Bradshaw" Layfield i Ron Simmons) Jednokrotny mistrz WWF Intercontinental Champion i jednokrotny mistrz WWF Tag Team Champion[116].
Big Boss Man.jpg Big Boss Man
Ray Traylor, Jr.
Slick Wprowadzony pośmiertnie, reprezentowany przez swoją żonę Angelę i swoje córki Lacy i Megan.
Czterokrotny mistrz WWF Hardcore i jednokrotny mistrz WWF Tag Team[117].
Jacqueline Moore Hall of Fame 2016 induction.jpg Jacqueline
Jacqueline Moore
The Dudley Boyz Pierwsza Afroamerykanka wprowadzona do WWE Hall of Fame.

Dwukrotna mistrzyni WWF Women’s Champion i pierwsza afroamerykańska posiadaczka tego tytułu oraz jednokrotna mistrzyni WWE Cruiserweight i jedyna kobieta, która zdobyła ten tytuł[118].

Stan Hansen HOF 2016.jpg Stan Hansen
John Hansen II
Big Van Vader Jednokrotny mistrz AWA World Heavyweight i jednokrotny mistrz NWA United States Heavyweight[119].
2017 KurtAngleSs05.jpg Kurt Angle John Cena Trzeci aktywny zawodowo wrestler przyłączony do WWE Hall of Fame.
Czterokrotny mistrz WWF/WWE, jednokrotny mistrz World Heavyweight, jednokrotny mistrz WCW, i zwycięzca turnieju King of the Ring w 2000 roku[120].
Teddylong.jpg Theodore Long APA
(John "Bradshaw" Layfield i Ron Simmons)
Wieloletni sędzia, manager i członek zarządu w WCW i WWE w kayfabe[121].
WrestleMania 32 Axxess 2016-03-31 19-13-12 ILCE-6000 3469 DxO (26693336550).jpg Diamond Dallas Page
(Page Falkinburg)
Eric Bischoff Trzykrotny mistrz WCW World Heavyweight, dwukrotny mistrz WCW United States Heavyweight, jednokrotny mistrz WWF Tag Team i czterokrotny mistrz WCW World Tag Team[122].
Beth-Phoenix-T4.jpg Beth Phoenix
(Elizabeth Kocianski)
Natalya Jednokrotna mistrzyni WWE Divas, trzykrotna mistrzyni WWE Women’s Champion i zdobywczyni statuetki Slammy Award w kategorii Diva of the Year w 2008 roku[123].
Ravishing Rick Rude (Oct 17, 1997) 2.jpg Rick Rude
(Richard Rood)
Ricky Steamboat Wprowadzony pośmiertnie, reprezentowany przez swoją żonę Michelle, swoją córkę Merissę i swojego syna Ricka.
Trzykrotny mistrz WCW International World Heavyweight, jednokrotny mistrz WWF Intercontinental, i jednokrotny mistrz WCW United States Heavyweight[124].

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Rok Drużyna Wprowadzeni przez Osiągnięcia uznane przez WWE
1996 The Valiant Brothers Garea, TonyTony Garea Jednokrotni mistrzowie WWWF World Tag Team[125].
Jimmy Valiant (James Fanning) – czterokrotny mistrz NWA Television.
Johnny Valiant (John Sullivan) – w latach 80. XX wieku był managerem w WWF i AWA.
2006 The Blackjacks Heenan, BobbyBobby Heenan Jednokrotni mistrzowie WWWF World Tag Team Champions[126].
Blackjack Mulligan (Robert Windham) – trzykrotny mistrz NWA United States Heavyweight i jednokrotny mistrz NWA World Tag Team.
Blackjack Lanza (Jack Lanza) – jednokrotny mistrz AWA World Tag Team.
2007 The Wild Samoans Samu i Anoaʻi, MattMatt Anoaʻi Trzykrotni mistrzowie WWF Tag Team[127].
Afa (Arthur Anoaʻi Sr.)
Sika (Leati Anoaʻi)
2008 The Brisco Brothers Layfield, John "Bradshaw"John "Bradshaw" Layfield Trzykrotni mistrzowie NWA World Tag Team, posiadacze ponad dwunastu mistrzostw regionalnych NWA.
Jack Brisco (Freddie Brisco) – dwukrotny mistrz NWA World Heavyweight[128].
Gerald Brisco (Floyd Brisco) – jednokrotny mistrz NWA World Junior Heavyweight i dwukrotny mistrz WWF Hardcore[129].
2009 The Funks Dusty Rhodes Posiadacze wielu mistrzostw drużynowych, trzykrotni mistrzowie NWA International Tag Team[130].
Terry Funk – jednokrotny mistrz NWA World Heavyweight, dwukrotny mistrz ECW World Heavyweight i jednokrotny mistrz WWF Tag Team.
Dory Funk Jr. – jednokrotny mistrz NWA World Heavyweight.
2009 The Von Erichs Michael Hayes Rodzina wrestlerska, która przez wiele lat występowała w World Class Championship Wrestling (WCCW). W różnym składzie posiadali wiele różnych tytułów regionalnych NWA i mistrzostw drużynowych WCCW, w tym WCCW World Tag Team i World Six-Man Tag Team Championship[131].
Fritz Von Erich (Jack Adkisson) – wprowadzony pośmiertnie, założyciel i wieloletni prezes WCCW, jednokrotny mistrz AWA World Heavyweight i 16-krotny mistrz NWA American Heavyweight.
Kevin Von Erich (Kevin Adkisson) – sześciokrotny mistrz NWA American/WCCW World Heavyweight.
David Von Erich (David Adkisson) – wprowadzony pośmiertnie, ośmiokrotny mistrz NWA Texas Heavyweight.
Kerry Von Erich (Kerry Adkisson) – wprowadzony pośmiertnie, jednokrotny mistrz NWA World Heavyweight, dziewięciokrotny mistrz NWA American/WCCW World Heavyweight, jednokrotny mistrz WWF Intercontinental.
Mike Von Erich (Michael Adkisson) – wprowadzony pośmiertnie, jednokrotny mistrz NWA American Heavyweight.
Chris Von Erich (Chris Adkisson) – wprowadzony pośmiertnie wrestler i członek personelu zakulisowego WCCW.
2011 The Road Warriors Dusty Rhodes Dwukrotni mistrzowie WWF Tag Team, jednokrotni mistrzowie AWA World Tag Team, czterokrotni mistrzowie NWA National Tag Team, jednokrotni mistrzowie NWA International Tag Team, trzykrotni mistrzowie NWA World Six-Man Tag team i jednokrotni mistrzowie WCW World Tag Team[132].
Road Warrior Hawk (Michael Hegstrand) – wprowadzony pośmiertnie, dwukrotny mistrz IWGP Tag Team
Road Warrior Animal (Joseph Laurinaitis) – jednokrotny mistrz WWE Tag Team
"Precious" Paul Ellering – wieloletni managerAWANWA, WWF i AJPW[133].
2012 The Four Horsemen Dusty Rhodes Stajnia aktywna w latach 80. XX wieku, w 1988 czterej członkowie posiadali w tym samym czasie trzy najważniejsze tytuły NWA (WorldUnited States i Tag Team)[134].
"Nature Boy" Ric Flair (Richard Fliehr) – jedyna osoba wprowadzona do WWE Hall of Fame dwukrotnie, wcześniej indywidualnie w 2008 roku.
Barry Windham – jednokrotny mistrz NWA World Heavyweight, jednokrotny mistrz NWA United States Heavyweight, jednokrotny mistrz WCW World Television, czterokrotny mistrz NWA/WCW World Tag Team i dwukrotny mistrz WWF Tag Team.
"The Enforcer" Arn Anderson (Martin Lunde) – czterokrotny mistrz NWA/WCW World Television, pięciokrotny mistrz NWA/WCW World Tag Team i jednokrotny mistrz WWF Tag Team.
Tully Blanchard – jednokrotny mistrz NWA United States, trzykrotny mistrz NWA World Television, dwukrotny mistrz NWA World Tag Team i jednokrotny mistrz WWF Tag Team.
James J. Dillon (James Morrison) – Wieloletni managerNWA, były komisarz WCW w kayfabe.
2015 The Bushwhackers John Laurinaitis Przed dołączeniem do WWF znani jako Sheepherders, posiadacze ponad dwunastu mistrzostw regionalnych w AWANWAUWF iStampede Wrestling, byli aktywni zawodowo przez ponad 40 lat[135].
Luke Williams (Brian Wickens)
Butch Miller (Robert Miller)
2016 The Fabulous Freebirds The New Day Sześciokrotni mistrzowie WCCW World Six-Man Tag Team, dwukrotni mistrzowie WCW World Tag Team, dwukrotni mistrzowie WCW United States Tag Team i jednokrotni mistrzowie WCW World Six-Man Tag Team, uznawani za twórców reguły Freebird Rule[136].
Michael Hayes (Michael Seitz) – jednokrotny mistrz NWA United States Heavyweight Champion.
Terry Gordy – wprowadzony pośmiertnie, reprezentowany przez swojego syna Raya Gordy'ego. Jednokrotny mistrz NWA Americas Heavyweight, jednokrotny mistrz WCW World Tag Team, jednokrotny mistrz NWA World Tag Team.
Buddy Roberts (Dale Hey) – wprowadzony pośmiertnie, reprezentowany przez swojego syna Buddy'ego Robertsa Jr.. Jednokrotny mistrz NWA Texas Heavyweight, jednokrotny mistrz WCCW Television.
Jimmy Garvin (James Williams) – czterokrotny mistrz NWA American Heavyweight Champion, jednokrotny mistrz AWA World Tag Team.
2017 The Rock 'n' Roll Express Jim Cornette Czterokrotni mistrzowie NWA World Tag Team (wersja środkowoatlantycka), czterokrotni mistrzowie NWA World Tag Team i 10-krotni mistrzowie SMW Tag Team Champions[137].
Ricky Morton (Richard Morton)
Robert Gibson (Ruben Gibson)

Celebryci[edytuj | edytuj kod]

Sekcja celebrytów WWE Hall of Fame jest poświęcona znanym osobistościom, których występy w WWE były szczególnie pamiętne lub którzy mieli wieloletnie powiązania z federacją.

Rok Zdjęcie Wprowadzony Zawód
(gdy występował w WWE)
Wprowadzony przez Występy
2004 Pete Rose 2008.jpg Rose, PetePete Rose Baseballista Kane Gościnny konferansjer na gali WrestleMania XIV"intruz" na Wrestlemanii XV i uczestnik walki na WrestleManii 2000[138].
2006 Perry, William "The Refrigerator"William "The Refrigerator" Perry Futbolista Cena, JohnJohn Cena Uczestnik walki WWF vs NFLBattle Royal na gali WrestleMania 2[139].
2010 Bob Uecker 1962.png Uecker, BobBob Uecker Aktor i konferansjer baseballowy Ebersol, DickDick Ebersol Gościnny sprawozdawca i konferansjer na galach WrestleMania IIIIV[140].
2011 DrewCareyNov08.jpg Carey, DrewDrew Carey Komik i gospodarz teleturniejów Kane Uczestnik walki Royal Rumble w 2001 roku[141].
2012 Mike Tyson Portrait.jpg Tyson, MikeMike Tyson Bokser Michaels, ShawnShawn Michaels i Triple H Sędzia specjalny na gali Wrestlemania XIV i gościnny gospodarz

WWE Raw w 2010 roku[142].

2013 Donald Trump by Gage Skidmore.jpg Trump, DonaldDonald Trump przedsiębiorca i gospodarz programów reality show McMahon, VinceVince McMahon Gospodarz gal WrestleMania IV i WrestleMania V, jego zawodnik wygrał pojedynek Battle of the Billionaires na gali WrestleMania 23; przez krótki czas posiadacz WWE RAW w 2009 roku w kayfabe[143].
2014 Mr T WWE Hall of Fame 2014 (cropped).jpg T, Mr.Mr. T
(Laurence Tureaud)
Aktor Gene Okerlund Uczestnik walk na galach WrestleMania I i WrestleMania 2, sędzia specjalny na gali Saturday Night's Main Event w 1987 roku, sekundant Kerrego Von Ericha w WCCW w 1989 roku, sędzia specjalnyu na Halloween Havoc w 1994 roku, uczestnik walki na Starrcade w 1944 roku[144].
2015 Arnold Schwarzenegger February 2015.jpg Schwarzenegger, ArnoldArnold Schwarzenegger Aktor i kulturysta Triple H Wielokrotnie pojawiał się na tygodniówkach WWE, wprowadził Bruno Sammartino do WWE Hall of Fame w 2013 roku[145].
2016 Snoop Dogg Hawaii.jpg Dogg, SnoopSnoop Dogg
(Calvin Broadus, Jr.)
Raper John Cena Master of Ceremony w walce Playboy BunnyMania Lumberjill match na gali WrestleMania XXIV, towarzysz Sashy Banks na WrestleManii 32, gościnny gospodarz WWE Raw w 2009 i 2015 roku[146].

Warrior Award[edytuj | edytuj kod]

Dana Warrior prezentująca inauguracyjną nagrodę Warrior Award w 2015

W 2015 roku WWE ustanowiło nagrodę Warrior Award, przedstawiając ją jako wyróżnienie dla osób, które odznaczyły się szczególną siłą i wytrwałością i które żyły z odwagą oraz pokorą, odzwierciedlającą nieposkromionego ducha The Ultimate Warriora[147]. Nagroda jest wręczana corocznie przez Danę Warrior, wdowę po Warriorze[148][149][150].

Choć WWE promuje laureatów Warrior Award jako osoby wprowadzone do Hall of Fame[151][152], te osoby nie mają swojego profilu w sekcji Hall of Fame na stronie WWE.com[153], a ich wizerunki nie widnieją w internetowej galerii wszystkich wprowadzonych[154].

W kwietniu 2014 roku The Ultimate Warriora został wprowadzony do Hall of Fame niedługo przed swoją śmiercią. Na ceremonii dołączenia zaproponował utworzenie specjalnej kategorii o nazwie Jimmy Miranda Award, przeznaczonej dla personelu WWE pracującego za kulisami[155][156]. Zmarły w 2002 roku Miranda był pracownikiem działu towarowego WWE przez ponad 20 lat[157]. Po śmierci Warriora WWE ustanowiło nagrodę o nazwie The Warrior Award, nazwaną rzekomo na cześć jej pomysłodawcy, jednak zmieniając jej koncepcję. W filmach promujących nowo utworzoną kategorię zostały wykorzystane wypowiedzi Warriora, jednak tak zmontowane, aby wynikało z nich, że były wrestler proponuje nagrodę dla osób, które pomagają i inspirują innych[147][158]. Takie postępowanie krytykował między innymi były konferansjer WWE Justin Roberts[159][160]. WWE oświadczyło w odpowiedzi, że nagroda spełnia oczekiwania jej pomysłodawcy, gdyż jest przyznawana corocznie cichym bohaterom zarówno wśród pracowników organizacji, jak i wśród fanów. W oświadczeniu WWE napisało też: To obraza aby sugerować, że organizacja WWE i jej kierownictwo mają inne, niż altruistyczne intencje wyróżniając Connora i jego dziedzictwo nagrodą The Warrior Award. Connor Michalek był pierwszym laureatem tej nagrody[161].

Rok Osoba wprowadzana Osoba wprowadzająca Informacje
2015 Michalek, Connor "The Crusher"Connor "The Crusher" Michalek Dana Warrior i Daniel Bryan Wprowadzony pośmiertnie, reprezentowany przez swojego ojca, Steve'a, i brata, Jacksona.
Ośmioletni fan WWE, który umarł na rdzeniak. Na jego cześć Triple H i Stephanie McMahon założyli fundację charytatywną Connor's Cure (pl. Lekarstwo Connora), której celem jest wspieranie badań nad rakiem[162].
2016 Lunden, JoanJoan Lunden
(Joan Blunden)
Dana Warrior Była wieloletnia prowadząca program Good Morning America. Po zdiagnozowaniu u niej raka piersi została rzeczniczką prasową fundacji Susan G. Komen for the Cure[163].
2017 LeGrand, EricEric LeGrand Dana Warrior Były futbolista amerykański drużyny Rutgers Scarlet Knights football. Po tym jak został sparaliżowany w 2010 roku został mówcą motywacyjnym[164].

Skrzydło "Legacy"[edytuj | edytuj kod]

W 2016, WWE wprowadziło kategorię o nazwie Legacy (pl. Dziedzictwo). Jest ona przeznaczona dla zawodników z wczesnego okresu wrestlingu, przede wszystkim z wczesnego XX wieku[165]. Jak do tej pory wszyscy zostali wprowadzeni pośmiertnie[166].

Rok Obrazek Osoba wprowadzana Osiągnięcia uznane przez WWE
2016 Mildredburke.jpg Mildred Burke
(Mildred Bliss)
Jednokrotna mistrzyni World Women's, która posiadała tytuł prawie 20 lat[165].
Frank-gotch.jpg Frank Gotch Jednokrotny mistrz World Heavyweight Wrestling i trzykrotny mistrz American Heavyweight[165].
Georg Hackenschmidt ca. 1905.jpg Georg Hackenschmidt
(Georg Hackenschmidt)
Jednokrotny mistrz European Greco-Roman Heavyweight i jednokrotny oraz pierwszy mistrz World Heavyweight Wrestling[165].
Ed'strangler'lewis.png Ed "Strangler" Lewis
(Robert Friedrich)
Czterokrotny mistrz World Heavyweight, dwukrotny mistrz bostońskiej wersji AWA World Heavyweight i jednokrotny mistrz NWA Florida Heavyweight[165].
PatOConnor.jpg O'Connor, PatPat O'Connor Jednokrotny mistrz NWA World Heavyweight, trzykrotny mistrz NWA Central States United States Heavyweight, jednokrotny oraz pierwszy mistrz AWA World Heavyweight i jednokrotny mistrz AWA World Tag Team[165].
LouThesz.jpg Lou Thesz
(Aloysius Thesz)
Jednokrotny mistrz bostońskiej wersji AWA World Heavyweight, dwukrotny mistrz World Heavyweight Wrestling i trzykrotny mistrz NWA World Heavyweight[165].
Sailorartthoms.jpg "Sailor" Art Thomas Uznawany przez WWE za jedną z pierwszych afroamerykańskich gwiazd gwiazd rozrywki sportowej, częsty pretendent do tytułu NWA World Heavyweight Championship[165].
2017 Burns and gotch.jpg Martin "Farmer" Burns
Jednokrotny mistrz American Heavyweight[167].
June Byers
(DeAlva Sibley)
Jednokrotna oraz pierwsza mistrzyni NWA World Women’s i jednokrotna oraz ostatnia posiadaczka mistrzyni Women’s World[167].
Calhoun, HaystacksHaystacks Calhoun
(William Calhoun)
Jednokrotny mistrz WWWF World Tag Team Champion[167].
Judy Grable wrestler.JPG Judy Grable
(Nellya Baughman)
Pretendentka do posiadanego przez The Fabulous Moolah tytułu NWA World Women’s Championship[167].
Dr. Jerry Graham
(Jerry Matthews)
Czterokrotny mistrz NWA United States Tag Team Champion i jednokrotny mistrz WWWF United States Tag Team Champion[167].
Luther Lindsay
(Luther Goodall)
Pierwszy afroamerykański pretendent do tytułu NWA World Heavyweight Championship[167].
Toots Mondt
(James Mondt)
Jako promotor był częścią Gold Dust Trio (grupa trzech najważniejszych promotorów, wrestlingu w latach 20. XX wieku[168]) i kontrolował federację Capitol Wrestling Corporation, dzisiaj znaną jako World Wrestling Entertainment[167].
Rikidouzan.jpg Rikidōzan
(Kim Sim-rak)
Jednokrotny mistrz NWA International Heavyweight[167].
Bearcat Wright
(Edward Wright)
Jednokrotny mistrz WWA World Heavyweight, uznawany przez WWE za kluczową postać w desegregacji rasowej w rozrywce sportowej[167].

Data i miejsce ceremonii[edytuj | edytuj kod]

Hala American Airlines Arena w Miami przygotowana na ceremonię Hall of Fame w 2012 roku
Ceremonia Hall of Fame na hali SAP Center w San Jose, w 2015 roku
Ceremonia Hall of Fame na hali American Airlines Center w Dallas, w 2016 roku
Data Miasto Hala Gospodarz Gala
1994-06-099 czerwca 1994[169] Baltimore, Maryland Omni Inner Harbor International Hotel[169][170] King of the Ring (1994)[171]
1995-06-2424 czerwca 1995[172] Filadelfia, Pensylwania Marriott Hotel[172] King of the Ring (1995)[173]
1996-11-1616 listopada 1996[174] Nowy Jork, Nowy Jork Marriott Marquis[175] Survivor Series (1996)[176]
2004-03-1313 marca 2004[177] Nowy Jork, Nowy Jork The Hilton[177] Gene Okerlund[178][179] WrestleMania XX[180]
2005-04-022 kwietnia 2005[179] Los Angeles, Kalifornia Universal Amphitheatre[179] WrestleMania 21[179]
2006-04-011 kwietnia 2006[181] Rosemont, Illinois Rosemont Theatre[181] Jerry Lawler[182] WrestleMania 22[181]
2007-03-3131 marca 2007[183] Detroit, Michigan Fox Theatre[183] Todd Grisham[184] WrestleMania 23[183]
2008-03-2929 marca 2008[185] Orlando, Floryda Amway Arena[185] Gene Okerlund i Todd Grisham[186] WrestleMania XXIV[186]
2009-04-044 kwietnia 2009[187] Houston, Teksas Toyota Center[187] Jerry Lawler i Todd Grisham[187] WrestleMania XXV[187]
2010-03-2727 marca 2010[188] Phoenix, Arizona Dodge Theater[189] Jerry Lawler[190][191][192] WrestleMania XXVI[193]
2011-04-022 kwietnia 2011[194] Atlanta, Georgia Philips Arena[194] WrestleMania XXVII[194]
2012-03-3131 marca 2012[195] Miami, Floryda American Airlines Arena[195] WrestleMania XXVIII[195]
2013-04-066 kwietnia 2013[196] Nowy Jork, Nowy Jork Madison Square Garden[196] WrestleMania 29[196]
2014-04-055 kwietnia 2014[197] Nowy Orlean, Luizjana Smoothie King Center[197] WrestleMania XXX[197]
2015-03-2828 marca 2015[198] San Jose, Kalifornia SAP Center[198] WrestleMania 31[198]
2016-04-022 kwietnia 2016[191] Dallas, Teksas American Airlines Center[199] WrestleMania 32[191]
2017-03-3131 marca 2017[192] Orlando, Floryda Amway Center[200] WrestleMania 33[200]
2018[201] Nowy Orlean, Luizjana Smoothie King Center[201] Jeszcze nie zapowiedziany WrestleMania 34[201]

Odbiór i krytyka[edytuj | edytuj kod]

W 2012 roku charlestońska gazeta regionalna The Post and Courier odnotowała wiele krytycznych uwag związanych z kontrowersyjnym doborem osób do WWE Hall of Fame i pominięciem ważnych nazwisk we wrestlingu[202]. Bob Backlund wielokrotnie odmawiał dołączenia do galerii sław[203], a The Ultimate Warrior odmówił w 2010 roku[204]. Obaj ostatecznie zostali przyłączeni kolejno w 2013 i 2014 roku. Z szeroką krytyką spotkała się długa nieobecność w galerii sław Randy'ego Savage'a[205]. Zdaniem wrestlera Chrisa Jericho Hall of Fame odzyskało wiarygodność wprowadzając Savage'a pośmiertnie w 2015 roku[206]. Slam Wrestling skrytykował fakt, że w galerii znalazł się Koko B. Ware, który rzadko występował w ważniejszych walkach, a zmarły w 2017 roku były mistrz WWWF World Heavyweight, Ivan Koloff, nadal nie został wprowadzony[207]. Wrestler Sabu krytykując Hall of Fame powiedział Robię to tylko dlatego, że potrzebuję pieniędzy. Nie uważam tego za prawdziwą halę sławy[208].

Bruno Sammartino, który posiadał pas WWWF World Heavyweight Championship najdłużej w historii był dawniej krytyczny wobec Hall of Fame. Wyrażał dezaprobatę wobec przyłączenia celebrytów takich jak Pete Rose i William Perry i zarzucał galerii bezcelowość, szczególnie ze względu na brak budynku odzwierciedlającego ją fizycznie[209]. Wielokrotnie odmawiał dołączenia do Hall of Fame. Zgodził się dopiero w 2013 roku. Paul "Triple H" Levesque powiedział, że dla Sammartino przyłączenie było ważne, gdyż traktował je jak "legitymizację" galerii. Podobną opinię wyraziło ESPN[210]. Były mistrz po tym jak został przyłączony potwierdził, że uznaje WWE Hall of Fame za "zalegimityzowaną"[211].

Przyłączony w 2004 roku Superstar Billy Graham publicznie krytykował WE Hall of Fame i żądał usunięcia go z galerii z powodu przyłączenia Abdullaha the Butchera w 2011 roku. Graham powiedział: To bezwstydna organizacja, skoro wprowadza krwiożercze zwierze takie jak Abdullah the Butcher do swojej bezwartościowej i żenującej Hall of Fame i nie chcę żeby imię Superstara Billy'ego Grahama było tego częścią[212].

W 2015 roku dołączający Kevin Nash powiedział, że we wrestlingu dwie rzeczy są prawdziwe: wygrana swojego pierwszego mistrzostwa i dołączenie do Hall of Fame. Zapewnił też, że tę opinię podziela jego kolega Ric Flair[213].

W 2013 roku dołączający Donald Trump powiedział, że ten zaszczyt znaczy dla niego więcej, niż najwyższe słupki oglądalności w telewizji, bycie autorem bestselleru i otrzymanie swojego miejsca na Hollywood Walk of Fame[214].

W 2016 roku Dave Scherer z PWInsider wyraził obawę, że WWE nie da rady utrzymać modelu Hall of Fame zapoczątkowanego w 2004 roku z powodu zbyt szybkiego dołączania osób o legendarnym statusie. Napisał też, że federacja musi stworzyć więcej nowych gwiazd jeśli chce mieć pewność, że da radę zapełnić areny w czasie kolejnych ceremonii[215].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. 1993 WWF results, from TheHistoryOfWWE.com
 2. Andre the Giant. World Wrestling Entertainment. [dostęp February 15, 2009].
 3. a b Andre the Giant, WWE [dostęp 2017-04-07] (ang.).
 4. Survivor Series. Kevin Dunn 1996-11-17.
 5. Pete Rose to Be Inducted Into Hall Of Fame.World Wrestling Entertainment Hall Of Fame. World Wrestling Entertainment Corporate, March 2, 2004. [dostęp February 15, 2009].
 6. WWE Hall of Fame 2004 Induction Ceremony. For Your Entertainment. [dostęp February 15, 2009].
 7. World Wrestling Entertainment Invades Los Angeles Starting Tuesday, March 29, With Series of Public Events As Part of WrestleMania 21 Week. World Wrestling Entertainment Corporate, March 23, 2005. [dostęp February 15, 2009].
 8. World Wrestling Entertainment Blows "Big Time" Into Chicago Starting Tuesday, March 28, With A Series of Public Events As Part of WrestleMania 22 Week. World Wrestling Entertainment Corporate, March 22, 2006. [dostęp February 15, 2009].
 9. Adam Martin: 2008 WWE Hall of Fame airs live on WWE.com & USA tonight and more. WrestleView.com, March 29, 2008. [dostęp February 15, 2009].
 10. Triple H: Triple H reveals the 2014 WWE Hall of Fame induction ceremony will be broadcast on WWE Network. YouTube, oficjalny kanał WWE, February 12, 2014.
 11. Dave Scherer: SmackDown Rating, WWE Looking For A Location to Create A Hall of Fame, The Bash, and more. PWInsider, April 8, 2008. [dostęp March 20, 2015].
 12. WWE Hall of Fame. World Wrestling Entertainment. [dostęp April 24, 2007].
 13. Arnold Skaaland, WWE [dostęp 2017-04-07] (ang.).
 14. Bobo Brazil, WWE [dostęp 2017-04-07] (ang.).
 15. Buddy Rogers, WWE [dostęp 2017-04-07] (ang.).
 16. Chief Jay Strongbow, WWE [dostęp 2017-04-07] (ang.).
 17. Freddie Blassie, WWE [dostęp 2017-04-07] (ang.).
 18. Gorilla Monsoon, WWE [dostęp 2017-04-07] (ang.).
 19. James Dudley, WWE [dostęp 2017-04-07] (ang.).
 20. Antonino Rocca, WWE [dostęp 2017-04-07] (ang.).
 21. Ernie Ladd, WWE [dostęp 2017-04-07] (ang.).
 22. George Steele, WWE [dostęp 2017-04-07] (ang.).
 23. Ivan Putski, WWE [dostęp 2017-04-07] (ang.).
 24. Fabulous Moolah, WWE [dostęp 2017-04-07] (ang.).
 25. The Grand Wizard, WWE [dostęp 2017-04-07] (ang.).
 26. Pedro Morales, WWE [dostęp 2017-04-07] (ang.).
 27. A. Version 2.0: John Cena The Greatest Champion Ever? Ranking All 46 WWE World Champions -10. Pedro Morales. 2010-09-01. [dostęp 2011-12-23].
 28. Baron Mikel Scicluna, WWE [dostęp 2017-04-07] (ang.).
 29. Bryan Heaton, WWE Hall of Fame: Ranking All Induction Classes, Daily DDT, 29 marca 2016 [dostęp 2017-04-07] (ang.).
 30. Captain Lou Albano, WWE [dostęp 2017-04-07] (ang.).
 31. Jimmy Snuka, WWE [dostęp 2007-04-24] [zarchiwizowane z adresu 2015-09-02] (ang.).
 32. Dan Stamm, WWE Removes Murder Suspect 'Superfly' Snuka From Website, „NBC 10 Philadelphia”, 3 września 2015 [dostęp 2017-04-07] (ang.).
 33. Johnny Rodz, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 34. Killer Kowalski, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 35. Pat Patterson, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 36. Vincent J. McMahon, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 37. Big John Studd, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 38. Don Muraco, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 39. Greg Valentine, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 40. Harley Race, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 41. Jesse Ventura, „www.wwe.com”, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 42. Junkyard Dog, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 43. Sgt. Slaughter, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 44. Billy Graham, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 45. Tito Santana, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 46. Bobby Heenan, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 47. Hulk Hogan, WWE [dostęp 2017-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2015-04-27] (ang.).
 48. SI Wire, Hulk Hogan apologized for using 'offensive language' after WWE terminated his contract, „SI.com”, 24 lipca 2015 [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 49. Roddy Piper, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 50. Bob Orton Jr., WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 51. Jimmy Hart, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 52. Paul Orndorff, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 53. Nikolai Volkoff, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 54. The Iron Sheik, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 55. Bret Hart, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 56. Eddie Guerrero, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 57. Gene Okerlund, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 58. Sensational Sherri, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 59. Verne Gagne, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 60. Tony Atlas, WWE [dostęp 2017-04-15] (ang.).
 61. Dusty Rhodes, WWE [dostęp 2017-04-16] (ang.).
 62. "Mr. Perfect" Curt Hennig, WWE [dostęp 2017-04-16] (ang.).
 63. Jerry Lawler, „WWE[dostęp 2017-04-16] (ang.).
 64. Jerry Lawler, WWE [dostęp 2017-04-16] (ang.).
 65. Mr. Fuji, WWE [dostęp 2017-04-16] (ang.).
 66. The Sheik, WWE [dostęp 2017-04-16] (ang.).
 67. Jim Ross, WWE [dostęp 2017-04-16] (ang.).
 68. WCW World Championship, WWE [dostęp 2017-04-17] (ang.).
 69. NWA World Heavyweight Championship, National Wrestling Alliance, 20 września 2016 [dostęp 2017-04-17] (ang.).
 70. Ric Flair, „www.wwe.com”, WWE [dostęp 2017-04-17] (ang.).
 71. High Chief Peter Maivia, WWE [dostęp 2017-04-17] (ang.).
 72. Rocky Johnson, WWE [dostęp 2017-04-17] (ang.).
 73. Mae Young, WWE [dostęp 2017-04-17] (ang.).
 74. World Women's Tag Team Title, Puroresu Dojo, 13 maja 2008 [dostęp 2017-04-17] (ang.).
 75. Eddie Graham, WWE [dostęp 2017-04-17] (ang.).
 76. Gordon Solie, WWE [dostęp 2017-04-17] (ang.).
 77. "Stone Cold" Steve Austin, WWE [dostęp 2017-04-17] (ang.).
 78. Ricky Steamboat, WWE [dostęp 2017-04-17] (ang.).
 79. Bill Watts, WWE [dostęp 2017-04-17] (ang.).
 80. Howard Finkel, WWE [dostęp 2017-04-17] (ang.).
 81. Koko B. Ware, WWE [dostęp 2017-04-17] (ang.).
 82. The Million Dollar Man, WWE [dostęp 2017-04-19] (ang.).
 83. Antonio Inoki, WWE [dostęp 2017-04-19] (ang.).
 84. Wendi Richter, WWE [dostęp 2017-04-19] (ang.).
 85. Maurice "Mad Dog" Vachon, WWE [dostęp 2017-04-19] (ang.).
 86. Gorgeous George enters Hall of Fame, WWE [dostęp 2017-04-19] (ang.).
 87. Gorgeous George, WWE [dostęp 2017-04-19] (ang.).
 88. Stu Hart, WWE [dostęp 2017-04-19] (ang.).
 89. Shawn Michaels, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 90. Hacksaw Jim Duggan, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 91. Bob Armstrong, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 92. Sunny, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 93. Abdullah the Butcher, „www.wwe.com”, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 94. Mil Máscaras, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 95. Edge, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 96. Ron Simmons, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 97. Yokozuna, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 98. Mick Foley, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 99. Bob Backlund, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 100. Trish Stratus, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 101. Bruno Sammartino, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 102. Booker T, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 103. Ultimate Warrior, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 104. Jake "The Snake" Roberts, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 105. Lita, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 106. Paul Bearer, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 107. Carlos Colon, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 108. Razor Ramon, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 109. Randy Savage, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 110. Rikishi, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 111. Alundra Blayze, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 112. Larry Zbyszko, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 113. Tatsumi Fujinami, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 114. Kevin Nash, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 115. Sting, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 116. The Godfather, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 117. Big Boss Man, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 118. Jacqueline, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 119. Stan Hansen, WWE [dostęp 2017-04-22] (ang.).
 120. Kurt Angle, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 121. Theodore Long, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 122. Diamond Dallas Page, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 123. Beth Phoenix, „www.wwe.com”, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 124. "Ravishing" Rick Rude, „www.wwe.com”, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 125. The Valiant Brothers, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 126. The Blackjacks, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 127. The Wild Samoans, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 128. Jack Brisco, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 129. Gerald Brisco, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 130. The Funks, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 131. The Von Erichs, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 132. The Road Warriors, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 133. Paul Ellering, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 134. The Four Horsemen, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 135. The Bushwhackers, „www.wwe.com”, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 136. The Fabulous Freebirds, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 137. The Rock 'n' Roll Express, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 138. Pete Rose, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 139. William Perry, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 140. Bob Uecker, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 141. Drew Carey, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 142. Mike Tyson, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 143. Donald Trump, WWE [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 144. Mr. T, WWE [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 145. Donald Trump, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 146. Snoop Dogg, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 147. a b Connor Michalek to receive first-ever Warrior Award at 2015 WWE Hall of Fame Induction Ceremony: Raw, March 9, 2015.
 148. WWE fan Connor Michalek to receive first-ever Warrior Award at 2015 WWE Hall of Fame Induction Ceremony, WWE, 6 marca 2015 [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 149. Joan Lunden receives Warrior Award for courageous battle, WWE, 2 kwietnia 2016 [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 150. Eric LeGrand receives Warrior Award for his amazing ability to believe, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 151. Nick Schwartz, WWE superfan Connor 'The Crusher' Michalek to be inducted into Hall of Fame, For The Win, 10 marca 2015 [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 152. WWE on Twitter, „Twitter”, 9 marca 2015 [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 153. WWE Hall of Fame Class of 2015, „www.wwe.com”, WWE, 12 stycznia 2015 [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 154. Every WWE Hall of Famer ever: photos, WWE [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 155. Jason Powell, 2014 WWE Hall of Fame live coverage: Ultimate Warrior, Jake Roberts, Lita, Razor Ramon, Paul Bearer, and Carlos Colon, prowrestling.net, 5 kwietnia 2014 [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 156. The Ultimate Warrior died from heart disease, ESPN.com, 15 kwietnia 2014 [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 157. Adam Martin, WWE RAW Results (July 15, 2002), wrestleview.com, 15 lipca 2002 [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 158. WWE Hall of Fame (2014). Kevin Dunn 2014-04-05.
 159. Mike Johnson, Former WWE ring announcer Justin Roberts blogs on Connor induction to WWE Hall of Fame, WWE's usage of conner, PWInsider, 3 kwietnia 2015 [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 160. WWE NEWS: Former ring announcer Justin Roberts questions sincerity of WWE's relationship with Connor the Crusher, PWTorch.com, 2 kwietnia 2015 [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 161. Sean Rueter, WWE responds to Roberts' blog on Connor Michalek, „Cageside Seats”, 3 kwietnia 2015 [dostęp 2017-04-23] (ang.).
 162. WWE fan Connor Michalek to receive first-ever Warrior Award at 2015 WWE Hall of Fame Induction Ceremony, WWE, 6 marca 2015 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 163. Joan Lunden to receive 2016 Warrior Award, WWE, 28 marca 2016 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 164. Arash Markazi, Eric LeGrand named recipient of 2017 WWE Warrior Award, ESPN, 13 marca 2017 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 165. a b c d e f g h Bobby Melok, Congratulations to the 2016 WWE Hall of Fame Legacy inductees, WWE, 2 kwietnia 2016 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 166. James Caldwell, 4/2 WWE Hall of Fame Report – Complete Live Coverage of Sting, Freebirds, more inducted, plus Red Carpet Report, PWTorch, 2 kwietnia 2016 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 167. a b c d e f g h i Michael Burdick, Congratulations to the 2017 WWE Hall of Fame Legacy inductees, WWE, 31 marca 2017 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 168. Brian Solomon, WWE Legends, Simon and Schuster, 15 czerwca 2010, s. 16, ISBN 9781451604504 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 169. a b Buck Woodward, THIS DAY IN HISTORY: THE UWF HOLDS IT'S FIRST (AND LAST) PPV EVENT, PWInsider, 9 czerwca 2009 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 170. Andrew Ravens, Morning Report: Adam Cole Speaks Out, Raw Tonight, WWE Network, History Lesson & So Much More, Daily DDT, 9 czerwca 2014 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 171. James Dixon, Arnold Furious, Lee Maughan, The Raw Files: 1994, Lulu.com, 2013, s. 37, ISBN 9781291366006 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 172. a b This Day In Wrestling History – June 24th, Gerweck.net, 24 czerwca 2014 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 173. James Dixon, Arnold Furious, Lee Maughan, The Raw Files: 1995, Lulu.com, 2013, ISBN 9781291470833 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 174. WWE Hall of Fame Look Back 1996, WWE Network [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 175. 20 YRS AGO: WWE at MSG with HBK & Taker vs. Goldust & Mankind, Austin, Triple H, JBL, Sid, Owen, Jake, Vader, PWTorch, 1 października 2016 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 176. James Dixon i inni, The Raw Files: 1996, Lulu.com, 2013, s. 84, ISBN 9781291509502 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 177. a b The Notorious Eddie Mac, This Day in Wrestling (Mar. 13): Sting, Jeff Hardy, and 88 Seconds on PPV, Cageside Seats, 13 marca 2017 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 178. Gene Okerlund, Online World of Wrestling [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 179. a b c d Ryan Clark, 2005 WWE Hall of Fame Ceremony Report – Hulk Hogan!, Wrestlezone, 3 kwietnia 2005 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 180. Raj Giri, Backstage News On Why WWE Hall Of Fame And NXT Takeover Are Switching Nights, WrestlingInc.com, 15 listopada 2016 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 181. a b c WWE Hall of Fame 2006. Kevin Dunn 2006-04-01.
 182. Wade Keller, WWE News: Lawler to host Hall of Fame because Ross has been reassigned, PWTorch, 27 maja 2006 [dostęp 2017-04-28].
 183. a b c Craig Tello, Live from Fox Theatre, WWE, 30 marca 2007 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 184. Todd Grisham, IMDbPro [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 185. a b Ryan Clark, Complete List of the WWE Hall Of Fame Class Of 2008 Inductees – Wrestlezone, Wrestlezone, 29 marca 2008 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 186. a b Mike Johnson, Buck Woodward, FULL WWE HALL OF FAME COVERAGE INCLUDING WHAT YOU DIDN'T SEE ON WWE.COM AND USA NETWORK, PWInsider.com, 29 marca 2008 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 187. a b c d Rob McNew, 411’s WWE Hall of Fame 2009 Induction Ceremony Report 04.04.09, 411MANIA, 4 kwietnia 2009 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 188. James Caldwell, WWE HALL OF FAME CEREMONY 3/27: CALDWELL'S ongoing "virtual time" coverage of tonight's event on USA Network, PWTorch.com, 27 marca 2010 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 189. WWE Hall of Fame 2010 Ticket Info – Dodge Theater in Phoenix, Az, Wrestling News Source, 29 listopada 2009 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 190. Jeremy Jones, Update on Eva Marie Not Hosting WWE Hall of Fame Ceremony, Daily DDT, 12 kwietnia 2015 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 191. a b c Matt Boone, Detailed Recap Of The 2016 WWE Hall Of Fame Induction Ceremony, 24Wrestling, 2 kwietnia 2016 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 192. a b Jacob Wilkins, WWE Hall of Fame Ceremony 2017 Results, Wrestling News Source, 31 marca 2017 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 193. Bob Kapur, Hall of Fame ceremony a serious event, CANOE, 28 marca 2010 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 194. a b c Jason Kirk, WWE Hall Of Fame Induction 2011: Philips Arena Likes Cheering For Wrestling, SB Nation Atlanta, 2 kwietnia 2011 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 195. a b c Michael Burdick, 2012 WWE Hall of Fame inductors, WWE, 31 marca 2017 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 196. a b c Bobby Melok, Mike McAvennie, Zach Linder, 2013 WWE Hall of Fame inductees react to epic Madison Square Garden enshrinement, WWE, 7 kwietnia 2013 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 197. a b c WWE Hall of Fame tickets on sale now!, WWE [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 198. a b c James Caldwell, WWE HALL OF FAME REPORT 3/28: Complete "virtual-time" coverage of 2015 Ceremony – Randy Savage inducted, Nash, Zbyszko, Schwarzenegger, Flair, Michaels, more, PWTorch.com, 28 marca 2015 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 199. Bobby Melok, Sting to be inducted into WWE Hall of Fame's Class of 2016, WWE, 1 stycznia 2016 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 200. a b Bobby Melok, DDP to enter WWE Hall of Fame, WWE, 20 lutego 2017 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 201. a b c WRESTLEMANIA® RETURNS TO THE BIG EASY, corporate.wwe.com, 10 stycznia 2017 [dostęp 2017-04-28] (ang.).
 202. Mike Mooneyham, MOONEYHAM COLUMN: Four Horsemen back in the saddle, Post and Courier, 14 stycznia 2012 [dostęp 2017-04-29] [zarchiwizowane z adresu 2016-05-28] (ang.).
 203. Damian Seeto, Bob Backlund Finally to be Inducted Into WWE Hall of Fame, Rant Sports, 2013 [dostęp 2017-04-29] (ang.).
 204. Keith Harris, WWE Hall Of Fame update – Warrior declines invitation, Wendi Richter accepts, Cageside Seats, 23 lutego 2010 [dostęp 2017-04-29] (ang.).
 205. Paul Guzzo, WWE Hall of Fame again spurns Macho Man, TBO.com, 31 marca 2014 [dostęp 2017-04-29] (ang.).
 206. Tufayel Ahmed, Chris Jericho: 'WWE Hall of Fame NEEDS to induct Macho Man for credibility', Mirror, 15 stycznia 2015 [dostęp 2017-04-29] (ang.).
 207. Caleb Smith, Mat Matters: WWE Hall of Fame's unforgiveable shunning of Ivan Koloff, SLAM! Wrestling, 3 kwietnia 2016 [dostęp 2017-04-29] (ang.).
 208. Justin Barrasso, At 52 and coming off a hip replacement, Sabu just wants to keep wrestling, 23 stycznia 2017 [dostęp 2017-02-06].
 209. Matt Mackinder, Sammartino: McMahon is 'a sick-minded idiot', SLAM! Wrestling, 3 maja 2007 [dostęp 2017-04-29] (ang.).
 210. Jon Robinson, WWE to induct Bruno Sammartino into HOF, ESPN, 4 lutego 2013 [dostęp 2017-04-29] (ang.).
 211. James Caldwell, WWE NEWS: Update on physical Hall of Fame building, PWTorch, 9 lutego 2013 [dostęp 2017-04-29] (ang.).
 212. Tim Baines, Superstar Graham would spit on Jericho's grave, wants out of WWE HOF, Ottawa Sun, 8 kwietnia 2011 [dostęp 2017-04-29] (ang.).
 213. 2015 WWE Hall of Fame live coverage: Randy Savage, Kevin Nash, Larry Zbyszko, Madusa/Alundra Blayze, The Bushwhackers, Tatsumi Fujinami, Connor Michalek, and Arnold Schwarzenegger, prowrestling.net, 28 marca 2015 [dostęp 2017-04-29] (ang.).
 214. Josh Dowsey, Trump’s obsession with WrestleMania and fake drama, POLITICO, 16 stycznia 2017 [dostęp 2017-04-29] (ang.).
 215. Dave Scherer, THE ROCK AT WRESTLEMANIA, RUNNING OUT OF HEADLINERS FOR THE HALL OF FAME, TOURING WWE HQ AND MORE, PWInsider, 4 stycznia 2016 [dostęp 2017-04-29] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]