WWE Hardcore Championship

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

WWE Hardcore Championship był pasem mistrzowskim organizacji World Wrestling Entertainment, (dawniej WWF). Podczas walk o tytuł obowiązywały tzw. "Hardcore rules".

Hardcore rules[edytuj | edytuj kod]

  • No Disqualification, oznacza że wszystkie przedmioty i interwencje są dozwolone.
  • Falls Count Anywhere, oznacza że pinfall lub submission nie muszą mieć miejsca w ringu.
  • No Holds Barred, oznacza że sędzia pozwoli na wszystko, a mecz zakończy się jedynie poprzez pinfall, submission lub śmierć.

Historia[edytuj | edytuj kod]

2 października 1998 Vince McMahon wręczył tytuł Mankindowi, który dzięki temu został pierwszym mistrzem. Tytuł nazywany był wtedy WWF Hardcore Championship. Mankind stracił tytuł na rzecz Big Bossmana, ale nigdy nie próbował go zdobyć ponownie. Było spowodowane faktem, iż Mankind otrzymał tzw. "push" na main eventera, krótko po stracie Hardcore Championship. Początkowo tytuł ten miał wypromować Mankinda na legendę hardcore'u, jednak razem z rosnącą popularnością Foleya, rosła też popularność Hardcore Championship. Właśnie ta rosnąca popularność spowodowała, że konkurent WWF - World Championship Wrestling wprowadził swój własny pas hardcorowy. To samo zrobiło też wiele niezależnych federacji.

Po tym jak w WWF doszło do podziału na brandy, Hardcore Championship stał się ekskluzywny dla Raw.

Zasada 24/7[edytuj | edytuj kod]

W momencie gdy Crash Holly zdobył tytuł, wprowadził on tzw. "zasadę 24/7"; która mówiła o tym, że tytuł musi być broniony "w każdej chwili...jeśli tylko w pobliżu jest sędzia." Doprowadziło to do wielu zabawnych momentów, włączając w to zmianę pasa gdy jego posiadacz spał. Do najzabawniejszych chwil należą: pościg The Headbangers za Crash'em Hollym po całym Funtime USA i parku rozrywki na Brooklynie, na WrestleMania X8, gdzie Maven bronił tytułu w walce przeciw Goldustowi. Gdy oboje znokautowali się nawzajem, wbiegł Spike Dudley i zdobył pas. Później, na korytarzu The Hurricane pokonał Spike'a i zdobył tytuł. Chwilę później Mighty Molly pokonała The Hurricane'a. Chwilę później, Christian zdobył pas po uderzeniu ją drzwiami. Ostatecznie tytuł wrócił do Mavena, który niespodziewanie odliczył Christiana.

Zasada 24/7 uczyniła całą dywizję Hardcore bardziej emocjonującą i nieprzewidywalną, generując ogromną ilość walk i nowych mistrzów, uznaje się jednak, że ta zasada znacząco obniżyła prestiż tego pasa, bo prowadziła do najszybszych zmian mistrzów i najkrótszych posiadań. Dla przykładu 2 kwietnia 2000 podczas gali WrestleMania 2000 tytuł zmieniał właściciela 10 razy w ciągu 15 minut.

19 sierpnia 2002 roku Eric Bischoff postanowił znieść zasadę 24/7 po 6-minutowym Hardcore Battle Royal wygranym przez Tommy'ego Dreamera. Wcześniej, zasada ta została również zawieszona na 24 godziny przy okazji walki pomiędzy Robem Van Damem i Jeffem Hardy podczas gali WWF Invasion.

Unifikacja i wycofanie[edytuj | edytuj kod]

Tytuł został ostatecznie wycofany 26 sierpnia 2002 gdy Intercontinental Champion Rob Van Dam pokonał Hardcore Championa Tommy'ego Dreamera łącząc pasy. Mick Foley zapowiedział, że on wraz z Edge'm są nowymi posiadaczami tytułu. Nie jest to jednak uważane za oficjalne posiadanie.