W Internecie nikt nie wie, że jesteś psem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W Internecie nikt nie wie, że jesteś psem” (ang. On the Internet, nobody knows you're a dog) – porzekadło, które wzięło się z podpisu pod rysunkiem satyrycznym[1] Petera Steinera, opublikowanym 5 czerwca 1993 przez amerykański magazyn „The New Yorker[2]. Rysunek przedstawia siedzącego przy komputerze czarnego labradora, który kieruje do łaciatego kundelka słowa z podpisu[3].

Do 2000 ilustracja Steinera była najczęściej publikowanym rysunkiem z pisma „The New Yorker”, zaś autor zarobił ponad 50 tysięcy dolarów z praw do przedruku[2][4].

Steiner nie przywiązywał większego znaczenia do treści rysunku[2], jednak fraza W Internecie nikt nie wie, że jesteś psem stała się symbolem rozumienia Internetu jako miejsca pełnej anonimowości użytkowników. W tym znaczeniu cytują ją socjologowie i dziennikarze. Lawrence Lessig wyjaśniał, że nikt nie wie dlatego, że protokoły internetowe nie wymagają, aby użytkownicy identyfikowali swoją tożsamość, która jest znana co najwyżej lokalnemu dostawcy[5].

Rysunek zainspirował Alana Davida Perkinsa do napisania sztuki Nobody Knows I'm a Dog (pol. Nikt nie wie, że jestem psem). Sztuka opowiada historię sześciu ludzi, którzy nie potrafią znaleźć odwagi, aby porozumiewać się ze sobą w prawdziwym życiu, jednak potrafią komunikować się za pośrednictwem internetu, który zapewnia im anonimowość[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rysunek zamieszczony w anglojęzycznej Wikipedii. Zgodnie z zasadami licencjonowania grafik, nie może być publikowany w polskiej Wikipedii
  2. a b c d Glenn Fleishman: Cartoon Captures Spirit of the Internet. The New York Times, 2000-12-14. [dostęp 2007-10-01].
  3. Jarosław Szubrycht: Drugieżycie.com. Przekrój, 2006-05-26. [dostęp 2008-10-10].
  4. Glenn Fleishman: New Yorker Cartoons to Go on Line (ang.). The New York Times, 1998.
  5. Lawrence Lessig: Code: Version 2.0. Basic Books, 2006, s. 35. ISBN 0-465-03914-6.