W Jezioranach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
W Jezioranach
Rodzaj słuchowiska cykliczne, serial
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Scenariusz obecnie: Andrzej Mularczyk, Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz i Marek Ławrynowicz
kiedyś: Zofia Posmysz-Piasecka, Władysław Milczarek i Andrzej Bartosz
Reżyseria kolejno: Bronisław Dardziński, Wiesław Opałek, Wojciech Maciejewski, Andrzej Pruski, Jan Warenycia
Realizacja dźwiękowa kolejno: Jerzy Jeżewski, Andrzej Pruski, Wojciech Truszczyński. Maria Olszewska.
Główne role zobacz listę w artykule
Liczba odcinków 2775 (stan na 19 listopada 2014)
Długość 30 minut
Premierowe emisje radiowe
Stacja radiowa Polskie Radio Program I
Data premiery od 27 maja 1960, z przerwą od grudnia 1981 do maja 1983
Strona internetowa słuchowiska

W Jezioranach – cykliczne słuchowisko radiowe, serial radiowy, emitowany co niedzielę w pierwszym programie Polskiego Radia.

Jeziorany to fikcyjna wieś[a] w okolicy Puław w województwie lubelskim; w założeniu serial jest „wiejskim” odpowiednikiem „miejskich” Matysiaków. Podobnie jak Matysiakowie utrzymany jest w konwencji ultrarealistycznej: twórcy i aktorzy nie są nigdy wymieniani na antenie, odcinki zaczynają się bez czołówki (niekiedy któraś postać „zaprasza do wysłuchania”), a końcówka (jeśli istnieje) również jedynie z zaproszeniem na następny odcinek. Ze względu na odmienne realia serial nie używa jednak paradygmatu „nieruchomego mikrofonu”.

Odcinki mają po 30 minut – od 2002 z włączeniem czasu reklamowego. Serial jest emitowany od 27 maja 1960 roku, z przerwą od grudnia 1981 do maja 1983 spowodowaną uwarunkowaniami stanu wojennego.

Od 1961, przez pierwsze kilkanaście lat poszczególne odcinki drukowano w Dzienniku Ludowym. Gazeta ta również prowadziła rubrykę polemiczną pod nazwą Klub Jezioran, a także rozwijała rzeczywisty klub miłośników serialu wśród mieszkańców wsi i miasteczek.

Godzina emisji zmieniała się. Obecnie jest to 13:15; w początkach pierwszego dziesięciolecia XXI w. odcinki zaczynały się o 14:30.

Według badań OBOP-u z 1970, słuchowisko miało wtedy 3 miliony stałych słuchaczy.

Twórcą i niezmiennym scenarzystą jest Andrzej Mularczyk (urodzony w 1930), wraz z Teresą Lubkiewicz-Urbanowicz i Markiem Ławrynowiczem. Wcześniejsi scenarzyści to Zofia Posmysz-Piasecka, Władysław Milczarek i Andrzej Bartosz.

Pierwszym reżyserem był Bronisław Dardziński, następnie Wiesław Opałek (około 1975 roku), Wojciech Maciejewski i Andrzej Pruski. Od 1994 to Jan Warenycia, kierownik literacki Teatru Polskiego Radia. Realizatorami byli kolejno: Jerzy Jeżewski, Andrzej Pruski, Wojciech Truszczyński. Obecnie audycję realizuje Maria Olszewska.

Rodzina Jabłońskich i bezpośrednio postać powieściowej Wandy Jabłońskiej otrzymała nazwisko autentycznej osoby – wieloletniej sekretarz redakcji „W Jezioranach” – Wandy Jabłońskiej (1925-2010).

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Do 1975 roku w serialu zaistniało już 300 postaci i aktorów.

Kiedyś[edytuj | edytuj kod]

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Postacie wytłuszczone pojawiają się w internetowym plebiscycie na najbardziej ulubionego bohatera powieści, organizowanego przez redakcję słuchowiska.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Uwagi

  1. W Polsce istnieje także prawdziwa miejscowość o tej nazwie: miasto Jeziorany w woj. warmińsko-mazurskim.