W hołdzie Katalonii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
W hołdzie Katalonii
Homage to Catalonia
ilustracja
Autor George Orwell
Tematyka wojenna
Typ utworu wspomnienia
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 25 kwietnia 1938
Wydawca Secker and Warburg
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1985
Wydawca Oficyna Literacka
Przekład Lesław Kuzaj

W hołdzie Katalonii (ang. Homage to Catalonia) – książka brytyjskiego pisarza George’a Orwella z 1938 roku opowiadająca o jego własnych doświadczeniach podczas hiszpańskiej wojny domowej, w której brał udział po stronie republikańskiej w milicji robotniczej antystalinowskiej Robotniczej Partii Zjednoczenia Marksistowskiego (POUM)[1], a następnie w przybyłych z Anglii oddziałach ochotników wystawionych przez brytyjską Independent Labour Party. Wydana jeszcze w czasie trwania konfliktu.

Według Orwella cała wojna sprowadzała się do „walki faszyzmu z demokracją”[2]. Pisał o wojnie z punktu widzenia lewicowych działaczy; opisywał partię komunistyczną i jej działalność - stopniowe opanowanie partii socjalistycznej, zwalczanie anarchistów i POUM, która była wrogiem stalinizmu. Książka demaskowała zbrodniczą rolę sowieckich służb specjalnych NKWD i GRU w Hiszpanii oraz faktyczne działania stalinowców zwalczających rewolucję. W dziele starannie opisano również wydarzenia majowe z 1937 roku.

Doświadczenia tego okresu i wynikające stąd refleksje były również źródłem dwóch jego dzieł, dzięki którym jest najszerzej znany. Są to powieści: Folwark zwierzęcy – bajka polityczna (w tradycji Ezopa) – opisująca w formie przypowieści mechanizm przewrotu społecznego i jego konsekwencje oraz Rok 1984 (uznawana za jedną z pierwszych powieści fantastyczno-naukowych prezentujących alternatywną przyszłość – wizję państwa totalitarnego sprawującego totalną kontrolę nad ludźmi, przeszłością i językiem, prowadzącego wojnę z innymi państwami totalitarnymi – określanej jako antyutopia).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. John Newsinger: Orwell and the Spanish Revolution (ang.). International Socialism Journal, 1994. [dostęp 2011-12-18].
  2. Machcewicz Paweł: Orwell i hiszpańska rewolucja. Więź 1992 nr 3 s. 153.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]