W imię ojca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
W imię ojca
In the Name of the Father
Gatunek dramat
Data premiery 12 grudnia 1993
Kraj produkcji  Irlandia  Wielka Brytania
Język angielski
Czas trwania 133 min
Reżyseria Jim Sheridan
Scenariusz Terry George
Jim Sheridan
Główne role Daniel Day-Lewis
Pete Postlethwaite
Emma Thompson
Zdjęcia Peter Biziou
Montaż Gerry Hambling
Produkcja Jim Sheridan
Dzielnica South Lotts w Dublinie, która posłużyła za scenerię Belfastu.

W imię ojca (ang. In the Name of the Father) – irlandzko-brytyjski film fabularny z 1993 roku, wyprodukowany w koprodukcji brytyjskoirlandzkiej i wyreżyserowany przez Jima Sheridana. Scenariusz filmu oparto na autobiograficznej książce Gerry’ego Conlona.

Niektóre ze scen filmu zostały zrealizowanie w dublińskim więzieniu Kilmainham Gaol.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Lata 70. XX wieku. W Londynie wybuchają kolejne bomby podkładane przez IRA. Po jednym z zamachów policja aresztuje dwóch mieszkających w hipisowskiej komunie dwudziestolatków. Chłopcy do stolicy Zjednoczonego Królestwa przyjechali z Belfastu, co w oczach śledczych staje się okolicznością obciążającą. W czasie brutalnego śledztwa obydwaj przyznają się do winy i – mimo istniejących dowodów niewinności – zostają skazani na kary wieloletniego pozbawienia wolności. Co gorsza, do więzienia trafiają także, oskarżeni o pomoc w zorganizowaniu zamachu, członkowie ich rodzin, w tym ojciec Gerry’ego Conlona – Giuseppe, który za kratami umrze.

Film ma kilka warstw. Pierwszą tworzy długoletnia, heroiczna walka o uniewinnienie, ale także o zachowanie swej osobowości. Druga to atak na skostniały system policyjno-sądowniczy (i często kierujący się przesłankami politycznymi), w którym ważniejszy od człowieka staje się sukces dochodzenia. Ostatnią i najważniejszą warstwę stanowi próba (udana) ukazania powikłanego związku syna z ojcem, dopiero w więzieniu próbujących się nawzajem zrozumieć.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]