W krainie borostworów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kajko i Kokosz w krainie Borostworów
Tom 15 (18 według rozkładu Egmontu). serii Kajko i Kokosz
Scenariusz

Janusz Christa

Rysunki

Janusz Christa

Kraj wydania

Polska

Język

polski

Data pierwszego wydania

1987

Wydawca

KAW

poprzedni
Dzień Śmiechały
następny
Mirmił w opałach

Kajko i Kokosz w krainie borostworówkomiks Janusza Christy z serii Kajko i Kokosz.

O komiksie[edytuj | edytuj kod]

Komiks ukazał się w 1987 roku. W odróżnieniu od innych jest podzielony na rozdziały, co prowadzi do spekulacji, iż powstał z intencją wcześniejszej publikacji w częściach w jakimś magazynie, możliwe, iż w „Relaksie”, gdyż ów magazyn miał być w tym okresie wskrzeszony. Borostwory są inspirowane stworami z mitologii słowiańskiej, choć różnią się od nich znacznie. W odróżnieniu od wcześniejszych albumów także, komiks zawiera trzy rzędy kadrów na stronę, a nie jak wcześniejsze cztery. Komiks został opublikowany przez KAW w latach 1987 i wznowiony rok później, a w 2003 roku został opublikowany przez Egmont Polska. Ponieważ po pierwszym wydaniu oryginalna okładka zaginęła, późniejsi wydawcy byli zmuszeni zdać się na kopię[1][2].

Fabuła komiksu[edytuj | edytuj kod]

Zbójcerze realizują kolejny nikczemny plan zdobycia grodu Mirmiłowo. Wysyłają Ofermę, który w dniu święta czystej wody wskakuje do studni zanieczyszczając ją. Niesie to potworne konsekwencje bowiem cała woda w studni znika. Jedyną osobą, która może ją przywrócić jest tajemnicza Pani Przyroda zamieszkująca odległą krainę Borostworów. Kasztelan Mirmił wysyła Kajka i Kokosza z misją zbawienia grodu. W krainie bohaterowie spotykają Dzikoludki, wojującego z cywilizacją Stracha, terroryzującego inne Borostwory Bugiego, Leśne licho i Mamunę. W międzyczasie Hegemon i Kapral odkrywają, że każdy może unieść maczugę Zbója Łamignata jeśli wypowie się odpowiednie zaklęcie i kradną ją w celu przeprowadzenia decydującego ataku na gród.

Wokół komiksu[edytuj | edytuj kod]

Fabuła komiksu posłużyła jako scenariusz podstawowy pierwszej gry komputerowej o Kajku i Kokoszu wydanej w 1994 roku (acz gra nie trzyma się sztywno scenariusza albumu, a nawet wzbogacono ją o elementy z innych albumów jak Dzień Śmiechały, Szkoła latania czy Na wczasach). Gra w wersji 1998 na CD zawierała jako dodatek komiks w wersji multimedialnej z lektorem czytającym na głos dialogi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Na plasterki !!!: Zagadka borostworów, na-plasterki.blogspot.com [dostęp 2017-11-20].
  2. Na plasterki !!!: 2w1: Borostwory w opałach, na-plasterki.blogspot.com [dostęp 2017-11-20].