Wałek królewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
niebieski - wałek rozrządu
czerwony - wałek królewski
zielony - wał korbowy
Na zdjęciu widoczna osłona wałka królewskiego Kawasaki W800

Wałek królewski – rozwiązanie konstrukcyjne napędu rozrządu w silnikach spalinowych. Głównym elementem przekazującym napęd jest wałek połączony przekładniami stożkowymi z wałem korbowym i wałkiem rozrządu[1].

To rozwiązanie, mimo że trwałe i niezawodne, nie wymaga przeglądów i regulacji, nie jest obecnie stosowane w samochodach osobowych ze względu na wysoką cenę ze względu na skomplikowaną produkcję. Ostatnio były one stosowane w motocyklach, takich jak Ducati czy retro modelach Kawasaki W650 i Kawasaki W800, gdzie nostalgiczny pionowy wałek zastosowano ze względów wizualnych[1].

Wałem królewskim nazywano również główny wał transmisyjny stosowany w XIX wiecznych fabrykach i manufakturach. Napędzany był silnikiem parowym lub kołem wodnym po czym poszczególne urządzenia napędzał przeważnie przez liczne przekładnie pasowe.

Wał królewski (zwany też wałem głównym) występuje także w wiatrakach, gdzie przenosi napęd poziomy z koła palecznego (koło kołnierzowe) napędzanego obrotem skrzydeł przez wał skrzydłowy na napęd pionowy uruchamiający kamienie młyńskie[2].

Zalety[edytuj | edytuj kod]

  • Mniejsze ryzyko „pływania” zaworów (zbyt późne ich zamykanie) podczas pracy silnika na wysokich obrotach
  • Niezawodność

Wady[edytuj | edytuj kod]

  • Wysoka cena wykonania (co najmniej dwie pary stożkowych kół zębatych)
  • Głośna praca


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Was ist eine Königswelle?. www.focus.de. [dostęp 2023-04-23]. (niem.).
  2. Otwarcie wiatraka z Dobrocina po remoncie za nami!. muzeumolsztynek.pl. [dostęp 2023-04-23]. (pol.).