Wałerij Suszkewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wałerij Suszkewicz
Валерій Михайлович Сушкевич
Valeriy Sushkevych 1.JPG
Data i miejsce urodzenia 14 czerwca 1954
Taraszcza
Odznaczenia
Order Księcia Jarosława Mądrego IV klasy Order Księcia Jarosława Mądrego V klasy

Wałerij Mychajłowicz Suszkewicz, ukr. Валерій Михайлович Сушкевич (ur. 14 czerwca 1954 w Taraszczy w obwodzie kijowskim) – ukraiński polityk, działacz sportowy, z wykształcenia matematyk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 80. pracował jako inżynier i programista. Następnie był zatrudniony w administracji obwodu dniepropietrowskiego. W latach 1994–1996 był wiceprezydentem, a od 1996 nieprzerwanie pełni funkcję prezydenta Ukraińskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Od 2001 przewodzi też Narodowemu Stowarzyszeniu Inwalidów Ukrainy, jednej z najbardziej wpływowych organizacji reprezentującej interesy osób niepełnosprawnych. W latach 2000–2005 był doradcą prezydenta Ukrainy.

W latach 90. związany z klanem dniepropietrowskim. W 1998 uzyskał mandat deputowanego do Rady Najwyższej z listy partii Hromada, której przewodzili wówczas Pawło Łazarenko i Julia Tymoszenko. W 2002 dostał się do parlamentu z listy Za Jedyną Ukrainę, jako przedstawiciel PPPU. W okresie pomarańczowej rewolucji wsparł Wiktora Juszczenkę.

W 2005 przeszedł do Bloku Julii Tymoszenko, z listy BJuT był ponownie wybierany posłem w 2006 i 2007. W VI kadencji objął kierownictwo Komitetu ds. emerytów, weteranów i inwalidów poprzednio zajmował to stanowisko w Radzie Najwyższej IV kadencji. W 2012 obronił mandat poselski z ramienia Batkiwszczyny.

Porusza się na wózku inwalidzkim. Odznaczony m.in. Orderem Księcia Jarosława Mądrego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]