Wacław I Święty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wacław I Święty
Książę Czech
Ilustracja
ilustracja herbu
Książę Czech
Okres od 921
do 935
Poprzednik Wratysław I
Następca Bolesław I Srogi
Dane biograficzne
Dynastia Przemyślidzi
Data urodzenia ok. 907
Data śmierci 28 września 935
Ojciec Wratysław I
Matka Drahomira
Dzieci Zbrasław (?)
Święty
Wacław
męczennik
ilustracja
Data urodzenia ok. 907
Data i miejsce śmierci 28 września 929 lub 935
Stary Bolesławiec
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 28 września
Atrybuty zbroja, szaty królewskie, sztylet, włócznia
Patron Królestwa Polskiego, Czech i Pragi
Święty Wacław i jego babka św. Ludmiła w kościele św.św. Cyryla i Metodego w Ołomuńcu. Artystyczna wizja – Wacław w momencie śmierci babki miał 14 lat
Posąg św. Wacława na moście gotyckim w Kłodzku

Wacław I Święty, również Święty Wacław (ur. ok. 907, zm. 28 września 929 lub 935[1]) – czeski książę z dynastii Przemyślidów, uważany za patrona Czech[2]; męczennik, święty Kościoła Katolickiego i Cerkwi Prawosławnej[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem księcia Wratysława I i pogańskiej księżniczki Drahomiry. Gdy Wacław miał trzynaście lat, Wratysław I zmarł, a jego wychowaniem w duchu chrześcijańskim zajęła się babka, późniejsza święta Ludmiła, a nie matka, która wychowywała jego młodszego brata Bolesława. Około roku 924 Wacław rozpoczął samodzielne rządy w kraju, wygnał z niego Drahomirę i Bolesława i rozpoczął proces ugruntowania chrystianizacji Czech – wtedy właśnie wzniesiono przedromańską rotundę, której pozostałości znajdują się obecnie pod katedrą św. Wita na Hradczanach w Pradze.

Wzrost znaczenia chrześcijaństwa i polityka Wacława skutkowała zależnością Czech wobec Cesarstwa Niemieckiego, a to było sprzeczne z interesami części czeskiej elity, która popierała młodszego brata Wacława, Bolesława.

Bolesław zaprosił Wacława na uroczystości świętych Kosmy i Damiana do Starego Bolesławca. Tam wywiązała się kłótnia pomiędzy braćmi, Bolesław uderzył brata mieczem, a Wacław uciekł do kościoła, ale zanim tam dobiegł zabiło go trzech rycerzy Bolesława Tira, Česta i Hněvsa. Wkrótce potem Wacław został uznany za świętego jako męczennik[4].

O Wacławie mówią utwory hagiograficzne m.in. Druhá staroslověnská legenda o sv. Václavu (Kniha o rodu a utrpení svatého Václava). Według autora tej legendy został Wacław zmuszony obcować z kobietą i spłodził z nią syna o imieniu Zbrasłav. Żona Wacława była niewierna z jego własnym sługą. Wacław ponoć ich przyłapał na gorącym uczynku. Nie kazał ich jednak stracić, lecz wybaczył i szlachetnie sam udzielił im ślubu[5].

Ikonografia[edytuj | edytuj kod]

W ikonografii Wacław I Święty jest przedstawiany z następującymi atrybutami: sztylet – narzędzie jego śmierci, anioł podający mu włócznię, trumna niesiona przez anioły[6].

Patronat[edytuj | edytuj kod]

Święty Wacław został ustanowiony w 1436 jednym z czterech głównych patronów Królestwa Polskiego przez biskupa krakowskiego kard. Zbigniewa Oleśnickiego[7].

Współcześnie jest patronem Czech i Pragi. W Polsce wiele starych kościołów ma za patrona tego świętego, m.in. krakowska Katedra Wawelska (śś. Stanisława i Wacława), kościół św. Wacława w Radomiu.

Kanonizacja[edytuj | edytuj kod]

Papież rozszerzył kult świętego Wacława przez „kanonizację równoważną”[8].

Dzień obchodów[edytuj | edytuj kod]

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w Kościele katolickim w dies natalis[9].

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

Książę Wacław jest bohaterem angielskiej kolędy Good King Wenceslas, zaczynającej się od słów Good King Wenceslas looked out, on the Feast of Stephen, według legend śpi on ze swoimi rycerzami na górze Blaník, żartobliwe przedstawienie świętego zaproponował David Černý w postaci rzeźby Koń.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W literaturze i tradycji pojawiają się daty 929 oraz 935.
  2. ŽIVOTOPISY SVATÝCH, catholica.cz [dostęp 2017-06-10].
  3. Благоверный князь Вячеслав Чешский + Православный Церковный календарь, days.pravoslavie.ru [dostęp 2017-06-10].
  4. Święty Wacław, męczennik. Internetowa Liturgia Godzin. [dostęp 2012-10-07].
  5. Zbigniew Mikołejko: Żywoty świętych poprawione. WAB, 2001. ISBN 83-88221-44-2.
  6. Urszula Janicka-Krzywda: Atrybut – patron – symbol, czyli co o świętych i błogosławionych powinien wiedzieć przewodnik. Wyd. II popr.. Kraków: Oddział Akademicki PTTK, 1988, s. 61–62.
  7. Ks. Arkadiusz Nocoń: Dzieje ustanowienia św. Jacka Głównym Patronem Polski. Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne 2007, t. 40, z. 1, s. 97–113.. [dostęp 2013-03-22].
  8. Co to znaczy kanonizacja równoważna. L’Osservatore Romano, 12 maja 2012. [dostęp 2012-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-10)].
  9. Domenico Agasso: San Venceslao Martire (wł.). 2001-02-01. [dostęp 2012-12-21].