Wadąg (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wadąg
Ilustracja
Rzeka Wadąg, widok z mostu w Dywitach na DK51
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 68 km
Powierzchnia zlewni

1195 km²

Źródło
Miejsce Gisiel
Współrzędne

53°44′32,6″N 20°58′42,7″E/53,742389 20,978528

Ujście
Recypient

Łyna

Miejsce na granicy Olsztyna z Redykajnami
Współrzędne

53°48′47″N 20°27′24″E/53,813056 20,456667

Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Wadągrzeka w północno-wschodniej Polsce, dopływ Łyny.

Wypływa jako Kanał Dymerski na południowy wschód od Biskupca, we wsi Gisiel. Przepływa przez jeziora: Kraksy, Dadaj, Tumiańskie, Jezioro Pisz, Wadąg. Główny dopływ – Kiermas.

Odcinek o nazwie Wadąg bierze swój początek w jeziorze Wadąg, które zbiera wody z kilku cieków:

Wadąg uchodzi do Łyny w granicach administracyjnych miasta Olsztyn.

Zlewnia rzeki[edytuj | edytuj kod]

Zlewnia zbudowana jest z glin zwałowych oraz piasków i żwirów wodnolodowcowych. Miejscami występują piaski i mułki zastoiskowe. W dolinach występują torfy. Struktura użytkowania terenu zlewni jest zróżnicowana. Największą powierzchnię zajmują grunty orne. Lasy porastają głównie południowo-wschodnią część zlewni, a także tereny znajdujące się na zachód od jeziora Dadaj i w okolicach jeziora Pisz. Łąki i nieużytki występują przede wszystkim w obniżeniach terenu i w obrębie dolin rzecznych.

Ciekawostka – most na rzece Wadąg[edytuj | edytuj kod]

Most na rzece Wadąg

W 1859 rozpoczęto budowę drogi i zarazem mostu przez rzekę Wadąg na północ od Olsztyna. Pierwszy most po bardzo krótkim czasie zawalił się. Drugi oddano do użytku jesienią 1862 roku. W 1934 wybudowano w tym miejscu kolejny most, do którego budowy użyto bloków granitowych, cegieł oraz żelbetu. W 1949 most przeszedł kapitalny remont. Po modernizacji most pracował jako łuk ceglany, wsparty na kamiennych przyczółkach. Ze względu na postępujące uszkodzenia ceglanego sklepienia w 1975 roku nad obiektem nadbudowano tymczasowy, stalowy most. W latach 1986-1987 całość przebudowano, zmieniając konstrukcję i gabaryty. Była to rekonstrukcja stanu z 1949, wprowadzono jednak kilka zmian. Łuk mostu wykonano z betonu i olicowano cegłą, nowe są też przyczółki, choć wykorzystano do ich licowania kamienie z przyczółków starego mostu.

Most na rzece Wadąg w Dywitach występuje w scenie pościgu w 7. odcinku Podwójny nelson serialu Stawka większa niż życie. Scena przedstawia spadający do rzeki ze skarpy przy moście czarny mercedes nadradcy Gebhardta. Fragment ten pojawia się także na początku (3–10 sekunda) w czołówce każdego odcinka serialu.

Przez most przebiega droga krajowa nr 51.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie," Raport o stanie województwa warmińsko-mazurskiego w 2005 roku ", Olsztyn, 2006 ISBN 83-7217-282-X
  • Jan Bałdowski "Warmia i Mazury, mały przewodnik" Wydawnictwo Sport i Turystyka Warszawa 1977 s. 215