Wadim Abdraszytow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wadim Abdraszytow
Ilustracja
Wadim Abdraszytow, 2012
Prawdziwe imię i nazwisko Wadim Jusupowicz Abdraszytow
Data i miejsce urodzenia 19 stycznia 1945
Charków
Zawód reżyser
Lata aktywności od 1974
Odznaczenia
Nagroda Państwowa ZSRR Ludowy Artysta RFSRR

Wadim Abdraszytow (ros. Вадим Юсупович Абдрашитов, tatar. Вадим Йосыф улы Габдерәшитов, Vadim Yosıf uğlı Ğabderəşitov; ur. 19 stycznia 1945 w Charkowie) – rosyjski reżyser filmowy pochodzenia tatarskiego, także pedagog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 1959–1961 uczył się w technikum transportu kolejowego w Ałma-Acie, a następnie, w latach 1961–1964 pobierał nauki w Moskiewskim Instytucie Fizyczno-Technicznym. W 1967 ukończył tamtejszy Instytut Chemiczno-Technologiczny. W trakcie studiów zainteresował się filmem. Hobbystycznie zajmował się dokumentowaniem życia uczelni.

W latach 1967–1970 był zatrudniony na stanowisku inżyniera w fabryce chemicznej, nie przestał jednak myśleć o pracy filmowca. W 1974 został absolwentem wydziału reżyserii Państwowego Instytutu Kinematografii (WGIK) (w którym obecnie wykłada). Uczył się tam m.in. od Michaiła Romma i Lwa Kulidżanowa.

W czasie studiów zrealizował dwie etiudy: Reportaż z asfaltu (Rieportaż s asfalta) i Zatrzymajcie Potapowa (Ostanowitie Potapowa), które zdobyły nagrody na przeglądach filmów szkolnych[1]. Jest reżyserem w wytwórni Mosfilm. Często współpracował z pisarzem i scenarzystą Aleksandrem Mindadze. Tworzy dramaty społeczne i obyczajowe, często o charakterze polemicznym, w których na ogół porusza problematykę społeczeństwa radzieckiego lat 80.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Reżyseria:

Scenariusze:

  • 1973: Rieportaż s asfalta (ros. Репортаж с асфальта);

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

  • Jego żoną jest Natella Toidze. Mają dwoje dzieci (Oleg i Nana).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Edward Pawlak, Barbara Pełka, Film radziecki w Polsce, Warszawa 1985, s. 232.
  2. a b Вадим Абдрашитов (ros.). W: Энциклопедия отечественного кино [on-line]. ООО Мастерская «Сеанс», 2005-2011. [dostęp 2014-03-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]