Wagmostaw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wagmostaw
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Zielona Góra
Położenie na mapie Zielonej Góry
Mapa lokalizacyjna Zielonej Góry
Wagmostaw
Wagmostaw
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubuskiego
Wagmostaw
Wagmostaw
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wagmostaw
Wagmostaw
Ziemia51°57′00,4″N 15°31′28,5″E/51,950111 15,524583

Wagmostawstaw leżący na terenie Zielonej Góry, na osiedlu Dolina Zielona w biegu Gęśnika.

W drugiej połowie XIII w. został wybudowany tu młyn Semmlera. Pracował on przez półtora wieku. Potem młyn ten był wykorzystywany na różne sposoby. W dniu 24 lipca 1887 r. nowy właściciel tego obiektu Herman Szulc otworzył w nieczynnym młynie restaurację, którą nazwał "Doliną Luizy". Potem dobudował do niej kolejno muszlę koncertową, kręgielnię, letnią restaurację wzdłuż brzegów jeziorka, altankę na wodzie,wykonał pomosty. W roku 1896 został otwarty basen kąpielowy.

W czasach przedwojennych, gdy Zielona Góra należała do Niemiec, staw ten był popularnym kąpieliskiem dla mieszkańców, na którym również można było pływać łódką, czy kajakiem. Oprócz przystani istniała również restauracja z salą taneczną. Twórcą tego miejsca był zielonogórski przemysłowiec Georg Beuchelt. Mieszkańcy Grünberga miejsce to nazywali Doliną Luizy (Luisental) na cześć pruskiej królowej. Po wojnie kompleksowi temu nadano nazwę "Wagmostaw" - ośrodek rekreacyjny należał do Zastalu i działał do roku 1957. Potem okolice stawu popadły w ruinę, a strumyk zwany Gęśnikiem zamienił się w ściek. Zamknięto kąpielisko, a po pożarze również restaurację, która została wyburzona i teren wyrównano i posiano na niej trawę i drzewa.

Obecnie dzięki wkładowi miasta oraz środkom pozyskanym z funduszy unijnych "Wagmostaw" wraca do dawnej świetności. Trwa renowacja tego bardzo popularnego wśród zielonogórzan miejsca wypoczynku, wycieczek i rozrywek. Oczyszczono z mułu oraz osuszono dwa zbiorniki wodne. Na jednym z nich założono fontannę i usypano wyspę połączoną z lądem kładkami. Założono place zabaw i gier. Dla kaczek przygotowane specjalną wyspę lęgową. Cały teren otoczony jest siecią ścieżek spacerowych, obok jest mini siłownia i wybieg dla psów.