Wahadłowiec (Star Trek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wahadłowiec (z ang. shuttlecraft) to mały statek kosmiczny z fikcyjnego uniwersum Star Treka.

Wahadłowce[edytuj]

Są to małe jednostki krótkiego zasięgu, zazwyczaj przyporządkowane do konkretnego okrętu lub bazy, nie posiadające własnego numeru rejestracyjnego. Używane są do transportu osób i rzeczy w sytuacjach, gdy użycie transportera jest niewskazane lub niepraktyczne. Mniejsze modele wahadłowców (mini-wahadłowce) zazwyczaj nie posiadają ani napędu Warp, ani transportera, w odróżnieniu od większych modeli. W zależności od rozmiarów ich źródłem zasilania jest albo reaktor fuzyjny, albo miniaturowy rdzeń Warp.

Promy[edytuj]

Są to większe statki kosmiczne, najmniejsze jednostki Gwiezdnej Floty posiadające własny numer rejestracyjny, zdolne do samodzielnego działania przez dłuższe okresy czasu. Najbardziej znanym przedstawicielem tej klasy są promy klasy Danube, wyróżniające się budową modułową, która pozwala na modyfikację wyposażenia w zależności od misji.

Jednostki specjalne[edytuj]

Delta Flyer[edytuj]

Zbudowany przez załogę okrętu USS Voyager, Delta Flyer jest promem zaprojektowanym w celu sprostania zadaniom, którym nie mogłyby podołać wahadłowce. Jest on szybki, dobrze uzbrojony, przewyższając znacznie możliwościami jednostki swojej klasy.

Jacht kapitański[edytuj]

Jest to jednostka przeznaczona do użytku kapitana, stanowiąca zazwyczaj integralne wyposażenie okrętu i posiadająca własne gniazdo dokujące, tak by po zacumowaniu stanowić jedną całość z okrętem-matką. Zazwyczaj jest większa i lepiej wyposażona od zwykłego wahadłowca.

Argo[edytuj]

Jest to wahadłowiec transportowy przeznaczony do przewozu czterokołowego pojazdu zwiadowczego na powierzchnię planety. Wystąpił on w filmie Star Trek: Nemesis.