Wakacje Jasia Fasoli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wakacje Jasia Fasoli
Mr. Bean's Holiday
Gatunek komedia
Data premiery Ziemia 22 marca 2007
Polska 20 kwietnia 2007
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Język angielski, francuski
Czas trwania 89 min
Reżyseria Steve Bendelack
Scenariusz Rowan Atkinson
Simon McBurney
Hamish McColl
Robin Driscoll
Główne role Rowan Atkinson
Emma de Caunes
Willem Dafoe
Jean Rochefort
Max Baldry
Karel Roden
Muzyka Howard Goodall
Produkcja Peter Bennet-Jones
Tim Bevan
Eric Fellner
Working Title Films
Dystrybucja United International Pictures Sp z o.o.
Poprzednik Jaś Fasola: Nadciąga totalny kataklizm (1997)

Wakacje Jasia Fasoli (ang. Mr. Bean's Holiday) – brytyjska komedia o Jasiu Fasoli, z 2007 roku.

Opowiada o podróży głównego bohatera na letni wypoczynek do francuskiego Cannes, gdzie właśnie odbywa się słynny Festiwal Filmowy.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu zaczyna się w Anglii. Jaś Fasola (Rowan Atkinson) wygrał na loterii bilet do Francji i kamerę oraz 200 euro na drobne wydatki. Na początku spotyka znanego jurora i chce, żeby nakręcił scenę gdy wchodzi do pociągu TGV, co udaje się po kilku próbach.

Główny bohater wsiada do pociągu i drzwi się zamykają, a pociąg w kierunku Cannes odjeżdża. Reżyser prosi Fasolę, aby otworzył drzwi, czego nie można było zrobić, bo nie było klamki. Odkrywa, że juror zostawił tam swojego 10-letniego syna Stepana. Fasola jest trochę zdenerwowany i rozumie sytuację, jednak nic nie może zrobić. Pociąg odjeżdża. Fasola chce coś zrobić, by syn reżysera wybaczył zaistniałą sytuację i chce mu pomóc w odnalezieniu taty. Początkowo chłopiec nie czuł sympatii do Fasoli, nawet mimo prób rozśmieszania. Tak jak powiedział mu ojciec, wysiada na następnej stacji. Fasola wysiada razem z nim, gdy zauważa że wokół chłopca kręci się kloszard. Po chwili nadjeżdża pociąg, w którym jest ojciec Stepana, jednak nie zatrzymuje się na stacji. Juror pokazuje synowi numer telefonu i Fasola nakręca go kamerą. Jednak ostatnie dwie cyfry są zasłonięte ręką. Spisuje numer dopisując wszystkie możliwe kombinacje i dzwoni z nieudanym skutkiem. Wsiada do pociągu zapominając o swoich rzeczach.

Później Jaś udaje się na rynek we francuskim miasteczku, gdzie występuje publicznie i tańczy oraz śpiewa z ukradzionym wcześniej głośnikiem. Gdy zaczyna udawać, że jest kobietą w operze, ludzie rzucają mu kilkaset euro. Jaś kupuje bilet do autobusu i go gubi. Potem bilet przykleja się do nogi kury, która jest transportowana samochodem na farmę. Fasola goni samochód na starym rowerze, aż do fermy kurzej.

Fasola łapie autostopa i próbuje uprowadzić stary motorower, co wobec możliwości pojazdu kończy się kompromitacją. Wiatr zatrzaskuje go przez przypadek w sławojce i uwalnia się z niej, przenosząc ją na ulicę, gdzie zostaje zniszczona przez samochód.

Dalej podróżuje więc pieszo i po zmroku trafia do miasteczka, które rano miało się okazać planem reklamy jogurtu. Naturalnie Fasola powoduje ogólną katastrofę i wysyła reżysera do szpitala. Opuszczając miasto, spotyka na autostopie młodą kobietę (Sabine) udającą się do Cannes, która chętnie zabiera go do samochodu.

Następnie Stepan się odnajduje, jednak Fasola jest w międzyczasie poszukiwany za rzekome jego porwanie. Potem Fasola odnajduje miejsce przebywania ojca Stepana i po kilku śmiesznych gagach (połączeniu w kolaż profesjonalnego filmu z jego amatorskim nagraniem Sabine) film się szczęśliwie kończy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]