Waldemar Marszałek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy zawodnika sportowego. Zobacz też: Waldemar Marszałek (malarz).
Waldemar Marszałek
Waldemar Marszalek.jpg
Data i miejsce urodzenia 13 kwietnia 1942
Warszawa
Radny m. st. Warszawy VI kadencji
Przynależność polityczna Sojusz Lewicy Demokratycznej
Okres urzędowania od 1 grudnia 2010
Odznaczenia
POL Polonia Restituta Komandorski BAR.svg POL Polonia Restituta Oficerski BAR.svg

Waldemar Marszałek (ur. 13 kwietnia 1942 w Warszawie) – polski zawodnik sportów motorowodnych. Od 1998 radny m. st. Warszawy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od 1959 zawodnik klubu sportowego Polonia Warszawa, a od 2005 prezes tego klubu. Sześciokrotny mistrz świata, czterokrotny mistrz Europy w zawodach motorowodnych. Jeden z najbardziej utytułowanych motorowodniaków na świecie. W czasie swojej zawodniczej kariery wielokrotnie ulegał ciężkim wypadkom w tym przeżył śmierć kliniczną po bardzo groźnym wypadku podczas zawodów pod Berlinem na jeziorze Gatow (1982).

Mistrzostwa Świata zdobyte przez Waldemara Marszałka:

Mistrzostwa Europy zdobyte przez Waldemara Marszałka: Miejscowość: Rok: Klasa:

Waldemar Marszałek zajmował także 17-krotnie 2. i 3. miejsca na Mistrzostwach Europy i Świata. W 1980 i 1981 zdobył Puchar Europy. W 1989 Wielką Nagrodę Europy. W 1990 Puchar Świata. Zdobywał także kilkakrotnie Grand Prix Niemiec i Wielkiej Brytanii. 40-krotny Mistrz Polski. Łącznie zdobył 27 medali na Mistrzostwach Świata i Europy. Zdobył także prestiżowe nagrody Trofeo Speluzzi i Trofeo Mazzoli.

Pływał na silnikach KONIG które były produkowane w Berlinie Zachodnim. Nie odmawiał usług mechanicznych swoim rywalom. Jego największe sukcesy przypadły w latach 1980. Często określany jako legenda polskiego sportu. Do dzisiaj żaden zawodnik na świecie w tych klasach nie zdobył tylu medali. Startował zawsze z numerem 11. Jako pierwszy w historii zdobył 3 razy z rzędu tytuł Mistrza Świata, za co został uhonorowany Złotym Medalem UIM (Światowa Federacja Motorowodna).

Ojciec Bartłomieja i zmarłego już Bernarda, także motorowodniaków.

Działalność samorządowa[edytuj | edytuj kod]

W wyborach z 1998 został wybrany radnym miasta stołecznego Warszawy z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Po raz kolejny był wybierany w wyborach 2002, 2006 i 2010 (z listy SLD–UP, Lewicy i Demokratów oraz ponownie SLD[1][2][3]).

Ordery, odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]