Waldemar Wójcik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Waldemar Wójcik
Data i miejsce urodzenia 2 lipca 1949
Górki
Profesor nauk technicznych
Specjalność: elektronika, telekomunikacja, informatyka, automatyka i robotyka
Alma Mater Politechnika Wrocławska
Doktorat 1985
Politechnika Lubelska
Habilitacja 2001
Politechnika Lwowska
Profesura 2009
Nauczyciel akademicki
Uczelnia Politechnika Lubelska
Dziekan
Wydział Elektrotechniki i Informatyki PL
Okres spraw. 2006–2012
Dyrektor
Instytut Elektroniki i Technik Informacyjnych PL
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej

Waldemar Wójcik (ur. 2 lipca 1949 w Górkach) – polski inżynier i nauczyciel akademicki, profesor nauk technicznych, specjalista z zakresu optoelektroniki, przyrządów kontrolno-pomiarowych, teorii obwodów oraz teorii sterowania.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Waldemar Wójcik urodził się 2 lipca 1949 w Górkach w województwie lubelskim. W 1963 rozpoczął naukę w Technikum Budowy Silników Lotniczych we Wrocławiu (przekształconym później w Lotnicze Zakłady Naukowe). Po ukończeniu szkoły średniej przez rok pracował w Wojewódzkim Zakładzie Transportu i Maszyn Drogowych w Lublinie, a następnie podjął studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Ukończył je w 1975, uzyskując tytuł zawodowy magistra inżyniera elektronika. W 1975 rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Lublinie, przekształconej następnie w Politechnikę Lubelską, gdzie doszedł do stanowiska profesora zwyczajnego.

W 1985 uzyskał stopień doktora, habilitował się w 2001 na Politechnice Lwowskiej. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 2009.

Był kierownikiem Katedry Elektroniki, a w latach 2006–2012 dziekanem Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PL. Objął również stanowisko dyrektora Instytutu Elektroniki i Technik Informacyjnych na tym samym wydziale. Został także profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, kierował na niej Instytutem Inżynierii Technicznej oraz Instytutem Informatyki.

Waldemar Wójcik jest autorem lub współautorem około 130 prac naukowych w tym 7 monografii. Uzyskał członkostwo m.in. w Komitecie Metrologii i Aparatury Naukowej Polskiej Akademii Nauk oraz zarządzie Polskiego Towarzystwa Techniki Sensorowej, był wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Pomiarów, Automatyki i Robotyki.

Za swoją pracę został wyróżniony kilkanaście rady nagrodą rektorską, a dwukrotnie nagrodą resortową. Ponadto został odznaczony Srebrnym (1984) i Złotym (1999) Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2002), a w 2011 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]