Walentin Warłamow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Walentin Stiepanowicz Warłamow
Валентин Степанович Варламов
Data urodzenia

15 sierpnia 1934

Data śmierci

2 października 1980

Narodowość

rosyjska

Funkcja

pilot wojskowy


Walentin Stiepanowicz Warłamow, ros. Валентин Степанович Варламов (ur. 15 sierpnia 1934 w okręgu Penzienskim, zm. 2 października 1980), radziecki pilot wojskowy, członek pierwszej grupy radzieckich kosmonautów (WWS 1).

Był absolwentem uczelni lotniczej. Pełnił służbę w wojskach obrony przeciwrakietowej. 28 kwietnia 1960 wybrano go do grupy pilotów wojskowych, przygotowujących się do lotu w kosmos. Trenował do lotu na statku kosmicznym Wostok.

Przygotowań do lotu w kosmos jednak nie ukończył. 6 marca 1961 decyzją lekarzy wykluczono go z przygotowań. Podczas wypoczynku nad niewielkim jeziorem w pobliżu Gwiezdnego Miasteczka, w lipcu 1960 Walentin Warłamow pechowo wskoczył do wody i uszkodził kręgi szyjne. Po długim leczeniu odzyskał sprawność, ale dyskwalifikowało go jako kandydata do lotu w kosmos.

Po opuszczeniu oddziału kosmonautów Warłamow pracował w Gwiezdnym Miasteczku. Początkowo był zastępcą komendanta Centrum Kierowania Lotem, później został starszym instruktorem astronawigacji. Zmarł na skutek wylewu krwi do mózgu w 1980.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]