Walentina Matwijenko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Walentina Iwanowna Matwijenko
ros. Валентина Ивановна Матвиенко
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 7 kwietnia 1949
Szepetówka
Gubernator Sankt Petersburga
Okres od 5 października 2003
do 22 sierpnia 2011
Poprzednik Alexander Dmitriyevich Beglov
Następca Gieorgij Połtawczenko
Przewodnicząca Rady Federacji
Okres od 21 września 2011
Poprzednik Aleksander Torszyn
Signature of Valentina Matviyenko.png

Walentina Iwanowna Matwijenko (ros. Валентина Ивановна Матвиенко, ur. 7 kwietnia 1949 w Szepetówce, obecnie na Ukrainie) – rosyjska polityk, w latach 2003 – 2011 gubernator Sankt Petersburga, przewodnicząca Rady Federacji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła Instytut Chemiczno-Farmaceutyczny w Leningradzie i w 1985 Akademię Nauk Społecznych KPZR. W 1972 roku rozpoczęła karierę polityczną w KPZR. W latach 90. XX wieku sprawowała urząd ambasadora ZSRR (a potem Rosji) w Grecji i na Malcie. Działała również w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Przed objęciem stanowiska gubernatora Sankt Petersburga, w latach 1998−2003, była wicepremierem Rosji w rządach czterech kolejnych premierów.

Od 21 września 2011 pełni funkcję przewodniczącej Rady Federacji. Od 17 marca 2014 objęta zakazem wjazdu do USA i krajów Unii Europejskiej w ramach retorsji za agresję Rosji przeciw Ukrainie - uznano, że była jednym z prowodyrów rosyjskiej histerii antyukraińskiej, m.in. wielokrotnie opowiadała publicznie, także w czasie debaty w rosyjskim parlamencie, o represjach ukraińskich i ofiarach wśród rosyjskojęzycznej mniejszości na Ukrainie, co nie miało pokrycia w faktach.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]