Walentina Matwijenko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Walentina Matwijenko
Валентина Матвиенко
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Walentina Iwanowna Matwijenko

Data i miejsce urodzenia

7 kwietnia 1949
Szepetówka

Gubernator Petersburga
Okres

od 5 października 2003
do 22 sierpnia 2011

Poprzednik

Aleksandr Biegłow (p.o.)

Następca

Gieorgij Połtawczenko

Przewodnicząca Rady Federacji
Okres

od 21 września 2011

Poprzednik

Aleksander Torszyn

podpis
Odznaczenia
Order św. Andrzeja (Federacja Rosyjska) Order „Za zasługi dla Ojczyzny” I klasy Order „Za zasługi dla Ojczyzny” II klasy Order „Za zasługi dla Ojczyzny” III klasy Order „Za zasługi dla Ojczyzny” IV klasy Order Honoru Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order „Znak Honoru” Krzyż Wielki I Klasy Odznaki Honorowej za Zasługi Krzyż Wielki Orderu Lwa Finlandii Krzyż Wielki Orderu Honoru (Grecja) Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Wstęga Orderu Republiki Serbskiej Order Przyjaźni Narodów (Białoruś) Order Franciszka Skaryny (Białoruś)
Order Świętego Sergiusza Radoneżskiego I klasy Order Świętego Sergiusza Radoneżskiego II klasy

Walentina Iwanowna Matwijenko (ros. Валентина Ивановна Матвиенко, ur. 7 kwietnia 1949 w Szepetówce) – rosyjska polityk, w latach 2003–2011 gubernator Petersburga, przewodnicząca Rady Federacji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła studia w Instytucie Chemiczno-Farmaceutycznym w Leningradzie i w 1985 Akademię Nauk Społecznych KPZR. W 1972 rozpoczęła karierę polityczną w Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. W latach 90. XX wieku sprawowała urząd ambasadora ZSRR (a potem Rosji) w Grecji i na Malcie. Działała również w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Przed objęciem stanowiska gubernatora Petersburga, w latach 1998−2003, była wicepremierem Rosji w rządach czterech kolejnych premierów.

Od 21 września 2011 pełniła funkcję przewodniczącej Rady Federacji. 17 marca 2014 została objęta zakazem wjazdu do Stanów Zjednoczonych i krajów Unii Europejskiej, w ramach retorsji za agresję Rosji przeciw Ukrainie – uznano, że była jednym z prowodyrów rosyjskiej histerii antyukraińskiej (wielokrotnie opowiadała publicznie, także w czasie debaty w rosyjskim parlamencie, o represjach ukraińskich i ofiarach wśród rosyjskojęzycznej mniejszości na Ukrainie, co nie miało pokrycia w faktach).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]