Walka Robotnicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Walka Robotnicza
Data założenia 1939
Ideologia polityczna Trockizm
Marksizm
Internacjonalizm
Poglądy gospodarcze Socjalizm
Członkostwo
międzynarodowe
Związek Komunistów-Internacjonalistów
Barwy czerwień
Strona internetowa

Walka Robotnicza (fr. Lutte ouvrière, LO) – nazwa zwyczajowa, pod którą występuje Związek Komunistów (trockiści) (fr. Union communiste (trotskyste)) – francuska partia trockistowska, założona w 1939. Walka Robotnicza, z powodu której grupa jest znana, to nazwa wydawanego przez Związek tygodnika kolportowanego głównie wśród wielkoprzemysłowej klasy robotniczej francuskich zakładów przemysłowych.

Założycielem i prawdziwym liderem Związku był Robert Barcia (Hardy). Związek na szczeblu międzynarodowym jest członkiem Związku Komunistów-Internacjonalistów (ang. Internationalist Communist Union; fr. Union communiste internationaliste). Lutte ouvrière nigdy nie uczestniczyła w koalicji rządzącej.

Emblematycznym rzecznikiem Lutte ouvrière w latach 1973–2008 była Arlette Laguiller, która od wyborów w 1974 była stałą kandydatką Związku na urząd prezydenta. Laguiller początkowo osiągała poparcie w wysokości około 2%, ale w ostatnich dwóch wyborach (1995, 2002) zdobywała około 5–6% oddanych głosów. W wyborach w 2007 roku otrzymała najniższą dotychczas liczbę głosów, 1,33%[1].

W grudniu 2008 roku, rzecznikiem partii została Nathalie Arthaud[2].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. www.interieur.gouv.fr, oficjalne wyniki wyborów
  2. Lutte de Classe, n°117, grudzień 2008.