Walka wodzów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Walka wodzów
Le Combat des chefs
Autor René Goscinny, Albert Uderzo
Typ utworu powieść graficzna
Wydanie oryginalne
Język francuski
Data wydania 1966
Pierwsze wydanie polskie
Przekład Jarosław Kilian

Walka wodzów (fr. Le Combat des chefs) – ósmy komiks o przygodach Asteriksa i jego przyjaciół. Po raz pierwszy ukazał się w magazynie Pilote (nr 261-302/1964); w formie albumu opublikowany w 1966 r.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Rzymianie z obozu Rabarbarum podejmują kolejną próbę rozprawienia się z mieszkańcami wioski Asteriksa. Pragną wykorzystać galijski zwyczaj, zwany walką wodzów, zgodnie z którym wyzwany wódz nie może odmówić udziału w pojedynku, a w razie przegranej przekazuje władzę nad swoim plemieniem zwycięzcy. Plan zakłada zwycięstwo wodza wioski Serum, Kolaboriksa (w pełni im podporządkowanego), nad Asparanoiksem.

Jednocześnie Rzymianie urządzają zasadzkę, chcąc ująć druida Panoramiksa i tym samym pozbawić Asparanoiksa wsparcia w postaci magicznego napoju. Dzięki czujności Asteriksa i Obeliksa Rzymianie zostają przepędzeni, ale w ferworze walki Panoramiks zostaje przygnieciony menhirem Obeliksa. W wyniku wypadku druid traci zmysły i pamięć.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Na kartach komiksu po raz pierwszy pojawia się postać żony Asparanoiksa (jej imię zostaje ujawnione dopiero w komiksie Tarcza Arwernów).
  • Motyw szaleństwa Panoramiksa został wykorzystany w filmie animowanym Wielka bitwa Asteriksa.