Wall Doxey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wall Doxey
U.S. Senator Wall Doxey (D-MS).jpg
Data i miejsce urodzenia 8 sierpnia 1892
Holly Springs
Data śmierci 2 marca 1962
Senator Stanów Zjednoczonych z Misssisipi
Okres od 29 września 1941
do 3 stycznia 1943
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik James Eastland
Następca James Eastland
Kongresmen z 2. okręgu Missisipi
Okres od 4 marca 1929
do 29 września 1941
Poprzednik Bill G. Lowrey
Następca Jamie L. Whitten

Wall Doxey (ur. 8 sierpnia 1892, zm. 2 marca 1962) – amerykański polityk i prawnik, działacz Partii Demokratycznej. Przedstawiciel rodzinnego stanu Missisipi najpierw w Izbie Reprezentantów, a następnie w Senacie Stanów Zjednoczonych.

Urodzony w Holly Springs (Marshall County w stanie Missisipi) Doxey uczęszczał do miejscowych szkół publicznych, po czym ukończył wydział prawa University of Mississippi w roku 1913. W 1914 przyjęto go do palestry, dzięki czemu mógł prowadzić prywatną praktykę adwokacką w rodzinnym Holly Springs.

Jego pierwszą funkcją publiczną była działalność w charakterze prokuratora okręgowego Marshall County (1915-1923). Następnie był prokuratorem 3. okręgu Missisipi.

W listopadzie 1928 wybrany został członkiem Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych z 2. okręgu Missisipi. Zasiadał w niej siedem kadencji (1929-1941).

Po nagłej śmierci senatora Pata Harrisona gubernator Missisipi mianował na jego miejsce, do czasu wyłonienia następcy w wyborach przedterminowych (ang. special election), Jamesa Eastlanda, który pełnił tę funkcję w 1941. Eastland nie ubiegał się o wybór w wyborach przedterminowych, które wygrał kongresmen Doxey (w owym czasie, wobec faktycznej i nienaruszalanej dominacji demokratów na Głębokim Południu, właściwymi wyborami były demokratyczne prawybory, gdyż każdy ich nominat miał praktycznie zwycięstwo w kieszeni).

Doxey dokończył kadencję Harrisona, po czym w 1942 ubiegał się o własną, sześcioletnią. Jego kontrkandydatem w prawyborach był Eastland. Co prawda Doxeya, polityka znacznie bardziej umiarkowanego niż znany z rasistowskich poglądów Eastland, poparł osobiście prezydent Franklin Delano Roosevelt, ale z potyczki zwycięsko wyszedł przeciwnik Doxeya.

Po wygaśnięciu swego mandatu Doxey pełnił m.in. funkcję głównego urzędnika senatu ds. prawnych (tzw. Senate Sergeant at Arms, w latach 1943-1947), będąc jedyną osobą w historii, która była zarówno senatorem, jak i głównym prawnikiem izby wyższej Kongresu. Potem był zatrudniony przez departament rolnictwa i praktykował prawo w Holly Springs aż do odejścia na emeryturę w 1948. Zmarł w Memphis w Tennessee.

Na jego cześć nazwano Wall Doxey State Park.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)