Wall Street: Pieniądz nie śpi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wall Street: Money Never Sleeps
ilustracja
Gatunek

dramat

Data premiery

24 września 2010

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

133 minut

Reżyseria

Oliver Stone

Scenariusz

Stephen Schiff
Alan Loeb

Muzyka

Craig Armstrong

Zdjęcia

Rodrigo Prieto

Scenografia

Kristi Zea

Kostiumy

Ellen Mirojnick

Montaż

David Brenner
Julie Monroe

Produkcja

Eric Kopeloff
Edward R. Pressman
Oliver Stone

Wytwórnia

Edward R. Pressman Film

Dystrybucja

20th Century Fox

Poprzednik

Wall Street (1987)

Wall Street: Pieniądz nie śpi (ang. Wall Street: Money Never Sleeps) – amerykański dramat filmowy z 2010 roku w reżyserii Olivera Stone’a. Sequel filmu Wall Street (1987).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Rok 2008. Jake Moore (Shia LaBeouf) jest maklerem i zarabia grube miliony dla Keller Zabel Investments, firmy Louisa Zabela (Frank Langella). Winnie (Carey Mulligan), dziewczyna Jake’a, podziwia w nim pasję i chęć inwestowania w odnawialne źródła energii. Dostrzega w swoim chłopaku także idealizm, którego nie widziała w ojcu. Kiedy pojawiają się plotki, że Keller Zabel ma ogromne długi, akcje firmy gwałtownie spadają.

Walcząc o przedsiębiorstwo Louis Zabel zwraca się z prośbą o pomoc do Rezerwy Federalnej, ale spotyka się z odmową. Dostaje jednak propozycję od Brettona Jamesa (Josh Brolin) z potężnego banku inwestycyjnego Churchill Schwartz, który proponuje przejęcie Keller Zabel za minimalną cenę. Kariera Jake’a wisi na włosku – popada w długi, może stracić pracę.

Pewnego dnia Jake trafia na wykład Gordona Gekko (Michael Douglas), który opowiada o swojej książce „Czy chciwość jest dobra?”. Przekonuje, że nie tylko dobra, ale i powszechna, zgodna z normami. Twierdzi nawet, że amerykańska gospodarka zmierza ku kryzysowi. Jak się okazuje Gordon Gekko to dawny król Wall Street, ale teraz w niczym nie przypomina gwiazdy finansjery, bo za oszustwa finansowe odsiadywał wyrok ośmiu lat w więzieniu. W dodatku okazuje się, że Gordon to ojciec Winnie, dziewczyny Jake’a, która nie utrzymuje z nim żadnych kontaktów.

Jake wpada na szalony pomysł – w tajemnicy przed Winnie proponuje Gordonowi, że pogodzi go z córką, a w zamian Gekko dostarczy mu informacji o tym, dlaczego bankierzy wrobili Louisa Zabela. Jake chce bowiem pomścić swego mentora i liczy na to, że Gekko pomoże mu uratować Keller Zabel przed przejęciem przez Brettona Jamesa.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Złote Globy 2010

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]