Walter Bahr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Walter Bahr
ilustracja
Imię i nazwisko Walter Alfred Bahr
Data i miejsce
urodzenia
1 kwietnia 1927
Filadelfia, Stany Zjednoczone
Pozycja Obrońca
Kariera klubowa
Lata Klub
Philadelphia Nationals
Uhrik Truckers
Kariera reprezentacyjna
Lata Reprezentacja M (G)
1948-1957  Stany Zjednoczone 19 (1)
Kariera trenerska
Lata Klub/reprezentacja
1958-1963
1964-1969
1970-1973
1974-1988
Philadelphia Spartans
Philadelphia Ukrainians
Temple Owls
Penn State Nittany Lions

Walter Alfred Bahr (ur. 1 kwietnia 1927 w Filadelfii) – piłkarz amerykański, obrońca, uznawany za jednego z najwybitniejszych w historii swojego kraju. Przez długi czas był kapitanem amerykańskiej drużyny narodowej oraz grał na Mistrzostwach Świata w 1950 roku. Uczestniczył w historycznym meczu przeciwko Anglii zakończonym zwycięstwem jego drużyny 1 – 0 (Cud na trawie).

Bahr rozpoczął przygodę z piłką w wieku 11 lat, kiedy to zaczął trenować w Philadelphia Nationals. Od razu dostrzeżono jego talent. Jeden ze szkockich dziennikarzy tak komplementował piłkarza po wizycie reprezentacji Szkocji: "Bahr jest na tyle dobry, by mógł grać w jakimkolwiek pierwszoligowym klubie w Wielkiej Brytanii". Uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich 1948 w Londynie. Wraz z drużyną Philadelphia Nationals czterokrotnie wygrywał amerykańskie rozgrywki piłkarskie, później uczynił to jeszcze raz – z Uhrik Truckers. W tamtych czasach uprawianie piłki nożnej w Stanach Zjednoczonych nie dostarczało dużych dochodów, tak więc w czasie kariery piłkarskiej Bahr pracował także jako nauczyciel w szkole.

Po zakończeniu kariery z powodzeniem trenował kluby piłkarskie, m.in. Philadelphia Spartans i Philadelphia Ukrainians. Dziś mieszka w Boalsburg, okazjonalnie komentuje mecze w Penn State. Jego postać została przedstawiona w filmie Gra ich życia.