Walter Blythe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Walter Cuthbert Blythe (1894-1916) – postać fikcyjna, występująca w powieściach Ania ze Złotego Brzegu, Dolina Tęczy oraz Rilla ze Złotego Brzegu z cyklu Ania z Zielonego Wzgórza. Syn Ani i Gilberta Blythe.

Urodził się w Złotym Brzegu (dom Blythe'ów), w Glen St. Mary w Kanadzie, na Wyspie Księcia Edwarda. Był synem Ani Shirley i Gilberta Blythe. Imiona odziedziczył po swoim dziadku, Walterze Shirley oraz po Mateuszu Cuthbert. Miał pięcioro rodzeństwa: Jima, Nan i Di (bliźniaczki), Shirleya oraz Rillę (Bertę Marillę).

Walter posiadał wybujałą fantazję swojej matki i namiętne umiłowanie piękna. Miał szare, marzycielskie oczy, ciemne, gładkie włosy i delikatne rysy twarzy.

Był cichym, zrównoważonym i najładniejszym dzieckiem Ani i Gilberta. Był odważny i dzielny, mimo że nie okazywał tego gdy był dzieckiem. Dopiero gdy zmierzył się z Danem Reese'em, (ponieważ ten wyzywał jego matkę i Florę Meredith), okazał swą odwagę i godność. Chłopiec zwyciężył, a swoimi wrażeniami podzielił się z pastorem Meredithem.

Walter przedkładał ponad wszystko książki, a szczególnie poezję. Otaczał czcią poetów. Sam pisał wiersze. Podczas wojny, został opublikowany jego wiersz "Szczurołap" i zyskał duży rozgłos na Wyspie Księcia Edwarda. Mimo niewyrobionych mięśni cieszył się poważaniem wśród dzieci, ponieważ świetnie opowiadał różne historie i opowiadania. Szczególną sympatią darzył swoją siostrę Di, a także Rillę; byli do siebie niezwykle przywiązani.

W latach 1912-1914 był nauczycielem w Lowbridge.

Późnym latem 1914 roku, gdy wybuchła I wojna światowa (Kanada przystąpiła do I wojny światowej automatycznie wraz z Wielką Brytanią 4 sierpnia 1914), jego brat Jim Blythe i przyjaciel Jerry Meredith wyruszyli na front. Tymczasem Walter, który niedawno chorował na tyfus, podjął studia w Redmondzie (Redmond College) w Kingsport.

Odzyskawszy w pełni siły po przebytej chorobie, nie był w stanie zaciągnąć się do wojska. Uważał się za tchórza, ktoś nawet anonimowo przysłał mu białe piórko w kopercie. Jednak w maju 1915, po zatonięciu Lusitanii, Walter w końcu wstąpił do armii. W maju 1916 został odznaczony za swoje bohaterstwo na froncie medalem "Distinguished Cross".

Jesienią 1916 roku, został zabity podczas zdobywania Courcelette we Francji. Najmocniej odczuła ten cios jego matka. Cierpiała także jego ukochana siostra, Rilla, oraz zakochana w nim Una Meredith. Dwa dni po śmierci Waltera, Rilla otrzymała list napisany przez niego noc przed bitwą. W liście skierowanym jednocześnie do Rilli i Uny, chłopak przeczuwał swoją śmierć.