Walter Donald Douglas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Walter Donald Douglas
Data i miejsce urodzenia 21 kwietnia 1861
Waterloo, Iowa
Data i miejsce śmierci 15 kwietnia 1912
Ocean Atlantycki, pokład Titanica
Zawód kierownik
Małżeństwo Lulu Camp (1884-1899) (jej śmierć) 2 dzieci
Mahala Dutton (1907-1912) (jego śmierć)
Dzieci Edward Bruce
Camp George

Walter Donald Douglas (ur. 21 kwietnia 1861, zm. 15 kwietnia 1912) – amerykański kierownik, który podróżował pierwszą klasą na pokładzie Titanica z żoną Mahalą i pokojówką Berthe Leroy w kabinie C-86.

Wczesne życie i przedsiębiorstwo[edytuj | edytuj kod]

Douglas urodził się w Waterloo w stanie Iowa, jako dziecko George'a Douglas'a i Margaret Boyd Douglas. Cała rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. George Douglas był Szkotem, a Margaret Boyd Irlandką. Ojciec był jednym z założycieli firmy Quaker Oats.

Po ukończeniu szkoły średniej, Douglas uczęszczał do Akademii Wojskowej w Faribault w stanie Minnesota. Ożenił się Lulu Camp w dniu 19 maja 1884 roku, z którą miał dwóch synów, Edward'a Bruce'a i Camp'a George'a. Lulu zmarła w grudniu 1899 roku, a osiem lat później, 6 listopada 1907 Douglas wziął ślub z Mahalą Dutton.

Douglas i jego brat George założyli firmę Douglas Starchworks. Miał też udziały w branży naftowej w Minneapolis, produkcji pod nazwą spółki Ford Midland Oil, która została sprzedana w 1899 roku przekształcając się ostatecznie w Daniels Midland Company Archer. W 1899 roku, po sprzedaży swojego biznesu Ford, Douglas został partnerem z Piper, Johnson & Case, firmy zboża, gdzie pozostał aż do przejścia na emeryturę w 1912 roku. Douglas był związany z kilkoma firmami, w tym kanadyjskich Monarch Lumber Company i Saskatchewan Land Company Valley. Był także akcjonariuszem, członkiem zarządu i jednym z dyrektorów Empire Elevator Company. Również członkiem zarządu firmy Quaker Oats. Klasyfikował się też do dyrektorów First National Bank w Minneapolis[1].

Na pokładzie Titanica[edytuj | edytuj kod]

Douglas, który przeszedł na emeryturę z dniem 1 stycznia 1912 r., znany był jako Kapitan Przemysłu. Zgromadził on fortunę w wysokości 4 milionów dolarów. On i jego żona spędzili trzy miesiące w Europie poszukując mebli do swojego nowego domu w pobliżu jeziora Minnetonka przed dokonaniem rezerwacji powrotu do Stanów Zjednoczonych na pokładzie Titanica[2]. Douglas zmarł w lodowatej wodzie, a jego ciało zostało odzyskane przez okręt CS Mackay-Bennett i sprowadzone do miasta Cedar Rapids (Iowa), w celu pochówku w mauzoleum rodzinnym na cmentarzu Oak Hill Cemetery. Jego żona przeżyła zatonięcie wraz z pokojówką. Mahala Douglas była pierwszą osobą, która weszła na pokład RMS Carpathia, wczesnym rankiem 15 kwietnia. Po jej śmierci w 1945 roku została pochowana obok męża.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. RootsWeb.com Home Page, ftp.rootsweb.ancestry.com [dostęp 2017-12-25] (ang.).
  2. Walter Donald Douglas : Titanic Victim, www.encyclopedia-titanica.org [dostęp 2017-11-27] (ang.).