Walter Hill

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Walter Hill
Ilustracja
Walter Hill (2014)
Data i miejsce urodzenia 10 stycznia 1942
Long Beach
Zawód reżyser, scenarzysta, producent filmowy
Lata aktywności od 1968

Walter Wesley Hill (ur. 10 stycznia 1942 w Long Beach) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Twórca odpowiedzialny za filmy akcji i "wskrzeszenie" westernu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Wychowywał się w południowej Kalifornii. Jako dziecko miał astmę i z tego powodu nie mógł chodzić do szkoły, dużo czasu spędzał na czytaniu komiksów i śledzeniu słuchowisk radiowych. Jego dziadek ze strony ojca nadzorował odwierty ropy naftowej, dlatego Walter w okresie swej nauki w liceum i pierwszych lat college’u pracował w wakacje jako robotnik przy odwiertach na Signal Hill koło Los Angeles. Zarabiał też jako operator maszyny tnącej rury azbestowe i jako malarz w fabryce Johna Beana w Lansing. Później studiował historię na Uniwersytecie w Michigan.

Asystent reżysera[edytuj | edytuj kod]

Hill zaczął swoją karierę w programie szkoleniowym Amerykańskiej Gildii Reżyserów, który ukończył pracą jako II asystent reżysera w filmie Sprawa Thomasa Crowna z 1968 roku. W tym samym roku był II asystentem reżysera (niewymieniony w czołówce) w filmie Bullitt. W 1969 roku był II asystentem reżysera w filmie Woody’ego Allena Bierz forsę i w nogi.

Scenarzysta[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy scenariusz Hilla Lloyd Williams and His Brother zwrócił uwagę Joego Wizana w 1969 roku, ale nigdy nie został zekranizowany. W pewnym momencie Sam Peckinpah był zainteresowany tym projektem po Ucieczce gangstera, która stała się pierwszym wyprodukowanym filmem według scenariusza Hilla, ale zamiast tego Peckinpah kończył Pata Garretta i Billy’ego Kida. Była żona Petera Bogdanovicha, montażystka Polly Platt, przeczytała scenariusz Hilla do filmu Hickey i Boogs i poleciła mu współtworzenie scenariusza Ucieczki gangstera z Bogdanovichem. Pracowali nad scenariuszem razem w San Francisco, gdzie Bogdanovich realizował film No i co, doktorku?. Uzupełnili 25 stron podczas powrotu z LA, po czym Steve McQueen odmówił współpracy z Bogdanovichem bez czytania jego prac. Hill zaczął pracę od nowa i stworzył scenariusz w 6 tygodni.

Hill napisał też scenariusze do dwóch filmów z Paulem NewmanemCzłowiek Mackintosha i Zdradliwa toń. Jak mówił sam Hill, pracy nad Człowiekiem Mackintoscha nie było wiele i zrobił to tylko dla pieniędzy. Ponadto Hill i reżyser John Huston mieli inne zdanie na temat tego, czy film powinien być wierny książce, na podstawie której powstał scenariusz. Producenci Larry Turman i David Foster poprosili Hilla o adaptację powieści Rossa MacDonalda Zdradliwa toń dla reżysera Richarda Mulligana, który miał ją nakręcić jako sequel filmu Ruchomy cel. Producentom nie spodobały się didaskalia i Hill zostawił go dla swojego nowego scenariusza Ciężkie czasy.

Pierwsze filmy[edytuj | edytuj kod]

Hill przeczytał scenariusz Alexa Jacoba do filmu z Lee Marvinem, Zbieg z Alcatraz, i uznał go za objawienie pod względem stylu i realizacji. Postanowił zmodyfikować swój scenariusz do tej formy, którą opisał jako niezwykle oszczędną, prawie w stylu haiku. Zarówno didaskalia i dialogi. Hill w tej formie napisał Ciężkie czasy.

W 1973 roku Hill poznał producenta Lawrence’a Gordona. Zgodził się na to, by Hill wyreżyserował film na podstawie swojego scenariusza. Hill zawarł umowę z Gordonem i zaczął zdjęcia. Tak powstał przełomowy film Hilla Ciężkie czasy, kręcony w Nowym Orleanie za 2,8 milionów dolarów w ciągu 38 dni. Grali w nim James Coburn jako wygadany organizator nielegalnych walk bokserskich w latach 30. i Charles Bronson jako bokser.

Drugim filmem wyreżyserowanym przez Hilla był Kierowca z Ryanem O’Neillem jako kierowcą aut po napadach do wynajęcia i Bruce’em Dernem jako ścigającego go gliniarza. Żadna postać w tym filmie nie ma imienia ani nazwiska: nazywani są Kierowca, Detektyw e.t.c. Hill początkowo chciał zaangażować McQueena, ale ten odmówił, gdyż nie chciał kręcić kolejnego filmu samochodowego.

W 1979 roku Hill nakręcił kolejny film Wojownicy – historia brutalnego gangu ulicznego. Film ten stał się bardzo popularny i otoczony kultem. W oparciu o niego w latach 80. powstał serial TV The Avengers, gra komputerowa i figurki.

Lata 80.[edytuj | edytuj kod]

W 1980 roku Hill nakręcił swój pierwszy western Straceńcy, w której obsada składająca się z rodzin aktorskich (Keach, Quaid, Carradine, Guest) grała wyjęte spod prawa postaci historyczne (braci James, Ford, Younger i Miller).

Rok później Hill zbliżył się do westernu przy filmie Śmiertelne manewry, utrzymanym w stylu Wybawienia thrillerze o amerykańskich żołnierzach Gwardii Narodowej, którzy podczas manewrów w Luizjanie walczą o przetrwanie na bagnach po urażeniu lokalnych Cajunów. Film odczytywano w USA jako alegorię uczestnictwa Amerykanów w Wietnamie. W 1982 roku Hill podbił listy box-office.

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

W 2012 roku w kinach pojawił się film Prometeusz, którego jest producentem.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Filmy w reżyserii Waltera Hilla.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]