Walter Lini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Walter Lini
Data urodzenia 1921
Data śmierci 21 lutego 1999
Vanuatu Premier Vanuatu
Okres od 30 lipca 1980
do 6 września 1991
Przynależność polityczna Vanua'aku Party
Poprzednik nowy urząd
Następca Donald Kalpokas

Walter Hadye Lini (194221 lutego 1999) – vanuacki polityk i duchowny anglikański, premier Vanuatu od uzyskania przez ten kraj niepodległości (30 lipca 1980) aż do 6 września 1991 roku, założyciel Partii Pracy, teoretyk socjalizm melanezyjskiego.

Urodzony na wyspie Pentecost, był jednym z twórców niepodległego państwa Vanuatu. Wspólnie z Donaldem Kalpokasem założył socjalistyczną Partię Pracy (Vanua'aku Pati), w dniu odzyskania przez państwo niepodległości mianowany premierem.

Rząd Liniego postrzegany był bardzo krytycznie przez świat zachodni, głównie ze względu na dobre relacje z państwami bloku komunistycznego, Libią i innymi państwami socjalistycznymi. Dodatkowo Walter Lini popadł w konflikt z władzami Stanów Zjednoczonych z powodu sprzeciwu dla testów nuklearnych dokonywanych na Pacyfiku. Rząd Vanuatu popierał aktywnie ruch wyzwolenia narodowego rdzennej ludności Kanaków na Nowej Kaledonii oraz jako jedyne państwo w regionie uznał prawo do samostanowienia znajdującego się pod indonezyjską okupacją Timoru Wschodniego.

Walter Lini przestał być premierem w wyniku rozłamu w macierzystej partii i odejściu z rządu Donalda Kalpokasa (przyszłego premiera). Po rozłamie stanął na czele nowo powstałej Zjednoczonej Partii Narodowej, funkcję tę pełnił aż do śmierci w 1999 roku. Po jego śmierci władzę w partii przejął młodszy brat, Ham Lini.