Walter Wawrzyniak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Walter Wawrzyniak (ur. 23 lipca 1902 w Braunschweigu, zm. 1956) – niemiecki kryminalista, najwyższy rangą więzień funkcyjny w obozie koncentracyjnym KL Warschau, członek specjalnej jednostki Oskara Dirlewangera. Za zbrodnie popełnione w KL Warschau skazany przez wschodnioniemiecki sąd na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był więziony w KL Buchenwald za przestępstwa kryminalne. Przybył do KL Warschau w pierwszym transporcie, złożonym z 300 niemieckich kryminalistów i więźniów politycznych, którzy w nowo utworzonym obozie mieli objąć stanowiska więźniów funkcyjnych. Otrzymał funkcję starszego obozu (Lagerälteste), trafiając tym samym na szczyt obozowej hierarchii[1]. Mordował i maltretował więźniów oraz brał udział w selekcjach więźniów narodowości żydowskiej. Brał również udział w eksterminacji Żydów ukrywających się w ruinach getta warszawskiego[2].

W związku aferą korupcyjną został wraz z komendantem Nikolausem Herbetem i kierownikiem obozu Wilhelmem Härtlem aresztowany pod koniec kwietnia 1944 i uwięziony w KL Sachsenhausen. Niedługo później został wcielony w skład złożonego z kryminalistów Pułku Specjalnego SS „Dirlewanger”. Pod koniec sierpnia 1944 trafił ponownie do Warszawy, gdzie wziął udział w tłumieniu powstania warszawskiego[1].

W 1950 wschodnioniemiecki sąd w Lipsku skazał go za wyżej wymienione zbrodnie na karę śmierci. W ponownym procesie, wyrokiem z 1951 roku, karę zamieniono na dożywotnie pozbawienie wolności. Zmarł w 1956 roku[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Bogusław Kopka: Konzentrationslager Warschau. Historia i następstwa. Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej, 2007, s. 86. ISBN 978-83-60464-46-5.
  2. Procesy zbrodniarzy nazistowskich w Niemieckiej Republice Demokratycznej (niem.). jur.uva.nl. [dostęp 2016-01-09].
  3. Bogusław Kopka: op.cit.. s. 99.