Walther Bothe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Walther Bothe
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 8 stycznia 1891
Oranienburg
Data i miejsce śmierci 8 lutego 1957
Heidelberg
Zawód fizyk, matematyk, chemik

Walther Wilhelm Georg Bothe (ur. 8 stycznia 1891 w Oranienburgu, zm. 8 lutego 1957 w Heidelbergu) – niemiecki fizyk, matematyk, chemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1954 (współlaureat – Max Born).

Życiorys[edytuj]

Urodzony w Oranienburgu (niedaleko Berlina), studiował fizykę w okresie 1908-1912 na Uniwersytecie Berlińskim pod kierunkiem Maxa Plancka. Doktorat uzyskał w 1914 r. W okresie I wojny światowej jako jeniec rosyjski spędził 5 lat na Syberii.

Po wojnie współpracował z Hansem Geigerem w Physikalisch-Technische Reichsanstalt w Berlinie, gdzie dokonał swoich najistotniejszych odkryć, w szczególności wspólnie z Geigerem stworzył „metodę koincydencji”. Zbudowany przez niego w związku z tym obwód elektryczny był jedną z pierwszych w historii realizacją bramki logicznej AND (1924), co miało istotne znaczenie dla późniejszej konstrukcji komputera. Badał też zjawisko Comptona. W 1929 r. wyjaśnił rzeczywistą naturę promieniowania kosmicznego. W 1930 r. wspólnie z H. Beckerem odkrył, że beryl bombardowany cząstkami alfa wysyła przenikliwe promieniowanie, które następnie James Chadwick zinterpretował jako strumień neutronów. W latach 1930–1932 był profesorem uniwersytetu w Gießen. W 1932 r. został dyrektorem Instytutu Fizyki Uniwersytetu w Heidelbergu. W roku 1934 objął stanowisko dyrektora Instytutu Fizyki w Instytucie Badań Medycznych Maxa Plancka (zob. instytuty Maxa Plancka). W czasie II wojny światowej prowadził badania naukowe o charakterze wojskowym. Nigdy nie uważał tego za coś niestosownego.

Zawsze uważał się za patriotę niemieckiego. Był żonaty z Rosjanką, Barbarą Biełow. Mieli dwoje dzieci. Miał szerokie zainteresowania artystyczne: doskonale grał na fortepianie, malował niezłe obrazy (olejne i akwarele). Był bardzo wrażliwy na krytykę.

Publikacje (wybór)[edytuj]

  • W. Bothe, Hans Geiger, Experimentaler Teil. 1921
  • W. Bothe, Bemerkung yur vorstehenden Arbeit. 1921
  • W. Bothe, Remarks on the Leipziger DO attempt. 1941
  • W. Bothe, The distribution of velocity of the neutrons in a braking means. 1942
  • W. Bothe, The vermehrung of fast neutrons in uranium and some other work from the KWI Heidelberg
  • W. Bothe, Over radiation protection walls
  • W Bothe, W. Fuenfer, Layer attempts with variation of the u and DO thicknesses

Przypisy

  1. Walther Bothe - Biographical (ang.). W: The Nobel Prize in Physics 1954 > Max Born, Walther Bothe [on-line]. Nobel Media AB. [dostęp 2014-02-26]., Biographical, Nobel Lecture (wykład nie wygłoszony z powodu choroby), The Coincidence Method
  2. Walther Bothe and the Physics Institute: the Early Years of Nuclear Physics (ang.). W: www.nobelprize.org [on-line]. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2014-02-26].

Linki zewnętrzne[edytuj]