Walther Rathenau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Walter Rathenau (1921)
Walther Rathenau, znaczek pocztowy z 1952

Walther Rathenau (ur. 29 września 1867 w Berlinie, zm. 24 czerwca 1922 tamże) – niemiecki przemysłowiec, pisarz, polityk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny żydowskiej. Był synem Emila Rathenaua – niemieckiego przemysłowca zajmującego się elektrycznością, który kupił patenty Edisona.

Studiował w Berlinie i Strasburgu. W wieku 26 lat stanął na czele spółki aluminiowej. W 1889 jego ojciec zaproponował mu wysokie stanowisko w swej firmie AEG. Został ministrem odbudowy (1921) i ministrem spraw zagranicznych (1922) – w latach Republiki Weimarskiej. W 1922 podpisał układ w Rapallo – z niepokojem przyjęty przez polską opinię publiczną jako zapowiedź współpracy radziecko-niemieckiej.

Był uważany przez swych wrogów za przedstawiciela ancien régimu. Organizacja Consul – grupa terrorystów – zdecydowała się go zabić, by sprowokować upadek państwa. Terroryści przeszli do działania 24 czerwca 1922. Jadący kabrioletem dwaj mężczyźni, z twarzami zasłoniętymi kapturami, zbliżyli się do samochodu ministra. Rathenau został zastrzelony serią wystrzałów z pistoletu automatycznego. Zamachowcy uciekli rzucając granatami. W wyniku szeroko zakrojonej akcji policyjnej większość grup nacjonalistycznych została rozbita.