Przejdź do zawartości

Walther von Lüttwitz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Walther von Lüttwitz
Ilustracja
generał piechoty generał piechoty
Data i miejsce urodzenia

2 lutego 1859
Bogacica, Królestwo Prus

Data i miejsce śmierci

20 września 1942
Wrocław, III Rzesza

Przebieg służby
Siły zbrojne

Armia Cesarstwa Niemieckiego

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa

rewolucja listopadowa

Odznaczenia
Order „Pour le Mérite” z Liściem Dębu II Klasa Orderu Orła Czerwonego (Prusy) Order Królewski Korony (Prusy) Order Domowy Hohenzollernów Krzyż Żelazny (1813) I Klasy Krzyż Żelazny (1813) II Klasy Krzyż Honorowy dla Walczących na Froncie (III Rzesza) Order Lwa Zeryngeńskiego (Badenia) Komandor 1. klasy Orderu Miecza (Szwecja) Order Osmana (Imperium Osmańskie) Oficer Orderu Świętych Maurycego i Łazarza (Królestwo Włoch)

Walther Karl Friedrich Freiherr von Lüttwitz (ur. 2 lutego 1859 w Bogacicy, zm. 20 września 1942 we Wrocławiu) – niemiecki generał, znany głównie dzięki tzw. puczowi Kappa-Lüttwitza.

Urodził się w Bogacicy koło Kluczborka na Górnym Śląsku (wówczas w Królestwie Prus).

W czasie I wojny światowej Lüttwitz sprawował kilka funkcji wojskowych. Po zawieszeniu broni i rewolucji niemieckiej w roku 1918 Rat der Volksbeauftragten, tymczasowy niemiecki rząd mianował go głównodowodzącym niemieckiej armii w Berlinie i okolicach. Będąc na tym stanowisku, zarządził w styczniu 1919 roku stłumienie powstania wywołanego przez tzw. Związek Spartakusa oddziałami Freikorpsów.

Podobnie jak wielu członków Reichswehry, Lüttwitz był zażartym przeciwnikiem traktatu wersalskiego. Szczególnie nie podobały mu się zapisy o redukcji niemieckiej armii do 100 tys. żołnierzy, likwidacji Freikorpsów (wolnych korpusów) i ekstradycji około 900 żołnierzy Reichswehry, oskarżonych przez państwa Ententy o zbrodnie wojenne. Zamierzał zignorować te postulaty traktatu. Po usunięciu go z kilku stanowisk przez ministra obrony narodowej Gustava Noskego, Lüttwitz postanowił działać. W nocy z 12 na 13 marca, skierował do Berlina podległą mu Marinebrigade Ehrhardt (brygadę marynarki), którą rząd również planował rozwiązać. Pucz trwał tylko przez kilka dni ze względu na brak wsparcia ze strony starej elity wojskowej i lokalnej ludności i ogłoszony przez SPD strajk powszechny w obronie legalnego rządu republiki, który objął cały kraj. Lüttwitz, który w czasie przewrotu pełnił funkcję ministra obrony w rządzie puczystów, uciekł z kraju 17 marca. Spędził trochę czasu na Węgrzech, po czym na mocy amnestii mógł wrócić do Niemiec w roku 1925. Zmarł we Wrocławiu w roku 1942.

Jego syn, Smilo von Lüttwitz(inne języki), służył kolejno w pruskiej armii podczas I wojny światowej, następnie w Reichswehrze, w Wehrmachcie, a w końcu w Bundeswehrze. Podczas II wojny światowej został udekorowany Rycerskim Żelaznym Krzyżem z Liśćmi Dębu i Mieczami.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Walther von Lüttwitz w rozmowie z Gustavem Noske, ministrem Reichswehry z SPD, 1920