Wanda Sieradzka de Ruig

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wanda Sieradzka de Ruig
Elżbieta
Ilustracja
Wanda Sieradzka de Ruig (przed 1948)
Data i miejsce urodzenia

29 września 1923
Łódź

Data i miejsce śmierci

1 stycznia 2008
Haarlem

Narodowość

polska

Język

polski

Alma Mater

Institut d'études françaises de Touraine(inne języki)

Dziedzina sztuki

poezja

Wanda Romana Sieradzka de Ruig, ps. Elżbieta (ur. 29 września 1923 w Łodzi, zm. 1 stycznia 2008 w Haarlem) – polska dziennikarka, tłumaczka, poetka, autorka tekstów piosenek i scenariuszy telewizyjnych.

Była autorką między innymi znanego przeboju Nie płacz kiedy odjadę napisanego dla włoskiego piosenkarza Marino Mariniego goszczącego z trasą koncertową w Polsce oraz piosenki Nie mów nic do muzyki Mariniego, wykonywanej przez zespół Czerwone Gitary. Spod jej pióra wyszły też takie znane piosenki, jak Gdzie są chłopcy z tamtych lat (tłumaczenie Where Have All the Flowers Gone?) z repertuaru Sławy Przybylskiej, Doliny w kwiatach, Ballada o Suliko czy Róża była czerwona. Była członkinią Związku Polskich Autorów i Kompozytorów.

Absolwentka Institut d'études françaises de Touraine(inne języki) we Francji[1]. W czasie II wojny światowej była łączniczką wydziału prasowo-wydawniczego VI oddziału Sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej. Jako poetka debiutowała w 1945 roku w Szwajcarii, w polskim tygodniku Za naszą i waszą wolność. W tym samym roku rozpoczęła pracę w służbie dyplomatycznej, a od roku 1950 pracowała jako dziennikarka. W latach 1960–1988 była członkiem Redakcji Programów Rozrywkowych TVP. Prowadziła autorski program telewizyjny Zza wachlarza pani Wandy. Była tłumaczką sztuk teatralnych i filmów fabularnych.

Od roku 1986 mieszkała w Aerdenhout - z mężem Johanesem A. de Ruig do jego śmierci w 2000 roku, a potem już sama. Aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym holenderskiej Polonii. Była redaktorką kwartalnika Scena Polska w Holandii, ukazującego się od 1992 roku, i działaczką Stowarzyszenia Scena Polska w Holandii, organizacji kulturalnej, która ten kwartalnik wydaje. Do ostatnich niemal dni tworzyła poezję; w 2006 roku wydała tomik zawierający teksty napisanych przez nią piosenek oraz stare i najnowsze wiersze.

Jej grób znajduje się na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wanda Sieradzka. spotkaniazpiosenka.org. [dostęp 2011-03-12].
  2. Grób Wandy Sieradzkiej de Ruig w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Artykuł pt. Ze ”Słownika Autorów i Kompozytorów ZAKR” na stronie www.u24u.com
  • Biogram na stronie www.spotkaniazpiosenka.org
  • Nekrologi „Gazeta Wyborcza” 8 stycznia 2008 r.