Wanda Skuratowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wanda Skuratowicz
Data urodzenia 1925
Data śmierci 12 stycznia 2010
Miejsce spoczynku Białoruś Raubicze, Białoruś
Odznaczenia
Sprawiedliwa wśród Narodów Świata

Wanda Skuratowicz (biał. Ванда Скуратовіч, ur. 1925, zm. 12 stycznia 2010) – białoruska katolicka działaczka społeczno-religijna, obrończyni wolności wyznania w czasach ZSRR, odznaczona tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata za uratowanie żydowskiej rodziny w czasie II wojny światowej.

Życiorys[edytuj]

Urodziła się w roku 1925. W czasie okupacji Białorusi przez III Rzeszę wraz z rodziną uratowała rodzinę żydowską, za co później otrzymała od państwa Izrael honorowy tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

W okresie powojennym, w czasie prowadzonej przez państwo przymusowej ateizacji, jej mieszkanie pełniło funkcję świątyni – była w nim przechowywana Eucharystia, odbywały się nabożeństwa, często spotykali się duchowni rzymsko- i greckokatoliccy. W sytuacji braku duchownych samodzielnie ochrzciła kilka osób. Aktywnie działała na rzecz zwrócenia białoruskim katolikom świątyni w Mińsku. Wraz z innymi wiernymi przez 10 lat starała się o ponowne otwarcie kościoła na Cmentarzu Kalwaryjskim, m.in. jeżdżąc w tej sprawie z petycjami do Moskwy. Starania te uwieńczone zostały sukcesem, gdy jesienią 1980 r. władze zezwoliły na otwarcie kościoła.

Po nastaniu czasów wolności religijnej Wanda Skuratowicz nadal aktywnie pracowała z młodzieżą rzymsko- i greckokatolicką. Wielu młodych białoruskich katolików, zwłaszcza z parafii św. Trójcy, to jej dawni wychowankowie.

Wanda Skuratowicz zmarła 12 stycznia 2010 r. Msza pożegnalna odbyła się 13 stycznia o godz. 12:00 w Kościele św. Trójcy na Złotej Górce. Uczestniczył w niej m.in. archimandryta Jan Sergiusz Gajek, wizytator apostolski Kościołów greckokatolickich na Białorusi, a także duchowni rzymsko- i greckokatoliccy oraz greckokatolicka młodzież. Pochowana została na cmentarzu katolickim w Raubiczach pod Mińskiem[1].

Przypisy

  1. W mińskim kościele Trójcy Najświętszej pożegnano Wandę Skuratowicz (pol.). Catholic.by, 2010-01-14. [dostęp 2010-01-15].