Wanga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wangelija Pandewa Dimitrowa
Вангелия Пандева Димитрова
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

31 stycznia 1911
Strumica

Data i miejsce śmierci

11 sierpnia 1996
Petricz

Przyczyna śmierci

rak piersi

Miejsce spoczynku

Rupite

Zawód, zajęcie

znachorka, jasnowidz

Wanga, Baba Wanga, Lela Wanga, Petriczkata wraczka, Bułgarska proroczica, Wanga gledaczkata, właśc. Wangelija Pandewa Dimitrowa (bułg. Ванга, Баба Ванга, Леля Ванга, Петричката врачка, Българска пророчица, Ванга гледачката, Вангелия Пандева Димитрова; ur. 31 stycznia 1911 w Strumicy, zm. 11 sierpnia 1996 w Petriczu) – bułgarska niewidoma mistyczka, znachorka i jasnowidząca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Strumicy, która w tym czasie wchodziła w skład Imperium Osmańskiego. Pochodziła z ubogiej rodziny. Kiedy miała cztery lata straciła matkę, a jej ojciec, Pande, został powołany do służby wojskowej. W tym czasie pozostawała pod opieką sąsiadów. Po powrocie z wojny ojciec Wangelii ożenił się powtórnie, a rodzina przeniosła się do Nowo Seło.

W 1923, w czasie gwałtownej wichury, została przewrócona na ziemię i poraniona. Znaleziona przez rodzinę była przerażona i miała oczy pełne piasku i kurzu. Brak środków finansowych nie pozwolił rodzinie na przeprowadzenie operacji oczu, wskutek czego dziewczynka straciła wzrok. Od 1925 uczęszczała do szkoły dla niewidomych w Zemunie, gdzie uczyła się czytania alfabetem Braille’a, a także wykonywania prac domowych. W 1928, po śmierci macochy, przerwała naukę w szkole i powróciła do domu, aby pomagać ojcu i zajmować się młodszym rodzeństwem. W 1939 zachorowała na zapalenie opłucnej. Mimo złych rokowań lekarzy, szybko powróciła do zdrowia.[1]

W 1941 ujawniła swoje umiejętności jasnowidzenia[wymaga weryfikacji?], opowiadając napotkanym ludziom, co spotka ich w przyszłości, a także diagnozując ich choroby i doradzając, który lekarz lub znachor może im pomóc. Setki ludzi odwiedzały jej dom, pytając o los swoich bliskich. 8 kwietnia 1942 dom Wangi odwiedził car Borys III. Zajmowała się także ziołolecznictwem. W 1967 władze Bułgarii przyznały jej stałą pensję w wysokości 200 lewów miesięcznie i określiły wysokość opłaty za wizytę[2].

Była niepiśmienna i mówiła trudnym do zrozumienia dialektem. Przypisuje się jej przepowiednie dotyczące śmierci Józefa Stalina, rozpadu ZSRR, zatopienia okrętu podwodnego Kursk, a także zamachu na WTC 11 września 2001[3].

W maju 1942 poślubiła Dimityra Guszterowa, któremu wskazała morderców jego braci. Po ślubie przeprowadziła się wraz z mężem do Petricza. Dimityr wkrótce został powołany do armii i służył na terenach północnej Grecji, okupowanych przez Bułgarię. Po wojnie popadł w alkoholizm i zmarł w 1962.

Zmarła w Petriczu na raka piersi (nie pozwoliła się operować) i została pochowana we wsi Rupite, w pobliżu Kaplicy Św. Paraskewii, której była fundatorką. Na mocy testamentu jej dom w Petriczu przekształcono w muzeum, które otwarto 5 maja 2008.

Grób Wangi w Rupite

Pamięć[edytuj | edytuj kod]

W 1974 Newena Toszewa zrealizowała film dokumentalny Fenomen (Феноменът), przedstawiający postać Wangi. O proroctwach Wangi dla Rosji opowiadał film zrealizowany w 2007 przez telewizję NTV. W 2013 Siergiej Borczukow zrealizował 12-odcinkowy serial biograficzny „Wangelia”[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jasnowidząca Baba Wanga i jej przepowiednie, Zrozumieć niewyjaśnione, 15 stycznia 2014 [dostęp 2021-10-06] (pol.).
  2. Biogram Wangi (ros)
  3. Judith Joyce, The Weiser Field Guide to the Paranormal, San Francisco 2010, s. 21-25, ISBN 978-1-57863-488-0
  4. Informacja o filmie

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]