Wapniarka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy góry w Polsce. Zobacz też: Wapniarka miejscowość na Ukrainie.
Wapniarka
Ilustracja
Widok na wzniesienie od północnego wschodu
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Masyw Śnieżnika
Krowiarki
Wysokość 518[1] m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Wapniarka
Wapniarka
Ziemia50°21′32″N 16°39′54″E/50,358889 16,665000
Wapniarka od wschodu
Centralna część wzniesienia

Wapniarka albo Bielica – wzniesienie 532 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Wschodnich, w Masywie ŚnieżnikaKrowiarkach[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone w Sudetach Wschodnich, w północno-zachodniej części Masywu Śnieżnika, na północno-zachodnim grzbiecie odchodzącym od Śnieżnika, w północno-zachodniej części Krowiarek, około 1,8 km na południowy zachód od miejscowości Żelazno[1]. Po południowo-zachodniej stronie góry, położona jest miejscowość Mielnik[1].

Niewielkie wzniesienie w środku Kotliny Kłodzkiej, w kształcie kopca, o dość stromych zboczach i wyraźnie podkreśloną częścią wierzchołkową i wieżą widokową na szczycie, co czyni wzniesienie rozpoznawalnym w terenie[1]. Ku północnemu zachodowi łączy się z Dębową, a na południowym wschodzie Przełęcz Mielnicka oddziela ją od Mrówczyńca. Przez przełęcz przebiega droga z Kłodzka do Międzylesia (z Wrocławia do Brna). Do przełęczy dochodzą od południa zabudowania wsi Mielnik.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie o zróżnicowanej budowie geologicznej, zbudowane ze skał metamorficznych należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika – głównie łupków łyszczykowych, a podrzędnie z wapieni krystalicznych – marmurów kalcytowych i dolomitowych serii strońskiej, które występują w formie kilku soczew o gubości kilku-kilkudziesięciu metrów i długości do kilkuset metrów[1]. Występujące tu wapienie krystaliczne mają barwę białą lub różową, są średnio- i grubokrystaliczne[1]. Na szczycie i na zboczach wśród lasu, występują pojedyncze wapienne skałki.

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie prawie w całości zajmuje las mieszany regla dolnego, zbocza południowo-zachodnie i północno-wschodnie, poniżej wysokości 400 m n.p.m., zajmują łąki i częściowo pola uprawne. Niewielkie powierzchnie porośnięte są roślinnością kserotermiczną. Na górze Wapniarka znajdują się najcenniejsze w Krowiarkach fragmenty ciepłolubnej buczyny storczykowej związek Cephalanthero-Fagion, które są silnie zagrożone zniszczeniem i znajdują się poza jakąkolwiek formą ochrony. Na podłożu bogatym w węglan wapnia występuje bogata flora.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na północno-wschodnim, wschodnim i południowo-wschodnim zboczu i u podnóża znajdują się wyrobiska po dawnych kamieniołomach wapienia krystalicznego (marmuru)[1]. Większe są kilkupoziomowe. Wysokość ścian w najwyższym miejscu dochodzi do 80 metrów. Na północnym zboczu stoi ruina wapiennika, a w lasach natknąć się można na liczne hałdy[1]. Tutejsze wapienie krystaliczne przerabiane były na wapno palone - budowlane oraz nawozowe[1].

Wieża widokowa[edytuj | edytuj kod]

Na szczycie Wapniarki stały wcześniej kolejno dwie wieże widokowe wzniesione przez Niemców[1]. Obie zostały zniszczone. Pierwszą wieżę widokową wybudowano w roku 1889, była to wieża drewniana, która w 1925 roku została zniszczona przez piorun. W tym samym roku przez Kłodzkie Towarzystwo Górskie (niem. Glatzer Gebirgsverein) wieża została odbudowana[1]. Decyzja o jej odbudowie zapadła 31.01.1925 w hotelu w Ołdrzychowicach. Głównym sponsorem był właściciel krosnowickiej przędzalni bawełny Meier-Kaufmann. Wieża rozpadła się od uderzenia pioruna i ze starości w latach 70. XX wieku.

Trzecią z kolei w tym miejscu drewnianą wieżę widokową, planowano otworzyć 23 września 2007[2]. Ostatecznie, 15 metrową wieżę z trzema tarasami oddano do użytku w połowie grudnia 2008, do jej wzniesienia wykorzystano żelbetowe elementy podstawy poprzedniej konstrukcji[3].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Wzniesienie stanowi jeden z większych obszarów krasowych w paśmie Krowiarek.
  • Stary kamieniołom wapienia "Wapniarka" na zboczu wzniesienia Rozporządzeniem Wojewody Dolnośląskiego Nr 15, z dnia 27 listopada 2006 r. (Dz. Urz. Woj. Doln.Nr 253 z dnia 4 grudnia 2006 r. poz. 3768., uznany został za Pomnik przyrody.
  • Na Wapniarce występuje ślimak świdrzyk ozdobny, gatunek ciepłolubny związany ze skałami wapiennymi, objęty ochroną gatunkową. Jest to najbardziej na północ wysunięte stanowisko tego gatunku.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez szczyt przechodzi szlak turystyczny zielony szlak turystyczny z Romanowa do Bystrzycy Kłodzkiej[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 361, 362. ISBN 83-7005-341-6.
  2. Otwarcie wieży widokowej na Wapniarce. naszesudety.pl, 13 września 2007. [dostęp 2016-04-28].
  3. Wapniarka – wieża widokowa. turystaklodzki.pl, 17 lipca 2012. [dostęp 2016-04-28].
  4. Mapa szlaków turystycznych. [dostęp 2018-04-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Wapniarka. naszesudety.pl. [dostęp 2016-04-28].