War Thunder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
War Thunder
Ilustracja
Producent Gaijin Entertainment
Wydawca Gaijin Entertainment
Dystrybutor Steam
Kompozytor Georgy Zheryakov, Alexander Chorni, Zahar Antonov
Silnik Dagor Engine 6.0[1]
Wersja 2.5[2]
Data wydania 20 grudnia 2016
Gatunek gra symulacyjna
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Język angielski, czeski, francuski, hiszpański, niemiecki, polski, rosyjski, turecki, włoski, tajwański, japoński
Wymagania sprzętowe
Platforma PC, PlayStation 4, macOS, Linux, Xbox One

Android TV

Nośniki dystrybucja cyfrowa
Wymagania

procesor dwurdzeniowy 2,2 GHz, 2 GB RAM, karta graficzna z 1024 MB, 6,5 GB miejsca na dysku twardym

Kontrolery mysz, klawiatura, dżojstik, gamepad, Oculus Rift
Strona internetowa

War Thunder (początkowo World of Planes) – wieloosobowy wojenny symulator, umożliwiający toczenie bitew przy użyciu samolotów, helikopterów, czołgów oraz okrętów stworzony i wydany przez Gaijin Entertainment. Gra od 12 sierpnia 2012 do końca 2016 roku[3] była w fazie otwartej wersji beta, czyli użytkowana przez graczy[4]. Zabieg taki umożliwił poprawienie rozgrywki oraz wyeliminowanie większości błędów.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Planowane jest, aby w wersji finalnej była rozbudowaną areną wojenną dla samolotów, okrętów wojennych (obecne jednostki wodne są w trakcie beta-testów[5]) oraz wozów bojowych od czasów międzywojennych poprzez okres wojny koreańskiej jak i czasów współczesnych[6]. Wiele map w trybie bitew historycznych inspirowanych jest prawdziwymi wydarzeniami II wojny światowej, jak np. wojna na Pacyfiku, czy bitwa o Anglię[4][7]. Gra została przystosowana do współpracy z hełmem wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift[8].

Średni rozmiar map wynosi od około 100×100 do 200×200 km. Silnik gry pozwala jednak na stworzenie znacznie większych map[9].

Tworzenie[edytuj | edytuj kod]

Stoisko War Thunder na targach Igromir (2013)
Stoisko gry podczas targów gamescom (2014)
Stoisko gry podczas targów gamescom (2016)

Rozwój gry, jako World of Planes, rozpoczęto w 2009 roku. Podczas tworzenia gry producent czerpał z wcześniej wydanych przez siebie tytułów: Il-2 Sturmovik: Birds of Prey, Apache: Air Assault i Birds of Steel. W późniejszym czasie nazwę gry zmieniono na War Thunder, by uniknąć pomyłki z konkurencyjną produkcją Wargaming.netWorld of Warplanes[10].

Wczesny rozwój gry[edytuj | edytuj kod]

1 kwietnia 2011 opublikowano zapowiedź nowej gry – World of Planes. Pisma i serwisy traktujące o grach komputerowych wzięły informację za primaaprilisowy żart, jednak później Gaijin Entertainment potwierdziło, że trwają prace nad wieloosobowym symulatorem wojny zawierającym grywalne nie tylko samoloty, ale i okręty wojenne oraz jednostki naziemne[11]. W czerwcu tego samego roku uruchomiono oficjalną stronę projektu, zaś w sierpniu w serwisie YouTube zamieszczono pierwszy oficjalny trailer gry, w którym przedstawiono rozgrywkę we wczesnej wersji gry z bitwy lotniczo-morskiej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Japonią[12][13]. 24 grudnia deweloperzy ogłosili rozpoczęcie prac nad betą gry na pierwszy kwartał 2012 roku[14].

W styczniu 2012 roku brytyjska edycja magazynu o grach komputerowych PC Gamer umieściła World of Planes na liście „Best Games of 2012” (najlepsze gry roku 2012) w kategorii MMO[15]. Tego samego miesiąca, Gaijin Entertainment ogłosił zmianę nazwy projektu na War Thunder z uwagi na fakt, że w przyszłości gra będzie oferowała poza samolotami, także grę marynarką wojenną oraz pojazdami bojowymi. Tego samego dnia zmieniono również stronę internetową gry na warthunder.com[16]. 30 marca rozpoczęto testy wersji beta gry[17]. 10 sierpnia gra weszła w fazę globalnej bety, jednak żeby dołączyć do gry, należy uzyskać zaproszenie[18].

Na początku 2013 roku rozpoczęto fazę otwartych beta testów (OBT) gry na terenie Europy i obu Ameryk[19]. W marcu 2013 liczba graczy przekroczyła milion[20]. W tym samym roku utworzono oddzielny serwer dla Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii. Miało to na celu zmniejszenie pingów i poprawę płynności gry[21].

Późniejszy rozwój gry[edytuj | edytuj kod]

W 2014 roku do gry zaaplikowano aktualizację 1.41, a z nią jednostki naziemne weszły w stan otwartej bety[22]. W listopadzie 2015 roku została wprowadzona duża aktualizacja 1.53 „Nawałnica ognia”. Wprowadziła odświeżoną oprawę graficzną za sprawą ulepszonego silnika graficznego Dagor Engine 4.0, polepszającą grafikę oraz dodające nowe pojazdy naziemne[23]. W 2016 roku deweloper gry, firma Gaijin zapowiedziała za pośrednictwem swojej strony, że w 2016 rozpoczną się zamknięte beta testy „Bitew morskich” w których gracze zasiądą za sterami kutrów torpedowych, uzbrojonych, kanonierek, łodzi patrolowych oraz ścigaczy okrętów podwodnych[24].

Rok 2018 przyniósł kolejną aktualizację silnika graficznego w łątce 1.77 "Nadciąga Burza". Zawiera ona nowy silnik gry Dagor Engine 5.0. Łatka wprowadza liczne usprawnienia graficzne, efekty graficzne i dźwiękowe. Do gry trafiają czołgi podstawowe III generacji, nowe samoloty i mapy[25]. W tym samym roku we wrześniu pojawia się aktualizacja 1.81 "Walkirie". Wprowadziła ona śmigłowce do fazy ZBT. Udostępniono możliwość grania śmigłowcami ZSRR i USA[26], zaś w październiku pojawiła się łatka 1.83 "Władcy Morza", wprowadzająca okręty USA, ZSRR oraz Niemców w fazę OBT; natomiast w fazę zamkniętych beta testów (ZBT) marynarki wprowadzone zostało drzewko Royal Navy[27]. Oprócz wprowadzenia okrętów do gry, wprowadzono niemieckie drzewko helikopterów do fazy ZBT śmigłowców. Wprowadzono do gry pierwsze samoloty naddźwiękowe[28].

W 2019 roku pojawiła aktualizacja 1.87 "Locked on!". Wprowadza ona między innymi VII erę czołgów oraz wprowadza myśliwce VI ery dla pozostałych nacji. W tym samym roku ukazała się aktualizacja 1.91 "Noktowizja". Wprowadza do gry noktowizję oraz termowizję. W łatce wprowadzono myśliwce odrzutowe III generacji oraz nowe czołgi i śmigłowce[29].

W roku 2020 dodano łatkę 1.101, która wprowadza wiele maszyn i poprawia wiele błędów, jednak kluczową zmianą było dodanie do gry pocisków rakietowych powietrze–powietrze naprowadzane półaktywnie[30]. W tym roku wprowadzono także największą i jedną z najważniejszych aktualizacji w całym rozwoju gry – w listopadzie dodano aktualizację 2.1 „New Power”, która wprowadzała nową wersję silnika graficznego Dagor Engine 6.0[31], co pozwoliło wprowadzić zupełnie nowe efekty wizualne i odświeżyć szatę graficzną, wiele nowych pojazdów w tym pancernikidrednoty oraz samoloty VTOL. Dodatkowo do gry trafiły nowe modele lotniskowców SI[32]. Grudniowa aktualizacja 2.3 "Hot Track" wprowadziła do gry Włoskie drzewko śmigłowców[33]. Aktualizacja "Ixwa Strike" wprowadziła do gry pierwszy samolot o zmiennej geometrii skrzydeł oraz pierwsze lądowe poddrzewko RPA. do brytyjskiego drzewka technicznego[34].

Tryby rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Bitwy zręcznościowe[edytuj | edytuj kod]

W bitwie zręcznościowej gra losuje dwie drużyny graczy (maksymalnie 32 osoby) z samolotami lub pojazdami różnych nacji ze zbliżonych poziomów. Możliwa jest więc walka maszyn tego samego typu w różnych drużynach. Uszkodzenia oraz fizyka gry są w znacznym stopniu uproszczone (np. przy bardzo dużej prędkości nurkowania samolot nie rozpada się, a opanowanie niekontrolowanego spadania jest łatwiejsze), jednak zachowują część realizmu (np. bombowce są mniej zwrotne niż myśliwce, poważne uszkodzenie skrzydła powoduje autorotację samolotu, a krótka seria z działek może być bardziej skuteczna niż cały magazynek pocisków mniejszego kalibru)[35][9]. Na mini mapie (w interfejsie gry) zaznaczone są pojazdy sojusznicze i zauważone pojazdy z przeciwnej drużyny. Wszystkie zauważone przez gracza pojazdy mają znaczniki z podanym nickiem gracza oraz odległością od pojazdu gracza. Zarówno pojazdy lądowe jak i samoloty mają ułatwienia/wsparcie/asystę w celowaniu do przeciwnika. Czołgi otrzymują dodatkowy, ruchomy znacznik "+", który pokazuje gdzie prawdopodobnie upadnie pocisk i którego kolor zmienia się w zależności od prawdopodobieństwa penetracji pancerza (zielony – wysokie prawdopodobieństwo penetracji, żółty – średnie prawdopodobieństwo penetracji, czerwone – prawie niemożliwa penetracja lub prawdopodobnie pocisk zrykoszetuje, biały – brak trafienia). W centrum celownika, w trybie snajperskim, automatycznie odmierzana jest odległość od punktu, w który wcelowana jest lufa pojazdu. Optyka celowniczego osadzona jest "w lufie". Znacznik asystenta pokazuje się tylko na odległościach od 0 do około 800 metrów. W samolotach natomiast, jeśli zaznaczymy wrogi samolot i jest on w odległości poniżej 1000-800 metrów, asystent celowania zaznacza prawdopodobne, przewidywane miejsce, w którym będzie za chwilę samolot przeciwnika "kółkiem" na interfejsie gry i aby (z wysokim prawdopodobieństwem) trafić wrogi samolot należy strzelać w ten zaznaczony punkt.

Bitwy realistyczne[edytuj | edytuj kod]

Tryb bitew realistycznych (dawniej bitew historycznych) przeznaczony jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Zarówno obrażenia, jak i większy realizm sprawiają, że zniszczenie wrogiej maszyny jest trudniejsze, a zbyt ciasne manewry przy niskiej prędkości mogą zakończyć się przeciągnięciem i rozbiciem samolotu. W tym trybie, inaczej niż w rozgrywce zręcznościowej, gracze dobierani są do jednej drużyny nacjami, dzięki czemu teoretycznie możliwe jest odtworzenie realnego scenariusza, np. bitwy o Stalingrad między ZSRR a III Rzeszą[7]. W praktyce, w bitwie trybu realistycznego nie spotkają się po obu stronach frontu jednakowe maszyny (np. Mardery nie spotkają w przeciwnej drużynie Marderów czy Hetzerów), ale możliwe jest, że po jednej stronie pojazdy niemieckie i amerykańskie będą walczyły przeciwko japońskim i sowieckim w Berlinie pod Bramą Brandenburską lub na plażach Normandii. Na mini mapie (w interfejsie gry) zaznaczone są pojazdy sojusznicze i oznaczone przez sojusznicze pojazdy lekkie/zwiadowcze pojazdy przeciwnika. W interfejsie nad sojuszniczymi pojazdami są niebieskie znaczniki wraz z pseudonimami graczy prowadzącymi te pojazdy. Nie ma asystenta celowania, automatycznego dalmierza.

Bitwy symulacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywki symulacyjne opierają się na niemal symulatorowej walce – widok możliwy jest tylko z pierwszej osoby (wnętrza samolotu lub znad dachu pojazdu pancernego), a fizyka gry odzwierciedla realne możliwości maszyn. Fabuła trybu podobna jest do bitew realistycznych – dwie drużyny różnych nacji walczą ze sobą o dominację na polu walki, jednak Alianci i państwa Osi tak jak w drugiej wojnie spotkają się tylko w historycznych sojuszach[9]. Nadal jednak możliwe jest, że w Normandii będą walczyć Japończycy, ale już na pewno w sojuszu z Niemcami i przeciwko jednostkom Aliantów z drugiej wojny (amerykańskim, brytyjskim, sowieckim i francuskim). Optyka celowniczego w czołgach jest umieszczona zgodnie z historyczną konstrukcją pojazdów (obok lufy, czasem pod nią lub nad nią, a nie w jej środku) co należy wziąć pod uwagę przy celowaniu.

Bitwy użytkownika[edytuj | edytuj kod]

Możliwe jest również stworzenie własnej bitwy niestandardowej. W tym przypadku gracz może wybrać misję lub zagrać na misji stworzonej przez niego. Maksymalna liczba graczy to 64 (32 vs 32), a maksymalna długość rozgrywki to 6 godzin[potrzebny przypis].

Nieskończona Konfrontacja[edytuj | edytuj kod]

Pozwalający na wielogodzinną rozgrywkę z nielimitowaną liczbą odrodzeń. W tym trybie gracz może dołączyć do trwającej bitwy w dowolnym momencie, a jego zadanie będzie zależne od wybranej maszyny. Misją myśliwców jest niszczenie samolotów wroga, szturmowce odpowiadają za eliminację wrogiej obrony przeciwlotniczej, a rolę bombowców stanowi niszczenie celów strategicznych[36].

We wrześniu 2019 wprowadzono nieskończoną konfrontację dla bitew morskich[37]

Lotnictwo[edytuj | edytuj kod]

W grze występuje osiem klas samolotów – lekkie i ciężkie myśliwce, samoloty szturmowe, bombowce nurkujące, lekkie, średnie i ciężkie bombowce oraz maszyny torpedowe. Każda maszyna przypisana jest do pewnej ery. Początkowo gracz ma do dyspozycji tylko płatowce z czasów międzywojennych oznaczone jako rezerwowe. W miarę zdobywania punktów doświadczenia (PD) oraz podstawowej waluty (srebrne lwy), odblokowuje i kupuje samoloty wyższych poziomów, uszeregowane w „drzewa technologiczne”, osobne dla każdej z dziewięciu nacji – Cesarstwa Japonii, III Rzeszy, USA, Wielkiej Brytanii, ZSRR, Włoch, Francji, Szwecji oraz Chin[9][38][39]. W grze występują tylko modele płatowców, które faktycznie brały udział w konfliktach[35]. Kilka modeli, zwykle zdobycznych lub dostarczonych na mocy Lend-Lease Act, dostępnych jest za tzw. „walutę premium”, jaką są złote orły. Złote orły można kupić za realne pieniądze (mikropłatności), bądź zdobyć, wykonując niektóre zadania specjalne, np. wypełnienie samouczka[4][40]. W grze spotkamy ponad 400 modeli samolotów.

Jednostki naziemne[edytuj | edytuj kod]

W grze dostępne są od 14 maja 2014 jednostki naziemne w wersji otwartej bety. Jednostki naziemne dzielą się na czołgi lekkie, czołgi średnie i ciężkie, niszczyciele czołgów i samobieżne działa przeciwlotnicze. W przyszłości mają zostać wprowadzone również inne rodzaje wozów bojowych. Obecnie w grze istnieje blisko 200 grywalnych pojazdów, które możemy odblokować i zakupić za darmową wewnętrzną walutę w grze lub za prawdziwe pieniądze. Grając tymi pojazdami mamy możliwość gry w trzech różnych trybach rozgrywki pancernej – zręcznościowym, realistycznym lub symulacyjnym. Na chwilę obecną jednostki naziemne są dostępne w nacjach III Rzeszy, USA, Wielkiej Brytanii, ZSRR, Cesarstwa Japonii, Francji, Włoch, Chin i Szwecji. Dodatkowo w marcu 2021 do gry trafiło pierwsze lądowe poddrzewko maszyn z Republiki Południowej Afryki, które trafiło do brytyjskiego drzewka technologicznego[34]. Grając jednostkami naziemnymi mamy możliwość używania lornetki, specjalnego widoku kierowcy, asystenta kierowania, karabinów maszynowych, wyrzutni rakiet, holowania pojazdów, prześwietlania pojazdów (tzw. X-RAY), stosowania różnych kamuflaży, naklejania własnych naklejek na pojazdy, szkolenia załogi i niszczenia budynków. Uświadczymy również bardzo rozbudowanego wizualnie modelu zniszczeń poprzez odpadania różnych części, brudzenia się pojazdów, innego tempa poruszania się po różnych rodzajach nawierzchni czy deformacji nawierzchni.

Bitwy morskie[edytuj | edytuj kod]

Wraz z wejściem aktualizacji 1.83 do gry weszły okręty. Okręty dzielą się na kutry torpedowe, kanonierki, trałowce, kanonierki rzeczne, niszczyciele, korwety oraz lekkie i ciężkie krążowniki. Gracze walczą na różnych mapach o przejęcie strefy bądź stref. Drużyna która przejmie wszystkie strefy lub, pasek zwycięstwa sprawi że wygrają lub zniszczone zostaną wszystkie okręty przeciwnika wygrywa. Wsparciem dla okrętów jest lotnictwo (wsparcie zapewniają bombowce, samoloty szturmowe i myśliwce) i ostrzał artyleryjski. Walki toczą się za pomocy artylerii okrętowej, bomb głębinowych, rakiet, km-ów, torped czy min morskich[41][42].

Bitwy śmigłowcowe[edytuj | edytuj kod]

Gracze odblokowują dostęp do badania drzewka śmigłowcowego po zakupieniu jednej maszyny ery V. Bitwy toczą się między śmigłowcami na trybie "Bitwy Śmigłowcowe", w bitwach mieszanych oraz w trybie "Szturm"[43].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. https://warthunder.com/pl/game/changelog/current/656
 2. https://warthunder.com/pl/news/4535-aktualizacja-premiera-aktualizacji-ixwa-strike-pl
 3. Wydanie War Thunder!. warthunder.com, 2016-12-21. [dostęp 2017-01-08].
 4. a b c War Thunder (PC) (pol.). gry-online.pl. [dostęp 2013-05-17].
 5. Wstępne Zamknięte Testy Marynarki. warthunder.com, 2017-03-24. [dostęp 2017-03-28].
 6. War Thunder przygotowuje się do współczesnej wojny, IGN Polska, 18 lutego 2019 [dostęp 2020-06-04] (pol.).
 7. a b Locations (ang.). warthunder.com. [dostęp 2013-05-12].
 8. Szymon Radzewicz: War Thunder + Oculus Rift. VR to przyszłość gamingu. spidersweb.pl, 2015-06-10. [dostęp 2015-11-23].
 9. a b c d Adrian Werner: Test bety War Thunder – realistyczna riposta na World of Warplanes (pol.). gry-online.pl, 2013-01-08. s. 2. [dostęp 2013-05-17].
 10. John Papadopoulos, World of Planes renamed to War Thunder: World of Planes; new screenshots released, 7 marca 2012 [dostęp 2021-02-15] (ang.).
 11. War Thunder Interview (ang.). warthunder.pl, 2011-06-02. [dostęp 2016-07-18].
 12. Jef Reahard: Gaijin announces World of Planes MMO (ang.). massively.joystiq.com, 2011-06-17. [dostęp 2013-05-12].
 13. Video (ang.). warthunder.com. [dostęp 2013-05-12].
 14. Gaijin Announces War Thunder CBT and a Holiday Sale (ang.). warthunder.com, 2011-12-24. [dostęp 2013-05-12].
 15. PC Gamer: The best PC games of 2012 – MMO (ang.). pcgamer.com, 2012-01-01. [dostęp 2013-05-12].
 16. Official Game Website Relaunched (ang.). warthunder.com, 2012-01-24. [dostęp 2013-05-12].
 17. War Thunder Closed Beta Test Has Begun (ang.). warthunder.com, 2012-03-30. [dostęp 2013-05-12].
 18. War Thunder beta goes Global! (ang.). mcvuk.com, 2012-07-14. [dostęp 2013-06-09].
 19. War Thunder enters global Open Beta! (ang.). warthunder.com, 2013-01-28. [dostęp 2013-05-12].
 20. More Than One Million Players Served! (ang.). warthunder.com, 2013-03-05. [dostęp 2013-05-12].
 21. US gaming cluster is on! (ang.). warthunder.com, 2013-03-22. [dostęp 2013-05-12].
 22. War Thunder Update 1.41 – Updates Information (Read Only). War Thunder – Official Forum. [dostęp 2015-11-20].
 23. [Aktualizacja War Thunder 1.53]. warthunder.com. [dostęp 2015-11-20].
 24. [Gamescom2016]Bitwy morskie w War Thunder – Zamknięte Beta Testy już w tym roku!, warthunder.com [dostęp 2016-09-27].
 25. Aktualizacja 1.77 „Nadciągająca Burza” – Aktualizacje – Gra – War Thunder, warthunder.com [dostęp 2018-04-24] (pol.).
 26. Aktualizacja 1.81 „Walkirie” – Aktualizacje – Gra – War Thunder, warthunder.com [dostęp 2018-10-12] (pol.).
 27. [Marynarka] Marynarka dla wszystkich graczy, Royal Navy dla testerów!, warthunder.com [dostęp 2018-10-23] (pol.).
 28. Lista zmian aktualizacji 1.85 „Supersonic” – Aktualizacje – Gra – War Thunder, warthunder.com [dostęp 2019-03-14] (pol.).
 29. Rejestr zmian aktualizacji 1.91 „Noktowizja” – Aktualizacje – Gra – War Thunder, warthunder.com [dostęp 2019-09-11] (pol.).
 30. Lista zmian aktualizacji "Ognisty Deszcz" - Aktualizacje - Gra - War Thunder, warthunder.com [dostęp 2020-09-02] (pol.).
 31. [Aktualizacja] Premiera aktualizacji New Power!, warthunder.com [dostęp 2020-11-18] (pol.).
 32. Lista zmian aktualizacji "New Power" - Aktualizacje - Gra - War Thunder, warthunder.com [dostęp 2020-11-18] (pol.).
 33. Lista zmian aktualizacji "Hot Tracks" - Aktualizacje - Gra - War Thunder, warthunder.com [dostęp 2020-12-18] (pol.).
 34. a b Lista zmian aktualizacji „Ixwa Strike” - Aktualizacje - Gra - War Thunder, warthunder.com [dostęp 2021-03-10] (pol.).
 35. a b Sławek Serafin: War Thunder – recenzja (pol.). gram.pl, 2013-05-10. [dostęp 2013-05-20].
 36. [Blog Deweloperski] Tryb gry: Nieskończona Konfrontacja, War Thunder – Official Forum [dostęp 2016-09-27] (ang.).
 37. [Wydarzenie] Nieskończona konfrontacja, warthunder.com [dostęp 2019-10-29] (pol.).
 38. Planes (ang.). warthunder.com. [dostęp 2013-05-15].
 39. Aktualizacja 1.73 "Viva la France".
 40. War Thunder (PC) (pol.). gamezilla.komputerswiat.pl. [dostęp 2013-05-17].
 41. Aktualizacja 1.83 „Władcy morza” – Aktualizacje – Gra – War Thunder, warthunder.com [dostęp 2018-10-24] (pol.).
 42. Aktualizacja 1.83 „Władcy morza” – Aktualizacje – Gra – War Thunder, warthunder.com [dostęp 2018-10-24] (pol.).
 43. [Gamescom] Śmigłowce szturmowe w War Thunder, warthunder.com [dostęp 2020-06-04] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]