War Thunder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
War Thunder
Producent Gaijin Entertainment
Wydawca Gaijin Entertainment
Dystrybutor Steam
Kompozytor Georgy Zheryakov
Alexander Chorni
Zahar Antonov
Silnik Dagor Engine 4.0[1]
Aktualna wersja 1.57[2]
Gatunek MMO, gra symulacyjna
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Język angielski, czeski, francuski, hiszpański, niemiecki, polski, rosyjski, turecki, włoski, tajwański, japoński
Wymagania sprzętowe
Platforma PC (otwarta beta)
PlayStation 4
Mac OS X
Linux

Android TV

Nośniki dystrybucja cyfrowa
Wymagania

procesor dwurdzeniowy 2,0 GHz, 2 GB RAM, karta graficzna z 256 MB RAM, 3 GB miejsca na dysku twardym.

Kontrolery mysz, klawiatura, dżojstik, gamepad, Oculus Rift
Strona internetowa

War Thunder (początkowo World of Planes) – wieloosobowy bojowy symulator lotu oraz symulator czołgów stworzony i wydany przez Gaijin Entertainment. Gra od 12 sierpnia 2012 roku jest w fazie otwartej wersji beta, czyli użytkowana przez graczy[3]. Zabieg taki ma możliwie jak najbardziej poprawić rozgrywkę oraz wyeliminować większość błędów.

Rozgrywka[edytuj]

Planowane jest, aby w wersji finalnej była rozbudowaną areną wojenną dla samolotów, okrętów wojennych oraz wozów bojowych od czasów międzywojennych do okresu wojny koreańskiej[4]. Wiele map w trybie bitew historycznych inspirowanych jest prawdziwymi wydarzeniami II wojny światowej, jak np. wojna na Pacyfiku, czy bitwa o Anglię[5][3]. Gra została przystosowana do współpracy z hełmem wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift[6].

Średni rozmiar map wynosi od około 100×100 do 200×200 km. Silnik gry pozwala jednak na stworzenie znacznie większych map[7].

Tworzenie[edytuj]

Rozwój gry, jako World of Planes, rozpoczęto w 2009 roku. Podczas tworzenia gry producent czerpał z wcześniej wydanych przez siebie tytułów: Il-2 Sturmovik: Birds of Prey, Apache: Air Assault i Birds of Steel. W późniejszym czasie nazwę gry zmieniono na War Thunder, by uniknąć pomyłki z konkurencyjną produkcją Wargaming.netWorld of Warplanes[3].

2011[edytuj]

 • 1 kwietnia opublikowano zapowiedź nowej gry – World of Planes. Pisma i serwisy traktujące o grach komputerowych wzięły informację za primaaprilisowy żart, jednak później Gaijin Entertainment potwierdziło, że trwają prace nad wieloosobowym symulatorem wojny zawierającym grywalne nie tylko samoloty, ale i okręty wojenne oraz jednostki naziemne[8].
 • 17 czerwca uruchomiono oficjalną stronę internetową projektu[9].
 • 25 sierpnia w serwisie YouTube zamieszczono pierwszy oficjalny trailer gry, w którym przedstawiono rozgrywkę we wczesnej wersji gry z bitwy lotniczo-morskiej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Japonią[10].
 • 6 września światło dzienne ujrzał kolejny zwiastun gry, pokazujący bitwę w pobliżu Kubania. W boju brały udział niemieckie i radzieckie jednostki naziemne wspierane przez siły powietrzne[10].
 • Od 6 do 9 października World of Planes pokazano na rosyjskich targach gier komputerowych Igromir. Zwiedzający mieli okazję zagrać w wersję alfa gry. W tym samym czasie gra została opublikowana. Udział w testach wzięli udział gracze z Rosji, Europy i Ameryki Północnej[11].
 • 7 października dodano nowy filmik z gry. Akcja toczy się w różnych teatrach II wojny światowej – bitwa o Anglię, atak Niemiec na ZSRR czy wojna na Pacyfiku. Wtedy też po raz pierwszy pokazano samoloty odrzutowe – North American F-86 Sabre i MiG-15[10].
 • 24 grudnia deweloperzy ogłosili rozpoczęcie prac nad betą gry na pierwszy kwartał 2012 roku[12].

2012[edytuj]

 • 1 stycznia brytyjska edycja magazynu o grach komputerowych PC Gamer umieściła World of Planes na liście „Best Games of 2012” (najlepsze gry roku 2012) w kategorii MMO[13].
 • 24 stycznia Gaijin Entertainment ogłosił zmianę nazwy projektu na War Thunder z uwagi na fakt, iż w przyszłości gra będzie oferowała poza samolotami, także grę marynarką wojenną oraz pojazdami bojowymi. Tego samego dnia zmieniono również stronę internetową gry na warthunder.com[14].
 • 30 marca rozpoczęto testy wersji beta gry[15].
 • 10 sierpnia gra wchodzi w fazę globalnej bety, jednak żeby dołączyć do gry, należy uzyskać zaproszenie[16].

2013[edytuj]

 • 28 stycznia rozpoczęto otwarte beta testy gry w Europie oraz obu Amerykach. W testach zamkniętej bety wzięło udział ponad 600 000 graczy, którzy uczestniczyli w około 60 milionach bitew[17].
 • 5 marca War Thunder przekracza milion użytkowników[18].
 • 19 marca producenci gry wprowadzają aktualizację 1.29, która zmienia interfejs, sekcję zarządzania samolotem, dodaje kilka nowych maszyn oraz naprawia liczne drobne błędy[19].
 • 22 marca wprowadzono oddzielny serwer dla Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii. Miało to na celu zmniejszenie pingów i poprawę płynności gry[20].
 • Od 13 kwietnia możliwe jest używanie wszystkich pięciu nacji w trybie bitwy historycznej[21].
 • 19 kwietnia wprowadzono czat głosowy umożliwiający porozumiewanie się graczy podczas bitwy[22].
 • 14 maja ogłoszono, że od premiery konsoli PlayStation 4 gra będzie dostępna na tę platformę. Ukończenie gry ma nastąpić na przełomie lata i jesieni 2013[23]. 20 sierpnia podano, że gra jest już dostępna na najnowszą platformę Sony[24].
 • 11 czerwca wprowadzono aktualizację 1.31, zmieniającą nieco interfejs, poprawiającą grafikę oraz dodającą nowe samoloty[25].
 • 4 lipca otwarto serwis warthunder.com w języku polskim[26].
 • 24 lipca liczba graczy War Thunder przekroczyła 3 miliony[27].
 • 7 sierpnia wprowadzono aktualizację 1.33, która zmieniła zarządzanie modyfikacjami samolotów, poprawiła grafikę i dodała do gry nowe samoloty[28].
 • Od 14 sierpnia War Thunder współpracuje z platformą Steam przy dystrybucji przedmiotów premium[29].
 • 26 września wydano aktualizację gry do wersji 1.35[30].

2014[edytuj]

 • 14 maja do gry zaaplikowano aktualizację 1.41, a z nią jednostki naziemne weszły w stan otwartej bety[31].

2015[edytuj]

 • 6 listopada została wprowadzona duża aktualizacja 1.53 Nawałnica ognia. Wprowadziła odświeżoną oprawę graficzną za sprawą ulepszonego silnika graficznego Dragor Engine 4.0, ulepszoną animację wody, możliwość niszczenia całych budynków na mapach, dwie nowe mapy Przeprawa przez Ren i Stalingrad, Brytyjskie drzewko jednostek naziemnych, wiele nowych maszyn i usprawnień[32].

Tryby rozgrywki[edytuj]

Bitwy zręcznościowe[edytuj]

W bitwie zręcznościowej gra losuje dwie drużyny graczy (maksymalnie 32 osoby) z samolotami lub pojazdami różnych nacji ze zbliżonych poziomów. Możliwa jest więc walka maszyn tego samego typu w różnych drużynach. Uszkodzenia oraz fizyka gry są w znacznym stopniu uproszczone (np. przy bardzo dużej prędkości nurkowania samolot nie rozpada się, a opanowanie niekontrolowanego spadania jest łatwiejsze), jednak zachowujące część realizmu (np. bombowce są mniej zwrotne niż myśliwce, poważne uszkodzenie skrzydła powoduje autorotację samolotu, a krótka seria z działek może być bardziej skuteczna niż cały magazynek pocisków mniejszego kalibru)[7][4].

Bitwy realistyczne[edytuj]

Tryb bitew realistycznych przeznaczony jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Zarówno obrażenia, jak i większy realizm sprawiają, że zniszczenie wrogiej maszyny jest trudniejsze, a zbyt ciasne manewry przy niskiej prędkości mogą zakończyć się przeciągnięciem i rozbiciem samolotu. W tym trybie, inaczej niż w rozgrywce zręcznościowej, gracze dobierani są do jednej drużyny nacjami, dzięki czemu możliwe jest odtworzenie realnego scenariusza, np. bitwy o Stalingrad między ZSRR a III Rzeszą[5].

Bitwy symulacyjne[edytuj]

Rozgrywki symulacyjne opierają się na niemal symulatorowej walce; widok możliwy jest tylko z pierwszej osoby (wnętrza samolotu lub pojazdu pancernego), a fizyka gry odzwierciedla realne możliwości maszyn. Fabuła trybu podobna jest do bitew realistycznych – dwie drużyny różnych nacji walczą ze sobą o dominację na polu walki, jednak realizm gry na tym poziomie jest nieco większy[7].

Bitwy użytkownika[edytuj]

Możliwe jest również stworzenie własnej bitwy niestandardowej, w której oddział maksymalnie czterech graczy wykonuje misje, w których przeszkadza im komputerowy przeciwnik (PvE)[7].

Samoloty[edytuj]

W grze występuje osiem klas samolotów – lekkie i ciężkie myśliwce, samoloty szturmowe, bombowce nurkujące, lekkie, średnie i ciężkie bombowce oraz maszyny torpedowe. Każda maszyna przypisana jest do pewnej ery. Początkowo gracz ma do dyspozycji tylko płatowce z czasów międzywojennych oznaczone jako rezerwowe. W miarę zdobywania doświadczenia (PD) oraz podstawowej waluty (srebrne lwy), odblokowuje i kupuje samoloty wyższych poziomów, uszeregowane w „drzewa technologiczne”, osobne dla każdej z pięciu nacji – Cesarstwa Japonii, III Rzeszy, USA, Wielkiej Brytanii i ZSRR[33][7]. W grze występują tylko modele płatowców, które faktycznie brały udział w konfliktach[4]. Kilka modeli, zwykle zdobycznych lub dostarczonych na mocy Lend-Lease Act, dostępnych jest za tzw. „walutę premium”, jaką są złote orły. Złote orły można kupić za realne pieniądze (mikropłatności), bądź zdobyć, wykonując niektóre zadania specjalne, np. wypełnienie samouczka[3][34]. W grze spotkamy ponad 400 modeli samolotów.

Jednostki naziemne[edytuj]

W grze dostępne są od 14 maja 2014 jednostki naziemne w wersji otwartej bety. Jednostki naziemne dzielą się na czołgi lekkie, czołgi średnie i ciężkie, niszczyciele czołgów i samobieżne działa przeciwlotnicze. W przyszłości mają zostać wprowadzone również inne rodzaje wozów bojowych. Obecnie w grze istnieje blisko 200 grywalnych pojazdów, które możemy odblokować i zakupić za darmową wewnętrzną walutę w grze lub za prawdziwe pieniądze. Grając tymi pojazdami mamy możliwość gry w trzech różnych trybach rozgrywki pancernej – zręcznościowym, realistycznym lub symulacyjnym. Na chwilę obecną jednostki naziemne są dostępne w nacjach III Rzeszy, USA, Wielkiej Brytanii i ZSRR. Grając jednostkami naziemnymi mamy możliwość używania lornetki, specjalnego widoku kierowcy, asystenta kierowania, karabinów maszynowych, wyrzutni rakiet, holowania pojazdów, prześwietlania pojazdów (tzw. X-RAY), stosowania różnych kamuflaży, naklejania własnych naklejek na pojazdy, szkolenia załogi i niszczenia budynków. Uświadczymy również bardzo rozbudowany wizualnie model zniszczeń poprzez odpadania różnych części, brudzenia się pojazdów, innego tempa poruszania się po różnych rodzajach nawierzchni czy deformacji nawierzchni.

Okręty[edytuj]

Obecnie w grze nie znajdują się grywalne modele okrętów wojennych. Według zapowiedzi samego studia Gaijin Entertainment prace nad nimi wciąż trwają i zadebiutują nie wcześniej niż przed oficjalnym wydaniem gry.

Przypisy

 1. Dagor Engine 4.0 w War Thunder. warthunder.com, 2015-10-02. [dostęp 2016-01-14].
 2. Aktualizacja 1.57 „Marsz Bitewny”. warthunder.com, 2016-03-14. [dostęp 2016-03-30].
 3. a b c d War Thunder (PC) (pol.). gry-online.pl. [dostęp 2013-05-17].
 4. a b c Sławek Serafin: War Thunder – recenzja (pol.). gram.pl, 2013-05-10. [dostęp 2013-05-20].
 5. a b Locations (ang.). warthunder.com. [dostęp 2013-05-12].
 6. Szymon Radzewicz: War Thunder + Oculus Rift. VR to przyszłość gamingu. spidersweb.pl, 2015-06-10. [dostęp 2015-11-23].
 7. a b c d e Adrian Werner: Test bety War Thunder – realistyczna riposta na World of Warplanes (pol.). gry-online.pl, 2013-01-08. [dostęp 2013-05-17]. s. 2.
 8. thunder: War Thunder Interview (pol.). warthunder.pl, 2011-06-02. [dostęp 2014-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-07)].
 9. Jef Reahard: Gaijin announces World of Planes MMO (ang.). massively.joystiq.com, 2011-06-17. [dostęp 2013-05-12].
 10. a b c Video (ang.). warthunder.com. [dostęp 2013-05-12].
 11. Alpha Test — Smooth Sailing! (ang.). warthunder.com, 2011-10-06. [dostęp 2013-05-12].
 12. Gaijin Announces War Thunder CBT and a Holiday Sale (ang.). warthunder.com, 2011-12-24. [dostęp 2013-05-12].
 13. PC Gamer: The best PC games of 2012 – MMO (ang.). pcgamer.com, 2012-01-01. [dostęp 2013-05-12].
 14. Official Game Website Relaunched (ang.). warthunder.com, 2012-01-24. [dostęp 2013-05-12].
 15. War Thunder Closed Beta Test Has Begun (ang.). warthunder.com, 2012-03-30. [dostęp 2013-05-12].
 16. War Thunder beta goes Global! (ang.). mcvuk.com, 2012-07-14. [dostęp 2013-06-09].
 17. War Thunder enters global Open Beta! (ang.). warthunder.com, 2013-01-28. [dostęp 2013-05-12].
 18. More Than One Million Players Served! (ang.). warthunder.com, 2013-03-05. [dostęp 2013-05-12].
 19. Change Log (ang.). warthunder.com. [dostęp 2013-05-12].
 20. US gaming cluster is on! (ang.). warthunder.com, 2013-03-22. [dostęp 2013-05-12].
 21. All Nations in Historic Battles! (ang.). warthunder.com, 2013-04-13. [dostęp 2013-05-12].
 22. War Thunder Presents In-game Voice Chat! (ang.). warthunder.com, 2013-04-19. [dostęp 2013-05-12].
 23. Góral: War Thunder ukaże się również na konsoli PlayStation 4 (pol.). gry-online.pl, 2013-05-14. [dostęp 2013-05-17].
 24. War Thunder wchodzi na Playstation 4 jako jeden z tytułów wyjściowych! (pol.). warthunder.com, 2013-08-20. [dostęp 2013-10-02].
 25. War Thunder Update 1.31! (ang.). warthunder.com, 2013-06-11. [dostęp 2013-06-11].
 26. Official War Thunder website in Polish language! (ang.). warthunder.com, 2013-07-04. [dostęp 2013-10-02].
 27. Trzy miliony graczy! (pol.). warthunder.com, 2013-07-24. [dostęp 2013-10-02].
 28. Aktualizacja 1.33 już jest! (pol.). warthunder.com, 2013-08-07. [dostęp 2013-10-02].
 29. War Thunder jest teraz dostępny na Steam! (pol.). warthunder.com, 2013-08-14. [dostęp 2013-10-02].
 30. Łatka 1.35 ląduje w War Thunder. komputerswiat.pl. [dostęp 2013-10-02].
 31. War Thunder Update 1.41 – Updates Information (Read Only). War Thunder – Official Forum. [dostęp 2015-11-20].
 32. [Aktualizacja War Thunder 1.53]. warthunder.com. [dostęp 2015-11-20].
 33. Planes (ang.). warthunder.com. [dostęp 2013-05-15].
 34. War Thunder (PC) (pol.). gamezilla.komputerswiat.pl. [dostęp 2013-05-17].

Linki zewnętrzne[edytuj]