Waran stepowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Waran stepowy
Varanus exanthematicus[1]
(Bosc, 1792)
Waran stepowy
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady
Rząd łuskonośne
Rodzina waranowate
Rodzaj Varanus
Gatunek waran stepowy
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Waran stepowy (Varanus exanthematicus) – gatunek gada z rodziny waranowatych, czasami określany też nazwą waran pustynny.

Opis 
Skóra barwy ciemnooliwkowej z małymi, okrągłymi, żółtymi plamkami na grzbiecie. Ogon w zielone i żółte szerokie pręgi. Spód ciała i wewnętrzna strona kończyn żółtawe. Rozdwojony język ma kolor niebieski. Budowa masywna, głowa szeroka, krótka szyja i ogon.
Rozmiary 
Długość do 130 cm
Masa ciała do 5 kg.
Biotop 
Głównie sawanna, ale również skaliste pustynie, rzadkie i suche lasy. Nie występują w lasach deszczowych.
Pokarm 
Wszelkiego rodzaju pokarm zwierzęcy odpowiednich rozmiarów - małe ssaki, ptaki, gady i płazy. Dużą część diety stanowią stawonogi i mięczaki. Nie gardzą też padliną. Młode jedzą głównie owady. Nie gardzą zwierzętami toksycznymi i jadowitymi. Przez osiem miesięcy pory deszczowej, kiedy żywności nie brakuje najadają się niejako na zapas, aby w czasie pory suchej żyć dzięki zgromadzonym rezerwom tłuszczu.
Behawior 
Zamieszkuje sawanny i półpustynie Afryki subsaharyjskiej (Senegal, Mali, Nigeria, Czad, Sudan). Aktywne podczas dnia. W czasie upałów chronią się w norach. Inaczej niż inne warany nie wspinają się na drzewa i nie wchodzą do wody. Samce bronią swojego terytorium i potrafią być bardzo agresywne wobec innych samców. Kiedy spotkają się dwa samce najpierw próbują się wzajemnie nastraszyć, a jeśli żaden nie zrezygnuje, dochodzi do walki.
Rozmnażanie 
Okres godowy przypada podczas pory deszczowej. Samica składa do jam w ziemi o 15-30 cm głębokości od 15 do 50 jaj. Niekiedy składa jaja w kopcach termitów. Inkubacja trwa od pięciu do sześciu miesięcy tak, że wylęg przypada na marzec.
Występowanie 
Zachodnia i centralna Afryka na południe od Sahary.


Bibliografia[edytuj]

  1. Włodzimierz Juszczyk: Gady i płazy. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1986. ISBN 83-214-0464-2.

Linki zewnętrzne[edytuj]