Waran stepowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Waran stepowy
Varanus exanthematicus[1]
(Bosc, 1792)
Ilustracja
Waran stepowy, Ghana
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

gady

Rząd

łuskonośne

Rodzina

waranowate

Rodzaj

Varanus

Gatunek

waran stepowy

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Waran stepowy (Varanus exanthematicus) – gatunek gada z rodziny waranowatych, czasami określany też nazwą waran pustynny.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Skóra barwy ciemnooliwkowej z małymi, okrągłymi, żółtymi plamkami na grzbiecie. Ogon w zielone i żółte szerokie pręgi. Spód ciała i wewnętrzna strona kończyn żółtawe. Rozdwojony język ma kolor niebieski. Budowa masywna, głowa szeroka, krótka szyja i ogon. Długość ciała około 120 cm w przypadku hodowli zamkniętej. Osobniki wolno żyjące osiągają nawet do 180 cm długości ciała[3]. Masa ciała do 5 kg.

Biotop[edytuj | edytuj kod]

Głównie sawanna, ale również skaliste pustynie, rzadkie i suche lasy. Nie występują w lasach deszczowych.

Pokarm[edytuj | edytuj kod]

Wszelkiego rodzaju pokarm zwierzęcy odpowiednich rozmiarów - małe ssaki, ptaki, gady i płazy. Dużą część diety stanowią stawonogi i mięczaki. Nie gardzą też padliną. Młode jedzą głównie owady. Nie gardzą zwierzętami toksycznymi i jadowitymi. Przez osiem miesięcy pory deszczowej, kiedy żywności nie brakuje najadają się niejako na zapas, aby w czasie pory suchej żyć dzięki zgromadzonym rezerwom tłuszczu.

Behawior[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje sawanny i półpustynie Afryki subsaharyjskiej (Senegal, Mali, Nigeria, Czad, Sudan). Aktywne podczas dnia. W czasie upałów chronią się w norach. Inaczej niż inne warany nie wspinają się na drzewa i nie wchodzą do wody. Samce bronią swojego terytorium i potrafią być bardzo agresywne wobec innych samców. Kiedy spotkają się dwa samce najpierw próbują się wzajemnie nastraszyć, a jeśli żaden nie zrezygnuje, dochodzi do walki.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Okres godowy przypada podczas pory deszczowej. Samica składa do jam w ziemi o 15-30 cm głębokości od 15 do 50 jaj. Niekiedy składa jaja w kopcach termitów. Inkubacja trwa od pięciu do sześciu miesięcy tak, że wylęg przypada na marzec.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zachodnia i centralna Afryka na południe od Sahary.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Varanus exanthematicus, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. Varanus exanthematicus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  3. Witold Borkowski, Varanus exanthematicus – waran stepowy, waran pustynny, terrarium.com.pl, 7 października 2017 [dostęp 2017-10-31] (pol.).