Waran wielki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Waran wielki
Varanus giganteus[1]
(Gray, 1845)
Waran wielki
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady
Rząd łuskonośne
Rodzina waranowate
Rodzaj Varanus
Gatunek waran wielki
Zasięg występowania
Mapa występowania

Waran wielki (Varanus giganteus) – gatunek gada z rodziny waranów. Jedna z największych jaszczurek na świecie.

Opis 
Dość smukła jaszczurka z wyraźnie dużą głową. Skóra na grzbiecie jest brązowa lub czarna z rzędami wielkich jasnych plam. Młode osobniki są jaśniej ubarwione niż dorosłe.
Rozmiary 
Długość do 250 cm
masa ciała do 15 kg
Biotop 
Suche i skaliste obszary
Pokarm 
Duże owady, węże, jaszczurki, ptaki, małe ssaki, padlina, jaja gadów i ptaków. Zdarzało się, że ich ofiarą padały małe kangury. Żyjące na wybrzeżu zjadają wylęgłe małe żółwie morskie pełzające do morza. Mniejsze warany mogą paść ofiarą dorosłych.
Zachowanie 
Aby chronić się przed przegrzaniem na pustyni, kopią jamy albo ukrywają się w głębokich skalnych szczelinach. Wychodzą z nich, aby polować, często przemierzając znaczne odległości. Zimują od maja do sierpnia. Są szybkimi biegaczami, przy czym mogą biec na czterech lub tylko na tylnych nogach. W razie niebezpieczeństwa, gdy są zaskoczone przez napastnika unoszą ciało do góry na łapach, nadymają gardło i syczą robiąc obronny albo agresywny pokaz, rzucają się na przeciwnika uderzając go umięśnionym ogonem. Mogą też rzucić się z otwartym pyskiem i udawać atak.[potrzebny przypis]
Rozmnażanie 
Samica składa od 6 do 11 jaj do jam w ziemi pod kamieniami w styczniu, które w temperaturze 30-32 °C inkubują się przez 8 miesięcy (ok. 230 dni).[potrzebny przypis]
Występowanie 
Suche regiony Australii od wybrzeży Australii Zachodniej, południe Terytorium Północnego, północ Australii Południwej i zachodnie Queensland.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Hanna Dobrowolska: Gady. Warszawa: Państwowe Wydaw. Naukowe, 1981. ISBN 83-01-00957-8.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]