Wargaczowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wargaczowate
Labridae[1]
Cuvier, 1816
Okres istnienia: paleocen–dziś
Przedstawiciel rodzaju typowego rodziny– Labrus mixtus
Przedstawiciel rodzaju typowego rodziny
Labrus mixtus
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Podrząd wargaczowce
Rodzina wargaczowate

Wargaczowate[2] (Labridae) – jedna z najbardziej licznych w gatunki – po babkowatych i pielęgnicowatych – rodzin ryb okoniokształtnych (Perciformes). Obejmuje ponad 500 współcześnie żyjących gatunków bardzo zróżnicowanych morfologicznie i ekologicznie, szeroko rozprzestrzenionych w wodach morskich. W zapisie kopalnym znane są od paleocenu.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zasięg występowania Labridae obejmuje Ocean Spokojny, Ocean Atlantycki i Ocean Indyjski oraz przyległe morza. Występują w wodach przybrzeżnych i nad szelfem kontynentalnym.

Najwięcej wargaczowatych występuje w morzach tropikalnych, zwłaszcza w sąsiedztwie raf koralowych. Zasiedlają również morza stref umiarkowanych. Występują na różnych głębokościach i w większości dostępnych siedlisk.

Budowa ciała[edytuj | edytuj kod]

Britannica Wrasse.jpg

Jest to jedna z najbardziej zróżnicowanych rodzin ryb – pod względem kształtu, wielkości i ubarwienia ciała, a także zajmowanych siedlisk.

Nieduży otwór gębowy w położeniu końcowym, zakończony jest wyraźnie zaznaczonymi, grubymi wargami, od których pochodzi nazwa rodziny. Zęby są ostre, niezrośnięte, zazwyczaj wystające na zewnątrz. Zęby gardłowe o szerokich koronach. Płetwa grzbietowa pojedyncza, długa, rozpięta na 8–21 promieniach twardych (ciernistych) i 6–21 miękkich. Płetwa odbytowa wsparta na 3–6 promieniach twardych i 7–18 miękkich. Łuski cykloidalne, zwykle duże lub średnie. Linia boczna przerwana lub ciągła.

W obrębie rodziny występuje duże zróżnicowanie rozmiarów (od kilku centymetrów u najmniejszych czyścicieli do 2,3 m u Cheilinus undulatus), kształtu i koloru. Długość ciała większości gatunków nie przekracza 20 cm. Masa ciała największych osobników wynosi ponad 100 kg. Ubarwienie, często bardzo bogate w różnorodne wzory i desenie, jest zależne od wieku i płci ryby[3][4][5]. W obrębie jednego gatunku może występować różnorodna kolorystyka[4].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Wargaczowate potrafią zmieniać płeć (lecz nie są hermafrodytami). Gdy w jakiś sposób samiec zostanie wyeliminowany (np. zjedzony przez drapieżnika) samica przejmuje jego rolę, zmienia wygląd (barwę) i zaczyna produkować plemniki - przemiana trwa ok. dobę. Większość jest mięsożerna. Żywią się ślimakami, małżami, skorupiakami, rybami i zooplanktonem. Tylko nieliczne żywią się pokarmem roślinnym. Do najmniejszych przedstawicieli rodziny należą ryby-czyściciele, gatunki pasożytożerne, żywiące się pasożytami skórnymi ryb z innych gatunków[5].

Znaczenie gospodarcze[edytuj | edytuj kod]

Duże i średnie gatunki mają znaczenie gospodarcze (ryby konsumpcyjne), natomiast wiele spośród mniejszych wargaczy, m.in. z rodzaju Coris jest hodowanych w akwariach morskich.

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Pod względem liczby gatunków Labridae jest piątą rodziną ryb i drugą wśród ryb morskich[6]. Zaliczono do niej około 1500 taksonów, z czego ponad 500 uznawane jest za poprawnie opisane. Współcześnie żyjące gatunki sklasyfikowano w rodzajach[7]:

AcantholabrusAchoerodusAmmolabrusAnampsesAnchichoeropsAustrolabrusBodianusCentrolabrusCheilinusCheilioChoerodonCirrhilabrusClepticusConniellaCorisCtenolabrusCymolutesDecodonDiproctacanthusDoratonotusDotalabrusEpibulusEupetrichthysFrontilabrusGomphosusHalichoeresHemigymnusHologymnosusIniistiusLabrichthysLabroidesLabropsisLabrusLachnolaimusLappanellaLarabicusLeptojulisMacropharyngodonMalapterusMinilabrusNelabrichthysNotolabrusNovaculichthysNovaculoides - OphthalmolepisOxycheilinusOxyjulisParacheilinusParajulisPictilabrusPolylepionPseudocheilinopsPseudocheilinusPseudocorisPseudodaxPseudojuloidesPseudolabrusPteragogusSemicossyphusStethojulisSuezichthysSymphodusTautogaTautogolabrusTerelabrusThalassomaWetmorellaXenojulisXiphocheilusXyrichtys

Badania molekularne potwierdzają monofiletyzm rodziny[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Labridae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik Mały słownik zoologiczny, Ryby, Wiedza Powszechna, Warszawa 1973
  3. Family Labridae - Wrasses (ang.). FishBase.org, 2010. [dostęp 15 sierpnia 2012].
  4. a b Joseph S. Nelson: Fishes of the World. John Wiley & Sons, 2006. ISBN 0-471-25031-7.
  5. a b Włodzimierz Załachowski: Ryby. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1997, s. 414–418. ISBN 83-01-12286-2.
  6. a b M. W. Westneat, M. E. Alfaro. Phylogenetic relationships and evolutionary history of the reef fish family Labridae. „Molecular Phylogenetics and Evolution”. 36, s. 370–390, 2005. DOI: 10.1016/j.ympev.2005.02.001 (ang.). 
  7. Eschmeyer, W. N. & Fricke, R.: Catalog of Fishes electronic version (7 June 2012) (ang.). California Academy of Sciences. [dostęp 7 sierpnia 2012].